Երևանի ավագանու ընտրության արդյունքները՝ քաղաքական նոր զարգացումների սկիզբ են դնում։ Ստացվում է այնպես, որ իշխանության համար պայքարը մասամբ տեղափոխվում է կուլիսներ։
Վերջին ընտրությունների առանձնահատկություններից մեկն այն էր, որ հակամարտությունը ոչ միայն և ոչ այնքան իշխանություն-ընդդիմություն, որքան իշխանական կոալիցիան ներկայացնող ՀՀԿ-ԲՀԿ հարթության մեջ էր։ Ինչո՞վ էր սա պայմանավորված։ Բանն այն է, որ Սերժ Սարգսյանի պատկերացրած իշխանությունը պետք է գործի «Պետությունը ես եմ ու միայն ե՛ս, ե՛ս, ե՛ս» սկզբունքով։ Հետևաբար, ընտրություններով պետք էր ապահովել միանձնյա իշխանություն։ Սա շատ լավ հասկանում էին, նախևառաջ, իշխանության ներսի մարդիկ, և ներիշխանական պայքարն ավելի թեժ դարձավ, քանի որ «Եսը» աչք է դնում բոլորի սեփականության վրա։ Անխտի՛ր բոլորի։
Իշխանության քունը չի տանում այն մտքից, որ մարդիկ կարող են սեփականություն ունենալ՝ լինեն դրանք փոքր, միջին կամ խոշոր տնտեսվարողներ. իսկական բոլշևիզմ։ Այդ մտածողությունը չի ենթադրում գործընկերներ, կուսակիցներ և այլն։ Կոալիցիան, հանրային խորհուրդը, ԱԺ-ն, կառավարությունը և այլ կառույցներ՝ իշխանությանն սպասարկող ձևական և ոչինչ չորոշող կառույցներ են։ Իրականում, իշխանություն ասելով, Հայաստանում պետք է հասկանալ մարդկանց շատ նեղ խումբ, ովքեր համախմբված են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի շուրջը։ Այդ տեսանկյունից նույնիսկ ՀՀԿ-ն իշխանություն չէ, քանի որ կառավարչական որոշումների ընդունման վրա գրեթե ազդեցություն չունի։
Այսպիսով, մեզանում գործում է խմբիշխանություն՝ օլիգարխիա, որը ոչ ֆորմալ, արտաիրավական և արտաքաղաքական խաղի կանոններով է առաջնորդվում։ Այդ օլիգարխիայից դուրս գտնվողները համարվում են «չուժոյներ»՝ նույնիսկ եթե նրանք կոալիցիոն գործընկերներ են, համակիրներ և այլն։ Գործող օլիգարխիան ձգտում է մեկ կենտրոնում պահել երկրի բոլոր ֆինանսական ռեսուրսները, որոնց օգնությամբ կկարողանա պահել նաև քաղաքական իշխանությունը և հավերժացնել այն։ Դրանով է բացատրվում այն հանգամանքը, որ երևանյան ընտրությունների ժամանակ ՀՀԿ-ն, որն օլիգարխիայի կուսակցական ֆասադն է, դաժան հակամարտության մեջ էր Բարգավաճ Հայաստանի ներկայացուցիչների հետ։
Փաստենք, որ Հայ ազգային կոնգրեսն այս անգամ, կարելի է ասել, 2008թ.-ի  ավյունը չուներ և տեղերում գրեթե կռիվ չտվեց։ Իսկ դա նշանակում է, որ արտաքին դիմադրություն չզգալով՝ այժմ իշխանական օլիգարխիան, որը ղեկավարում են Սերժ Սարգսյանն ու վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, լծվելու են սեփականության վերաբաշխման վաղուց ծրագրված աշխատանքների իրականացմանը։ Պատահական չէ, որ հարկային նոր փաթեթով նախատեսվում է, փաստացի, լրտեսներ և կառավարիչներ նշանակել խոշոր բիզնեսում։ Այդ ամենը ներկայացվում է ստվերային տնտեսության դեմ պայքարի անվան տակ, սակայն իրականում «մեկ մարդու տնտեսություն» կառուցելուն է միտված։
ԲՀԿ-ում շատ լավ էին գիտակցում օլիգարխիայի սպասվող քայլերի տրամաբանությունը և փորձեցին չեզոքացնել սեփականության վերաբաշխման վտանգը։ Թե ինչքանո՞վ դա ստացվեց, ցույց կտան ժամանակը և ԲՀԿ-ի հետագա վարքագիծը։ Եթե կուսակցությունը համաձայնի տեղական պորտֆելներ (թաղապետների և այլն) ստանալու առաջարկին, ապա դա ճակատագրական սխալ կլինի Գագիկ Ծառուկյանի և իր թիմի համար. Արթուր Բաղդասարյանի և այլոց օրինակը պետք է հուշի այդ մասին։ ԲՀԿ-ի համար ճիշտն այն կլինի, որ իրենք վերցնեն ավագանու մանդատներն ու, սկզբի համար, դառնան երևանյան իշխանության ընդդիմախոսը՝ առանց որևէ գործադիր պաշտոնի, իսկ հետագայում աստիճանաբար դուրս գան իշխանական կոալիցիայից ընդհանրապես։
Նկատենք, որ կոալիցիայի հետագա քայքայումն անխուսափելի է, քանի որ Սերժ Սարգսյանը հանգամանքների բերումով էր այն կազմել և սպասվող ապահարզանի նախաձեռնողն ինքն է լինելու։ Այնպես որ, եթե ԲՀԿ-ն ուզում է փրկել իր դեմքը, ապա ժամանակի ընթացքում ինքն առաջինը պետք է լքի խորտակվող կոալիցիան։
Ինչ վերաբերում է կոալիցիոն մյուս կողմին՝ ՕԵԿ-ին, ապա, ամենայն հավանականությամբ, այն կարող է լուծարվել և միանալ Հանրապետական կուսակցությանը։ Եվ դա տրամաբանական կլինի։ Դատե՛ք ինքներդ. ՀՀ նախագահի հոգեզավակ Արթուր Բաղդասարյանն այնպիսի ջանասիրությամբ է քարոզում Սերժ Սարգսյանի «թուրքական» գիծը, որ պարզապես գտածո է օլիգարխիայի համար։ Հանրապետականները մասնագիտացած են ընտրությունների «արդյունքներ» ապահովելու գործում, բայց, քիրվայություն անելիս, իրենց սկսնակի պես են պահում։ Իսկ դա չի տեղավորվում իշխանության ծրագրերում, ու այդ առումով Արթուրն Բաղդասարյանն անփոխարինելի է։
Արթուր Բաղդասարյանին ՀՀԿ-ի մեջ մտցնելով՝ իշխանական օլիգարխիան կլուծի մի քանի խնդիր։ Նրա վրայից «կքերվի» նժդեհականության պիտակը, որը, համաձայնեք, հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա օրակարգին բացարձակապես չի համապատասխանում։ Եվ, բացի այդ, ՕԵԿ-ական շարիկշարիկովներով կստեղծվի օլիգարխիայի քաղաքական նոր հենարանը։ Շատ հնարավոր է, որ մերձիշխանական երիտշարիկովները նույնպես «լցվեն» ՀՀԿ. խունվեյբինական շերտը միշտ էլ պահանջված է լինում օլիգարխիկ ավտորիտարիզմով կառավարվող երկրներում։
Ամփոփենք. Երևանի ավագանու ընտրությունների հետևանքով իշխանական «կռուգն» ավելի նեղացվեց, իշխանական օլիգարխիան էլ ավելի մեկուսացավ հասարակությունից։ Իսկ դա պյուռոսյան հաղթանակ է։ Օլիգարխիան դարձավ «կավե ոտքերով հսկա»։ Առաջին հայացքից թվում է, թե իրենք այժմ ուժեղացել են, բայց ընդհակառակը։ Զսպանակը սեղմված է և այդ վիճակը պահելը շատ դժվար է լինելու։ Միևնույն է, ֆիզիկայի օրենքները քաղաքականության մեջ գործում են նույնքան ճշգրիտ, որքան բնության մեջ։ Ուստի պետք է մտածել այն մասին, թե ինչ է լինելու հետագայում։ Կարևորն այն է, որ օլիգարխիայի տապալումն իր փլատակների տակ չթողնի պետությունը և ժողովրդին։ Ա՛յ, այդ մասին պետք է մտածել։
Հ.Գ.։ Օլիգարխիան (խմբիշխանությունը) մարդկանց նեղ խումբ է, որն ունի տնտեսական, իրավական, քաղաքական և այլ համակարգերի վրա ազդելու մենաշնորհային հնարավորություն, չի վերահսկվում հանրության կողմից և չունի որոշումներ կայացնելու լեգիտիմության անհրաժեշտ պաշար։ Սա քաղաքագիտական խտացրած ձևակերպում է, որը տրվել է մի շարք փիլիսոփաների (Պլատոն, Արիստոտել, Միխելս և այլն) կողմից։

Результаты выборов авагани Еревана являются началом новых политических развитий. Получается так, что борьба за власть переносится за кулисы.
Одной из особенностей последних выборов было то, что борьба не только и не столько шла на уровне власть - оппозиция, сколько в плоскости РПА - ППА. Дело в том, что в представлении Сержа Саргсяна власть должна действовать по принципу: «Государство - это я, и только я, я, я». Следовательно, выборы должны обеспечить единоличную власть.  Это очень хорошо понимали люди из власти, и внутривластная борьба обострилась, потому что «Я», можно сказать, «кладет глаз» на собственность всех подряд, не разбирая партийных и иных принадлежностей.
Власть теряет сон от мысли, что у кого-то может быть в наличии собственность, будь это предприниматели малой, средней или крупной руки. Это мышление большевиков, и оно не предполагает партнеров, соратников по партии и т.д. Коалиция, общественный совет, НС, правительство и другие структуры всего лишь обслуживают власть и ничего не решают.  В действительности, говоря о власти в Армении, нужно понимать узкую группу людей, окружающую президента Сержа Саргсяна.  В этом смысле даже РПА не является властью, поскольку не имеет практически никакого влияния на решения правительства.
Таким образом, у нас действует власть группы: олигархия, которая руководствуется неформальными, внеправовыми, внеполитическими правилами игры. Те, кто находятся вне олигархии, это «чужие», даже если они партнеры по коалиции, единомышленники и т.д.  Действующая олигархия стремится держать в одном центре все финансовые ресурсы страны, с помощью которых может удержать и увековечить свою политическую власть. Этим объясняется и то обстоятельство, что во время ереванских выборов РПА, являющаяся партийным фасадом олигархии, вошла в жесткий конфликт  с представителями Процветающей Армении.
Зафиксируем, что Армянский нацконгресс , можно сказать, не имел задора  2008 г. и на местах боев избегал.   А это значит, что, не почувствовав внешнего сопротивления, ныне властная олигархия, руководимая Сержем Саргсяном и премьером Тиграном Саркисяном, возьмется за давно запланированный передел собственности.  Не случайно, что новым налоговым пакетом предусмотрено назначить фактических шпионов и управленцев над крупным бизнесом. Все это преподносится под соусом борьбы с теневой экономикой, но в действительности направлено на построение «экономики одного лица».
В ППА четко осознавали логику ожидаемых шагов олигархии и попробовали нейтрализовать угрозу передела собственности. Насколько это у них получилось - покажут время и дальнейшее поведение ППА. Если партия согласится получить местные портфели (префектов общин и др.), то это станет фатальной ошибкой для Гагика Царукяна и его команды. Пример Артура Багдасаряна и других тому порукой. Для ППА будет верным шагом взять для начала мандаты авагани и стать оппонентом ереванской власти без каких-либо исполнительных должностей, а в дальнейшем постепенно выйти из властной коалиции вообще.
Заметим, что дальнейшее эрозия коалиции неизбежна, поскольку Серж Саргсян сам был инициатором коалиционного брака по воле обстоятельств и сам же станет инициатором развода. Так что, если ППА хочет спасти лицо, то первой должна покинуть тонущую коалицию.
Что касается другой стороны коалиции - «Партии Страна законности»,  то, по всей вероятности, она может самоликвидироваться и примкнуть к РПА. И это будет логично. Смотрите сами.  Духовный сын президента Армении Артур Багдасарян с  таким прилежанием пропагандирует «турецкую» линию  Сержа Саргсяна, что это просто находка для олигархии. Республиканцы специализированы на обеспечении «результатов» голосования, но в кумовстве с Турцией ведут себя как новички. А это не умещается во властные программы, и в этом смысле Артур Багдасарян незаменим.
Введя Артура Багдасаряна в РПА, олигархия решит несколько проблем. С нее сотрется ярлык нждеизма, который, согласитесь, совершенно не соответствует нынешней повестке дня в армяно - турецких отношениях. Кроме того, странозаконовские  шариковы смогут создать новую политическую опору  олигархии. Очень возможно, что близвластные младошариковы тоже «вольются» в РПА. Слой хунвейбинов всегда востребован для стран олигархического авторитаризма.
Обобщим. В результате выборов в авагани Еревана властный круг   сузился еще больше, а властная олигархия  еще больше изолировалась от общества. А это пиррова победа.   Олигархия превращается в «колосса на глиняных ногах». На первый взгляд кажется, что они сейчас стали сильнее, на самом деле - наоборот. Пружина сжата, и удержать ее в этом состоянии очень трудно. Законы физики в политике действуют с той же точностью, что и в природе. И потому следует подумать о том, что будет после. Главное - это чтобы низвергнутая олигархия не погребла под своими обломками государство и народ. И именно об этом  и  следует думать.
P.S. Олигархия (власть группы) - это узкая группа людей, имеющая монопольные возможности воздействия на экономические, юридические, политические и иные структуры, не контролируется обществом и не имеет необходимого запаса легитимности для принятия решений.  Это сжатая политологическая формулировка, данная рядом философом  - Платоном, Аристотелем, Михелсом и др.