Ովքեր են օլիգարխները և ինչով են նրանց «ուտում»
Սերժ Սարգսյանի երկդիմի քաղաքականության մասին խոսելու բազմաթիվ առիթներ են եղել։ Այդ քաղաքականությունը հատկապես դրսևորվում է Սերժի՝ իբր հակաօլիգարխիկ պայքարի մասով։ Շատ խոխմա բան է ստացվում. նախագահն ԱԺ ընտրությունների ժամանակ քարոզում էր իր շրջապատի կիսակրիմինալ դեմքերի կամ ինչպես ընդունված է ասել՝ օլիգարխների օգտին, բայց նախագահականի քարոզչամեքենան տարածում էր (է), թե Սարգսյանը հոգու խորքում ատում է նրանց։ Լավ է չեն գրում, թե ամեն անգամ, երբ Ս. Սարգսյանը կոչ է արել ընտրողներին քվեարկել Մհեր Սեդրակյանի, Սամվել Ալեքսանյանի, Ռուբեն Հայրապետյանի կամ ՀՀԿ–ական մյուս գաղափարակից ընկերների օգտին, օրվա վերջում կաթ ու մածուն է կերել կամ գիշերները հոնգուր–հոնգուր լացել է բարձի տակ, որպեսզի մաքրվի։ Ինչևէ։
Իշխանական քարոզչամեքենան համառորեն փորձում է ՀՀԿ ղեկավարից ստանալ օլիգարխների դեմ ելած մարտիկ։ Մնում է միայն հասկանալ, թե ում նկատի ունեն «անկախ» լրատվամիջոցները, երբ օգտագործում են «օլիգարխ» բառը։ Դատելով ամենից՝ «անկախները» օլիգարխ ասելով հասկանում են անգամ չափից շատ հաջող կերպով արևածաղիկ վաճառողին, բայց ոչ Սերժ Սարգսյանին։
Հայաստանում առկա պետական կառավարման համակարգը շատերի, այդ թվում՝ իշխանամետ լրատվամիջոցների կողմից, որակվում է որպես քրեաօլիգարխիկ։ Հիմա, երբ ոմանք Սերժ Սարգսյանից ու Տիգրան Սարգսյանից ակնկալում են պայքար օլիգարխների դեմ, շատ անհարմար բան  է ստացվում, և ահա թե ինչու։
Եթե ընդունելի է այն տեսակետը, որ մեզանում քրեաօլիգարխիկ համակարգ է, ապա նախագահն ու վարչապետը այդ համակարգի պարագլուխներն են։ Հետևաբար, մեր երկրի թիվ մեկ օլիգարխները հենց նրանք են, ու առնվազն քաղաքական անգրագիտություն է, ասենք, «Սերժ Սարգսյանն ընդդեմ օլիգարխների» վերնագրով ընթերցողին նյութ հրամցնելը։ Ո՞րն է այդ դեպքում Ս. Սարգսյանի կարգավիճակը քրեաօլիգարխիկ համակարգում։ Կարո՞ղ է մեզ համոզեք, որ նա այդ համակարգի զոհն է։ Այս ի՞նչ ծիծաղելի մեթոդ է՝ տարանջատել Սարգսյանին քրեաօլիգարխիկ համակարգից ու դեռ մի բան էլ հակադրել այդ երկու սուբյեկտներին։
Լավ կլինի այլ կոդ մտածեն Բաղրամյան 26–ում, այլապես ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանը երեկոյան ուտուշ–խմուշի է մասնակցում, օրինակ, Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «Փարվանա» ռեստորանում, իսկ առավոտյան սկսում է պայքարել այդ ռեստորանի տիրոջ դեմ (բնականաբար՝ «քաղաքացիական հասարակությունը պահանջում է» նախագծի շրջանակներում)։
Հարցը քաղաքագիտական ու քաղաքական տեսանկյուններից քննարկելով՝ պետք է նշել հետևյալը. քրեաօլիգարխիկ համակարգն իրենից ներկայացնում է օլիգարխիկ վերնախավի (իմա՝ մարդկանց նեղ խմբի քաղաքական իշխանության) և նրանց կից գործող կիսաքրեական տարրերի համադրությունը։ Այսինքն՝ նեմեցռուբոները և ՀՀԿ–ում տեղ գտած մյուս մականունավորները համակարգին կից ֆիգուրներ են, այլ ոչ թե համակարգաստեղծ դեմքեր։
Ռուբեն Հայրապետյանի ու նրա գլխակեր թիկնապահների պահվածքը հետևանք է այն հարաբերությունների, որոնք կառավարվում են նախագահական նստավայրի կողմից։ Եվ ուրեմն, անհնար է «Հարսնաքարում» տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի կրկնության բացառման համար պայքարել առանց ապամոնտաժելու այն համակարգը, որի գլխին Սերժ Սարգսյանն է։ Ընդ որում, հարկավոր է ապամոնտաժել՝ մրցակցային միջավայր ձևավորելով։ Թե չէ Սարգսյանն ու իր նեղ թիմն էլ է ուզում ապամոնտաժել գործող համակարգը, բայց նրանք գործողի փոխարեն ուզում են ավելի վատ՝ տնտեսքաղաքական գերկենտրոնացված համակարգ ստանալ, և դա է պատճառը, որ «հակաօլիգարխիկ» դեմագոգիկ լոզունգները խրախուսվում են Բաղրամյան 26–ից, սակայն ոչ այն նպատակով, ինչի մասին կարծում են ազնիվ մղումներով պայքարի ելածները։
Պարզապես ինքնախաբեություն է կարծելը, թե մենք հաղթանակ տարանք Վահե Ավետյանի մահից հետո, քանի որ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպելուց հետո Հայրապետյանը վայր դրեց մանդատը։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ ժողովուրդն իր կողմից պետք է մարդու կյանք դնի զոհասեղանին, իսկ քրեաօլիգարխիկ համակարգը՝ մանդա՞տ։ Ես դեմ եմ նման «փոխանակմանը», մանավանդ այն պարագայում, երբ նույն Հայրապետյանը չէր էլ ուզում մանդատ ունենալ, և միայն օլիգարխիայի պնդմամբ մտավ ընտրապայքարի մեջ։ Նման «հաղթանակներից» պետք է հեռու մնալ։ Ասել է թե՝ պետք է կանխել հանցագործությունը, այլ ոչ թե ուրախանալ հասարակության «գոլորշին» բաց թողնելու PR–ակցիաներով։
Երբ տեսնում ես, թե ինչպես է մարդկային ողբերգությունը փորձ արվում քաղաքական մանրադրամի վերածել և դիվիդենտներ հավաքել, ստիպված ես իրերը կոչել իրենց անուններով։ Ըստ այդմ՝ քաղաքական միամտություն կամ գեղամյանություն է հակաօլիգարխիկ կոչեր անելն ու Սերժ Սարգսյանից խնդրի լուծում ակնկալելը։ Նման բան անողները, փաստացի, օժանդակում են Հայաստանում «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմանը և պատճառ դառնում նոր ողբերգությունների։ Չի՛ կարելի ռուբենհայրապետյանների հովանավորից պահանջել արդարադատություն։ Նման պահանջն է՛լ ավելի է այլասերում հասարակական միջավայրը։ Սա չհասկանալ, նշանակում է ոչինչ չհասկանալ կամ ուղղակի պատվեր կատարել։
Քաղաքացիական հասարակության իրական ջատագովների համար առաջնային պետք է լինի համակարգային փոփոխությունների և որպես դրա իրագործման կարևորագույն նախապայման՝ իշխանափոխության հասնելը։
Վերջին տարիները ցույց տվեցին, որ այս իշխանությունը բարեփոխումներ անելու ցանկություն, հնարավորություն և մտավոր ռեսուրս չունի։ Սա սպառված օլիգարխիա է, որն իր քայլերով սպառման է տանում նաև երկիրը, ինչը թույլ տալ չի կարելի։ Եվ ուրեմն, հակաօլիգարխիկ պայքարի գլխավոր թիրախը պետք է լինի Սերժ Սարգսյանը և 2013–ը հարմար առիթ է օլիգարխիայի դեմ իրական հաղթանակ գրանցելու համար։ Ովքեր այս կոդով չեն փողոց դուրս գալիս կամ սոցցանցերում ակտիվություն ցուցաբերում՝ կամա թե ակամա խաղում են Սարգսյանի դաշտում ու յուրօրինակ «դհոլություն» անում։

Кто такие олигархи и с чем их едят?
Говорить о двуличной политике Сержа Саргсяна было много поводов. Эта политика особенно проявляется по части «борьбы» Сержа против олигархии. Получается весьма комичная ситуация: во время выборов НС президент страны агитировал за полукриминальные элементы из своего окружения или, как принято говорить, за олигархов, однако властный агитпроп распространял и распространяет, что якобы в глубине души Саргсян их ненавидит. Хорошо, что не пишут, будто каждый раз, когда Саргсян призывал избирателей голосовать за Мгера Седракяна, Самвела Алексаняна, Рубена Айрапетяна и других идеологических товарищей РПА, в конце дня он пил молоко и мацун или навзрыд плакался в подушку, чтобы очиститься.
Властный агитпроп упорно хочет превратить руководителя РПА в вышедшего на борьбу с олигархией бойца. Остается только понять, кого имеют в виду «независимые» СМИ, когда используют слово «олигарх». Судя по всему, под олигархами эти самые «независимые» понимают даже преуспевающую в торговле семечками старушку, но никак не Сержа Саргсяна.
Многими СМИ, в том числе и властными, имеющаяся в Армении система госуправления характеризуется как криминально-олигархическая. Теперь же, когда некоторые ожидают от Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна борьбы с олигархами, получается весьма неудобная ситуация. И вот почему.
Если принимается та точка зрения, что у нас имеется криминально-олигархическая система, то президент и премьер-министр стоят во главе этой системы. Следовательно, олигархами номер один в нашей стране являются именно они, и преподнесение читателям статей с заголовками наподобие «Серж Саргсян против олигархии», по меньшей мере, является невежеством. Каков, в таком случае, статус Сержа Саргсяна в криминально-олигархической системе? Может еще убедите нас, что он является жертвой этой системы? Что за нелепый метод – отделять Сержа Саргсяна от этой системы и к тому же противопоставлять их?
Было бы лучше, если бы в президентском дворце придумали какой-нибудь другой код, иначе получается, что вечером Серж Саргсян участвует в застольях в принадлежащем, скажем, Самвелу Алексаняну ресторане «Парвана», а утром начинает бороться с владельцем того же ресторана (естественно, в рамках программы «гражданское общество требует»).
Рассматривая вопрос с политологической и политической точек зрения, нужно отметить следующее: криминально-олигархическая система представляет собой синтез олигархической элиты (то есть, политической власти узкой группы людей) и действующих при них полукриминальных элементов. То есть, рубенайрапетяны и другие носители прозвищ из РПА являются действующими при системе фигурами, а не образующими эту самую систему лицами.
Поведение Рубена Айрапетяна и его охранников-головорезов является следствием тех отношений, которые управляются из президентского дворца. Следовательно, невозможно бороться за исключение возможности повторения трагедии в «Арснакаре» без демонтажа той системы, главарем которой является Серж Саргсян. При этом, необходимо демонтировать, формируя конкурентную среду, ведь демонтировать действующую систему хочет и узкое окружение Саргсяна, однако вместо нее они хотят получить еще более сверхцентрализованную политико-экономическую систему. В этом и кроется причина того, что демагогические «антиолигархические» лозунги поощряются из президентского дворца, но не в тех целях, о которых думают честно вышедшие на борьбу люди.
Считать, что мы одержали победу после смерти Ваге Аветяна, так как после встречи с Сержем Саргсяном Айрапетян сложил свой мандат, попросту является самообманом. То есть, получается, что народ, со своей стороны, должен поставить на алтарь жизнь человека, а криминально-олигархическая система – мандат? Я против подобного «обмена», тем более в том случае, когда Айрапетян сам не хотел иметь мандат и только по настоянию олигархии вошел в предвыборную борьбу. От подобных «побед» нужно держаться подальше. То есть, нужно предотвращать преступления, а не радоваться PR-акциям по испусканию «пара» общественности.
Когда видишь, как делается попытка превратить человеческую трагедию в разменную монету политики или извлечь из нее дивиденды, то вынужден называть вещи своими именами. Следовательно, антиолигархические призывы и ожидания решения проблемы от Сержа Саргсяна являются политической наивностью или гегамянством. Поступающие таким образом, фактически, способствуют построению в Армении «экономики одного олигарха» и становятся причиной новых трагедий. Нельзя требовать справедливости от покровителя рубенайрапетянов. Подобные требования еще более извращают общественную среду. Не понимать этого означает либо ничего не понимать, либо выполнять заказ.
Для реальных апологетов гражданского общества первоочередным должно быть достижение системных перемен и, как важнейшее предусловие реализации этого, смена власти.
Последние годы показали, что нынешние власти не обладают ни желанием, ни возможностью, ни интеллектуальным ресурсом по осуществлению реформ. Это исчерпавшая себя олигархия, которая ведет к истощению и саму страну, чего нельзя допустить. Значит, главной мишенью антиолигархической борьбы должен стать Серж Саргсян, и 2013-ый год является удобным поводом для того, чтобы одержать над олигархией реальную победу. Те, кто выходят на улицу  или проявляют активность в социальных сетях не в этих кодах, волей-неволей играют на поле Саргсяна и занимаются своеобразным «барабанством».