Արդեն քանի տարի է՝ Սերժ Սարգսյանի թիմը հակառակ իմաստով ԲՀԿ–ի «վկա» է դարձել։ Սրանք բառիս բուն իմաստով հոգեխանգարմունքի են հասել։ Պատկերավոր ասած՝ եթե անգամ ծիտը թռչում է, ապա այդ ամենի մեջ մեղադրվում է ԲՀԿ–ն կամ արձանագրվում է ԲՀԿ–ի հետքը։
Շատ լավ իմանալով, որ վերջին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած ԲՀԿ–ն կես միլիոնի չափ իրական ձայներ է ստացել, իսկ Սերժ Սարգսյանի ՀՀԿ–ն՝ ավելի քան 600 հազ «թղթե» քվե, Բաղրամյան 26–ում որոշել են կիրառել իրենց հոգեհարազատ մեթոդը՝ «մուտիլովկաներ» տարածելը։
Խորհրդարանական ընտրություններից առաջ միասնական ցուցակ պարտադրել չհաջողվեց։ Չհաջողվեց նաև ԲՀԿ–ին կոալիցիայի անդամ դարձնելը։ Հիմա էլ սկսել են տարածել, թե իբր Ծառուկյանը նախագահական ընտրությունների ժամանակ Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունն է պաշտպանելու և դրա դիմաց պահանջում է կառավարության 30 տոկոսն ու վարչապետի աթոռը։ Ինչ էլ մտքի թռիչք ունեն տնաշենները՝ 30 տոկոս։ Աչքներին միայն տոկոսներ ու աթոռներ են երևում։
Փաստորեն, իշխանությունը ԲՀԿ–ին հրապարակավ առաջարկում է առևտրի առարկա դարձնել Տիգրան Սարգսյանին։ Դա իհարկե իրենց գործն է, բայց հարց է առաջանում. եթե Ծառուկյանն ու Սարգսյանը ներքին պայմանավորվածություն ունեն, ապա ինչո՞ւ են նախագահականում իրար խառնվել ու վարչապետին «փուռը» տալու նախաձեռնողականությամբ հանդես գալիս։ Հետաքրքիր է նաև պարզելը, թե ֆորմալ առումով խորհրդարանական հսկիչ փաթեթ ունեցող ուժն ինչո՞ւ է ոտուձեռ ընկել ու ԲՀԿ–ից սատարում մուրում։
Մի լոկալ հարց էլ կարելի է բարձրացնել. եթե Գյումրիում Սամվել Բալասանյանի «դաբրոն», ինչպես «անկախ» լրատվամիջոցն են պնդում, նախագահական նստավայրում է տրվել, ապա ինչու՞ է նույն նախագահական նստավայրն իր մամուլի միջոցներով աշխատում Բալասանյանի դեմ։ Ինչու՞ է Բաղրամյան 26–ը «քաղաքացիական» դրածոներին առաջադրել ավագանու  ընտրություններում և նրանց հանձնարարել «դհոլություն» անել ԲՀԿ–ի դեմ։ Ս. Բալասանյանն, անշուշտ, ամենաարդյունավետ թեկնածուն չէր, որ կարող էր առաջարկել ԲՀԿ–ն և եթե Ծառուկյանն ուզում է ավելացնել իր հանրային վարկանիշը, ապա հետագայում պետք է ավելի ճիշտ որոշումներ կայացնի և կիսալղոզված դեմքերի չառաջադրի, բայց նույնիսկ նման դեպքերում, երբ ԲՀԿ–ի թեկնածուն Բալասանյանի տիպի դեմք է, իշխանությունը միևնույն է աշխատում է նրա դեմ, ինչը հաստատում է այն թեզը, ըստ որի՝ ՀՀԿ–ն Գյումրիում «սրտի կսկծու» է պաշտպանում Բալասանյանին՝ դրանով իսկ փորձելով ցույց տալ, թե իբր իրավիճակը վերահսկելի է և ամեն ինչ խաղ է։
Իրականությունն այն է, որ ԲՀԿ–ն առաջնորդվում է սեփական ծրագրերով, քանի որ ինքնուրույն ուժ է։
Որքան էլ իշխանությունը փորձի իրեն ենթակա լրատվամիջոցներով կեղծ լուրեր տարածել ու «վերլուծականներով» լվանալ մարդկանց ուղեղները, միևնույն է, ստի ոտքերը կարճ են։ Շատ չմնաց։ Շուտով ամեն ինչ իր տեղը կընկնի։ ԲՀԿ–ի «վկաների» արածներն էլ իրենց կմնան։

Члены команды Сержа Саргсяна уже давно стали «свидетелями» ППА в обратном смысле этого слова. Они буквально оказались на грани помешательства. Образно говоря, даже в плохой погоде они винят ППА или видят в этом ее след.
Прекрасно зная, что во время последних парламентских выборов возглавляемая Гагиком Царукяном ППА набрала полмиллиона реальных, а РПА Сержа Саргсяна – более 600 тысяч «бумажных» голосов, на Баграмяна 26 решили применить свойственный им метод распространения «мутиловок».
Перед парламентскими выборами властям не удалось навязать ППА единый список. Не удалось также сделать эту партию членом коалиции. Сейчас же они начали распространять слухи, будто на президентских выборах Гагик Царукян поддержит кандидатуру Сержа Саргсяна, взамен чего он якобы потребовал 30 процентов правительства и премьерское кресло. Какой полет мысли – 30 процентов! Им только и мерещатся проценты да кресла.
Фактически, власти публично предлагают ППА превратить Тиграна Саркисяна в предмет торга. Конечно, это их дело, но возникает вопрос: если Царукян и Саргсян пришли к внутренней договоренности, тогда почему в президентском дворце так переполошились и выступают с инициативой «сдать» премьера? Интересно также узнать, почему формально обладающая контрольным пакетом парламента сила так засуетилась и выпрашивает поддержку ППА?
Можно также поднять один локальный вопрос: если, как утверждают «независимые» СМИ, «добро» на кандидатуру Самвела Баласаняна в Гюмри было дано из президентского дворца, то почему тот же президентский дворец посредством своей прессы работает против Баласаняна? Почему Баграмян 26 выдвинул на выборы в совет старейшин «гражданских» ставленников и поручили им заниматься «барабанством» против ППА?
Безусловно, Баласанян не самый эффективный кандидат, которого могла выдвинуть ППА, и если Царукян хочет повысить свой общественный рейтинг, то в будущем он должен принимать более правильные решения и выдвигать более предсказуемого кандидата. Однако даже в подобных случаях, когда кандидатом ППА является человек вроде Баласаняна, власть всё равно работает против него, что подтверждает тот тезис, согласно которому, РПА поддерживает кандидатуру Баласаняна вопреки собственному желанию, чтобы показать будто ситуация под контролем и все это игра.
Действительность в том, что ППА руководствуется собственными программами, поскольку является самостоятельной силой.
Сколько бы власти ни пытались распространять посредством подконтрольных им СМИ лживую информацию и промывать людям мозги «аналитикой», всё равно,  у лжи век недолог. Мало осталось. Скоро всё встанет на свои места. А поступки «свидетелей» ППА останутся на их же совести.