Արևմտամետությու՞ն, թե՞ ռուսամետություն. կեղծ երկընտրանք
Բաղրամյան 26–ից իրենց վերահսկողության տակ գործող լրատվամիջոցների օգնությամբ քաղաքական օրակարգը հագեցրել են կեղծ թեմայով։ Հայաստանի ներքին խնդիրները փորձ է արվում կապել քաղաքական ուժերի արտաքին կողմնորոշման հետ։
Ըստ իշխանական քարոզչամեքենայի՝ Հայաստանի զարգացումը խոչընդոտող հանգամանքներից գլխավորն այն է, որ Ռուսաստանի ազդեցությունը մեծ է մեր պետության վրա։ Բնականաբար՝ Սերժ Սարգսյանը ներկայացվում է որպես առաջադեմ և արևմտամետ գործիչ, իսկ նրա ընդդիմախոսները՝ հետադիմական և ռուսամետ։ Սերժի իբր արևմտամետությունն այժմ հանրությանը հրամցվում է որպես ինքնին լավ բան։
Իրականությունը, սակայն, միանգամայն այլ է։ Հայաստանի զարգացման խոչընդոտը վատ կառավարումն է, և խնդիրները ներսում է պետք փնտրել, իսկ արևմտամետ–ռուսամետ բաժանումները կեղծ են ու դեմագոգիկ բնույթ են կրում։
Սերժ Սարգսյանին արևմտամետ համարելը «Արմենիկումի» հրաշագործ ազդեցության մասին պատմվող հեքիաթի պես մի բան է։ Նա ո՛չ արևմտամետ է, ո՛չ ռուսամետ, ո՛չ էլ, առավելևս, հայամետ։ Նա աթոռամետ է։ Իսկ եթե իշխանական PR–շչիկներն անպայման ուզում են «մետության» շոր հագցնել Սերժին, ապա շրջանառվող «կլիշեներից» ելնելով՝ նրան ավելի շատ ռուսամետ կամ ավելի ճիշտ՝ ռուսահպատակ գործիչ կարելի է համարել, քանզի մեր երկրում միայն նա է ՌԴ հատուկ ծառայությունների կողմից մեդալով պարգևատրվել, նա էր, որ 2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո գնաց Պուտինի և Մեդվեդեվի դուռն ու ինքնանվաստացնող շնորհակալություններ հայտնեց նրանց՝ Հայաստանի նախագահ «ընտրվելու» կապակցությամբ, և վերջապես նա էր, որ Հայաստանում ՌԴ ռազմաբազաների տեղակայումը 49 տարով երկարաձգող պայմանագիր կնքեց նախորդ պայմանագրի ժամկետը դեռ չավարտված։
Եվ այսպես, արևմտամետ–ռուսամետ բաժանումները մեզանում սոսկ մանիպուլյացիոն բնույթ ունեն և նպատակ են հետապնդում շեղել հանրային ուշադրությունը գլխավոր խնդիրներից ու հիմնական մեղավորներից։
Իսկ այն, որ արևմտամետ–ռուսամետ բաժանումները կեղծ են, հուշում են նաև վիճակագրությունը և կատարված փաստերը։ Օրինակ՝ ռուսամետ համարվող Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք Հայաստանը դարձավ Եվրախորհրդի անդամ, իսկ արևմտյան ֆինանսական ներարկումները 2000-2007 թթ. բազմամիլոնանոց էին («Հազարամյակի մարտահրավերներ», «Լինսի» հիմնադրամ և այլն) ու ծավալով մի քանի անգամ գերազանցում են արևմտամետ համարվող Սերժ Սարգսյանի նախագահության շրջանում Արևմուտքի հատկացումներին։ Եթե փող էլ տալիս է Արևմուտքը Սերժի իշխանությանը, ապա միայն պարտքի ձևով։
Տեղին է նշել, որ նույն «Հազարամյակի մարտահրավերները» և «Լինսը» դադարեցրին իրենց գործունեությունը, երբ նախագահ դարձավ Ս. Սարգսյանը։
Ուշագրավ է, որ հայտնի ուղղվածության կայքերից մեկին տված հարցազրույցում Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը հիմնավորեց, որ արևմտյան կապիտալը դեռ չի գա այստեղ, քանզի իրենք չեն ուզում ամերիկյան հարկատուների փողերը վատնել «արևմտամետ» Սերժի գլխավորած պետության մեջ։ Բացի այդ, դեսպանը բավական վատ գնահատեց իշխանական լրատվամիջոցների կողմից «ռուսամետ» քաղաքական ուժ կնքված ԲՀԿ–ի անդամ Վարդան Օսկանյանի դեմ հարուցված գործը, գործ, որը «արևմտամետ» Սերժի թիմն է թխել։
Մի խոսքով...
Այն  որ Սերժի օրոք Հայաստանը ինքնանվաստացման գնով սիլի–բիլի է անում Արևմուտքի հետ (ինչպես նաև՝ Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ), փաստ է։ Բայց այդ փաստը չի նշանակում, որ Սերժը արևմտամետ է և հետևաբար՝ նաև ժողովրդավար։ Արևմուտքը եթե շոյում էլ է այս իշխանության գլուխը, ապա միայն օգտագործելու նպատակով։ Այդպես Արևմուտքը շոյում էր նաև Գորբաչովի, Մուբարաքի ու նրանց նմանների գլուխները։ Հետո ի՞նչ։ Շահեցի՞ն ՍՍՀՄ–ն ու Եգիպտոսը դրանից։ Շահեցի՞ն Գորբաչովն ու Մուբարաքը։
Խոսքն այն մասին չէ, որ չպետք է շարժվել եվրոինտեգրացիայի ճանապարհով։ Ճիշտ հակառակը՝ Հայաստանի անդամակցումը եվրոպական ընտանիքին մեզ համար ռազմավարական կարևորություն ունի։ Ուղղակի հարցն այն է, որ Սերժը ոչ թե մեզ տանում է այդ ճանապարհով և իբր ռուսամետ ուժերն էլ խանգարում են նրան այդ հարցում, այլ ՀՀԿ ղեկավարի շնորհիվ մենք ավելի ու ավելի ենք հեռանում արևմտյան արժեհամակարգից ու եվրոընտանիքից՝ զուգահեռաբար կորցնելով վստահությունը մեր գործընկեր Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում։ Սա՛ է խնդիրը, և գեբելսյան ոճի քարոզչությամբ պատկերն աղճատել հնարավորն չէ։
Հանրությունը չպետք է մտնի արևմտամետ–ռուսամետ քննարկումների դաշտ։ Դա իշխանության նետած «կուտն» է, որը նախատեսված է քաղաքականապես «հավից» չտարբերվողների համար։
Այս կամ այն գործչի «մետությունը» հետաքրքիր է այնքանով, որքանով օգտակար է պետությանը։ Արևմտամետ կամ ռուսամետ լինելը չի կարող ապրիորի լավ կամ վատ բան դիտարկվել։
Եթե Սերժի արևմտամետությունը թուրքերի հետ Հայաստանի անվտանգության հաշվին քիրվայություն անելն է և Ադրբեջանին զիջողականություն ցուցաբերելը, ապա հեռու է պետք մնալ այդպիսի արևմտամետությունից։
Եթե Սերժի ռուսամետությունը Հայաստանի արտաքին պարտքի ավելացման կամ Հայաստանին ՌԴ–ի վասալը դարձնելու նպատակով է, ապա նմանատիպ ռուսամետությունից էլ է հարկավոր հեռու մնալ։
Ճիշտը հայամետ լինելն է, և բոլոր խնդիրների պատճառն ու լուծումը Հայաստանում տեսնելը։ Մնացածը դատարկ խոսակցություններ են։ Դրսի «դաբրոներով» առաջնորդվողները ստրկամիտներ և անհայրենիքներ են։
Հ.Գ.։ Վերջին շրջանում ակտիվորեն քննարկվում է նաև Պուտինի առաջարկած Եվրասիական միության մեջ Հայաստանի մտնել–չմտնելու հարցը։ Դա էլ է արհեստականորն օրակարգային հարցի վերածվել մեզանում։ Ի դեպ, Հայաստանի իշխանամետ ԶԼՄ–ներն այդ թեմայից ավելի շատ են խոսում, քան բուն Ռուսաստանում է հարցը քննարկվում։
Սարգսյան–Պուտին հանդիպման մասին նյութեր «շտամպովկա» անելիս՝ նախագահականից վերահսկվող լրատվամիջոցները, որպես կանոն, նշում էին, թե Սերժի առաջ ՌԴ–ն «չորով» դրել է Եվրասիական միության մեջ մտնելու հարցը։ Այնինչ մեր ունեցած տեղեկություններով ՀՀ նախագահն ի՛նքն է այդ թեման բացել՝ նշելով, թե Հայաստանը կողմ է դրան։ Այդ կերպ Սերժը, թերևս, փորձել է դուր գալ Պուտինին, որպեսզի 1 միլիարդ դոլար վարկ ուզելը հեշտանա, բայց դե «գործը չի կպել» և «նախաձեռնող» նախագահը կրկին վերադարձել է իր «արևմտամետությանը»։ Ասել է թե՝ «արևմտամետ» Սերժից մինչև «ռուսահպատակ» Սերժը մի վարկի հաշիվ է։ Հետևաբար խոսել այն մասին, թե Ս. Սարգսյանը հերոսաբար դիմադրում է Եվրասիական միության մեջ չմտնելու և Հայաստանի անկախությունը պահպանելու համար, պարզապես ծիծաղելի է։
Նմանատիպ երևույթներ տեսնելով՝ ևս մեկ անգամ համոզվում ես, որ «հայրենասիրությունը» որոշակի տեսակի մարդկանց վերջին հանգրվանն է։
Հ.Գ.–2: Իրեն արևմտամետ գործիչ է համարում նաև տխրահռչակ Արամ Զավենի Սարգսյանը, ում վրա դրված է Սերժի համար գեղամյանություն անելու ֆունկցիան։ Թե ինչ կապ ունի այս ամենի հետ Արևմուտքը, միայն հիվանդագին երևակայության տեր մարդիկ կարող են ասել։
«Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավարն ընդամենը շարքային հաճախորդ է, պարզապես նախկին հաճախորդներից տարբերվում է նրանով, որ ժամանակից շուտ է «պայթել», ինչպես նաև չունի, ասենք, Գեղամյանի կատարողական վարպետությունը և Արթուր Բաղդասարյանի այն ժամանակվա ընտրազանգվածը։ Սա էլ ձեզ «արևմտամետ» գործիչներից մեկի քաղաքական էպիկրիզը։

Ложная дилемма о прозападной или пророссийской ориентации
Президентский дворец посредством подконтрольных ему СМИ наполнил политическую повестку ложной темой. Предпринимается попытка связать внутренние проблемы Армении с внешней ориентацией политических сил.
Согласно властному агитпропу, главным препятствием для развития Армении является то, что влияние России на нашу страну очень велико. Естественно, Серж Саргсян преподносится в качестве прогрессивного и прозападного деятеля, а его оппоненты – реакционеров и пророссийски настроенных.  Мнимую прозападность Сержа пытаются представить обществу как само по себе положительное явление.
На самом же деле всё выглядит совсем иначе. Препятствием на пути развития Армении является плохое управление, и проблемы стоит искать внутри страны, а разделение на прозападных и пророссийских является ложным и носит демагогический характер.
Считать Сержа Саргсяна прозападным деятелем сродни чему-то вроде сказки о чудодейственности «Арменикума».  Саргсян не является ни прозападным, ни пророссийским, ни, тем более, проармянским деятелем. Он, прежде всего, ориентирован на президентское кресло. Если же властные пиарщики непременно хотят прикрепить к нему приставку «про-», которая выражала бы его ориентированность, то, исходя из наиболее обиходных клише, его более всего можно назвать пророссийским деятелем (вернее, российско-подданным), так как в нашей стране только он был награжден спецслужбами РФ медалью, именно он после президентских выборов 2008-го года посетил Путина и Медведева, выразив им самоуничижающие благодарности в связи с «избранием» президентом Армении, и, наконец, именно он подписал с Россией договор о продлении срока дислокации российских военных баз в Армении на 49 лет, причем в условиях, когда срок действия предыдущего договора еще не истек.
Таким образом, разделение на прозападных и пророссийских у нас носит сугубо манипуляционный характер и преследует цель отвлечь внимание общества от главных проблем и основных виновников.
О том же, что разделение на прозападных и пророссийских носит искусственный характер, подсказывают статистика и свершившиеся факты. Например, в период правления Роберта Кочаряна, считавшегося пророссийски ориентированным, Армения стала членом Совета Европы, а западные финансовые вливания в страну в 2000-2007гг. были многомиллионными («Вызовы тысячелетия», Фонд «Линси» и др.) и по объему в несколько раз превосходили дотации Запада в период правления считающегося прозападным Сержа Саргсяна. Если Запад и дает деньги возглавляемой Сержем власти, то только в качестве долга.
Уместно отметить, что те же самые «Вызовы тысячелетия» и «Линси» прекратили свою деятельность в Армении, когда президентом стал Саргсян.  Примечательно, что в интервью одному из известно ориентированных сайтов посол США в Армении обосновал то, что западный капитал пока не хочет приходить сюда, так как они не желают тратить деньги американских налогоплательщиков в возглавляемом «прозападным» Сержем государстве.  Кроме того, посол довольно негативно оценил возбуждение уголовного дела против окрещенного провластными СМИ «пророссийским» политическим деятелем члена ППА Вардана Осканяна. Дела, которое сфабриковала команда «прозападного» Сержа.
Словом, то, что при Серже Армения ценой собственного унижения заигрывает с Западом (а также Россией и Турцией), является фактом. Но этот факт еще не означает, что Серж является прозападным и, следовательно, демократическим. Если Запад и гладит эти власти по головке, то только в целях их последующего использования. Точно также Запад ласкал Горбачёва, Мубарака и им подобных. И что из этого вышло?  Выиграли ли от этого СССР и Египет? Выиграли ли Горбачёв и Мубарак?
Речь не о том, что не нужно двигаться по пути евроинтеграции. Как раз наоборот, вступление Армении в европейскую семью имеет для нас стратегическое значение. Проблема в том, что миф о ведущем нас по этому пути Серже и о мешающих ему пророссийских силах не соответствует действительности. На самом деле благодаря руководителю РПА мы всё больше и больше удаляемся от западной системы ценностей и европейской семьи, параллельно теряя доверие в отношениях с нашим партнером – Россией. В этом проблема, и пропагандой в геббельском стиле исказить реальное положение дел невозможно.
Общество не должно вступать в обсуждение ложной дилеммы о прозападной и пророссийской ориентации. Это брошенная властями «приманка», которая предназначена для политически «чайников».
Ориентация того или иного деятеля интересна в той мере, в какой она полезна для государства. Быть прозападным или пророссийским не может априори рассматриваться как нечто хорошее или плохое.
Если прозападность Сержа заключается в братании с турками за счет безопасности Армении и в демонстрации Азербайджану уступчивости, то нужно держаться подальше от такой прозападности.
Если пророссийская ориентация Сержа преследует цель увеличить внешний долг Армении или превратить страну в вассала РФ, то от подобной пророссийскости также нужно держаться подальше.
Правильно быть проармянским, видя причину и решение всех проблем в Армении. Всё остальное – пустые разговоры. Те, кто руководствуются «добром» внешних сил, попросту не имеют родины, являясь носителями рабского мышления.
P.S. В последний период активно обсуждается и вопрос целесообразности вступления Армении в предложенный Путиным Евразийский союз. Это тоже искусственно превратилось у нас в вопрос повестки дня. Кстати, провластные СМИ Армении больше говорят на эту тему, чем данный вопрос обсуждается в самой России.
Штампуя материалы о встрече Саргсяна с Путиным, подконтрольные  президентскому дворцу СМИ, как правило, отмечали, что РФ жестко поставила перед Сержем вопрос о вступлении в Евразийский союз. Однако, по имеющимся у нас данным, президент РА сам открыл эту тему, отметив, что Армению поддерживает данную идею. Видимо, подобным образом Серж пытался понравиться Путину, чтобы было легче просить кредит в 1 миллиард долларов, но не вышло, и «инициативный» президент снова вернулся к своему «прозападничеству». Иначе говоря, от «прозападного» Сержа до «российско-поданного» - история одного кредита. Следовательно, говорить о том, что Саргсян героически сопротивляется вступлению в Евразийский союз и борется за сохранение независимости Армении, просто смешно.
Видя подобные явления, еще раз убеждаешься, что «патриотизм» является для определенного типа людей последним прибежищем.
P.S.-2. Прозападным деятелем считает себя и печально известный Арам Завенович Саркисян, на которого возложена задача заниматься гегамянством для Сержа. О том, какое отношение ко всему этому имеет Запад, могут сказать лишь люди с больным воображением.
Руководитель партии «Республика» является всего лишь рядовым клиентом, который отличается от предыдущих тем, что «подорвался» раньше времени, а также тем, что не обладает исполнительским мастерством Гегамяна и не имеет тогдашнего электората Артура Багдасаряна. Вот вам политический эпикриз одного из «прозападных» деятелей.