Արտահաստիքային մամլո խոսնակը
«Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Զավենի Սարգսյանը ոգևորված էր ՀԱԿ–իշխանություն «երկխոսության» փուլում։ Ճիշտ հակառակ հոգեվիճակում նա հայտնվեց, երբ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն առաջ քաշեց «Առա՛ջ, դեպի անսերժ Հայաստան» կարգախոսը և դրական արտահայտվեց «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ձևաչափի միջոցով իշխանափոխություն իրականացնելու վերաբերյալ։
«Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ձևաչափին միս ու արյուն տալը, բնականաբար, չէր կարող լրջորեն չանհանգստացնել իշխանություններին և նրանք որոշեցին ձևականությունների հետևից չընկնել ու պայթեցնել բոլոր հնարավոր «ականներին»։ Տոտալ հակաքարոզչություն սկսվեց ԱԺ ընտրությունների ժամանակ միասնական շտաբի անդամ կուսակցությունների՝ ԲՀԿ–ի, ՀՅԴ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ (մնացածին արդեն առել էին)։ Գրոհը, մեծ հաշվով, ոչինչ չտվեց իշխանությանը, բայց նրանց կիրառած «մուտիլովկեքը», այնուամենայնիվ, նստվածք թողեցին. ոմանք կոտրվեցին, ոմանք ծախվեցին, իսկ ոմանք պարզապես ինքնաբացահայտվեցին։
Ուշագրավ է, որ ինքնաբացահայտված հաճախորդների գործունեությունը դարձավ «ափաշքարա» ու լկտի։ Մասնավորապես՝ ՀԱԿ–ը լքեց իշխանության կայունության մեծ ջատագով Դավիթ Շահնազարյանը, ինչպես նաև «Նեմեց Ռուբոյի» կուռացիայի տակ գտնվող Անդրանիկ Քոչարյանը։ Էլի մի քանի մանր–մունր դեմքեր «գել–թոզ» անելով հեռացան Կոնգրեսից։
Իշխանական միջամտությունը ՀՅԴ–ում և ԲՀԿ–ում «բրոունյան շարժման» մեջ դրեց  պաթոլոգիկ կոնֆորմիստներին ու  «նախորդ դասի» սիրահարներին։
Ինչ վերաբերում է մեր այս հոդվածի «հերոսին»՝ Արամ Սարգսյանին, ապա նա վայր դրեց մանդատը, հայտարարեց ՀԱԿ–ից դուրս գալու մասին, թունդ ընդդիմադիր հռետորաբանություն կիրառելով՝ խոստացավ գրավել փողոցը և գնաց... տուն, իսկ ավելի ճիշտ՝ «Հարսնաքարի» տիրոջ մոտ։
Չնայած Արամի ամպագորգոռ հայտարարություններին ու իշխանական լրատվամիջոցների անթաքույց աջակցությանը, Ա. Սարգսյանի մոտ, ինչպես սպասվում էր, ոչինչ չստացվեց։ Ժամանակն ամեն ինչ դրեց իր տեղը։
Բաղրամյան 26–ում տեսնելով, որ նախագահական ընտրությունների փուլում Արամից ո՛չ արտաշեսգեղամյանացու, ո՛չ արթուրբաղդասարյանացու ստանալ հնարավոր չէ, նրա վրա շատ համեստ պարտականություն դրեցին։ «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավարը հիմա արտահաստիքային մամլո խոսնակի դեր է կատարում։
Ինչպես հայտնի է, ԲՀԿ մամլո խոսնակը, իրերն իրենց անվանումներով կոչելով, անդրադարձել էր Տիգրան Սարգսյանի «կորեյկոյական» գործունեությանն ու նրա «ֆլեշախառն» լրատվական խաղերին։ Վարչապետը չպատասխանեց Ուրիխանյանին։ «Հայկական աշխարհի» ճարտարապետի փոխարեն դա արեց «փողոցի սիրահար» Արամ Սարգսյանը, ով իշխանության «տերտերական» թևի խոսափող հանդիսացող թերթերից մեկին տված «թունդ ընդդիմադիր» իր հարցազրույցում «մոռացել» էր, որ ինքը ընդդիմադիր է խաղում, և որ իշխանությունը ոչ թե ԲՀԿ–ն է գլխավորում, այլ իրենց ընտանիքի լավ բարեկամ Սերժ Սարգսյանը։ Ահա այսպիսի «արմատական» գործունեություն էր ուզում ծավալել Զավենիչը, բայց ՀԱԿ–ը թույլ չէր տալիս, և այդ իսկ պատճառով էլ նա վայր դրեց մանդատն ու վազեց նախագահական նստավայր՝ «փողոցը գրավելու»։
Հաշվի առնելով Սարգսյան եղբայրների հրապարակային գործունեությունը՝ կարող ենք ասել, որ նրանց մոտ աշխատանքի բաժանում է կատարվել։ Տիգրան Նաղդալյանի սպանության կազմակերպման համար դատապարտված ու Սերժի շնորհիվ ժամանակից շուտ ազատ արձակված Արմեն Զավենի Սարգսյանը բացահայտ կերպով պաշտպանում է Սերժ Սարգսյանին, իսկ նրա եղբայրը՝ «ընդդիմադիր» Արամ Զավենի Սարգսյանը, դա անում է հաճախորդներին հատուկ տեխնոլոգիաներով։ Բայց քանի որ Արամը շատ անտաղանդ է գեղամյանություն անում, ուստի նրա  «պաշտոնն» իջեցրեցրել են և նշանակել Տիգրան Սարգսյանի արտահաստիքային մամլո խոսնակ։ Այդպես ավարտվեց «ական»–ավոր այդ մարդու «քաղաքական» կարիերան։ Մնացածը՝ ինչպես տեքստում։

Внештатный пресс-секретарь
На этапе «диалога» между АНК и властями руководитель партии «Республика» Арам Завенович Саркисян был воодушевлен. В совершенно другом состоянии он оказался, когда Левон Тер-Петросян выдвинул лозунг «Вперед, к бессержевской Армении!» и положительно высказался относительно осуществления смены власти посредством формата «Консенсус минус Серж Саргсян».
Естественно, что придание формату «Консенсус минус Серж Саргсян» плоти и крови не могло не вызвать у властей серьезного беспокойства, и они решили не гнаться за формальностями, подорвав все возможные «мины». Во время парламентских выборов началась тотальная антипропаганда против партий-членов Единого штаба – ППА, АРФД и АНК (остальные уже были куплены). Атака, по большому счету, властям ничего не дала, но примененные ими «мутиловки», тем не менее, оставили осадок: некоторые сломились, некоторые продались, а некоторые просто самораскрылись.
Примечательно, что деятельность самораскрывшихся клиентов стала явной и наглой. В частности, АНК покинул крупный апологет стабильности власти Давид Шахназарян, а также находящийся под курацией Рубена Айрапетяна Андраник Кочарян. Кроме них, из Конгресса вышли еще несколько мелких деятелей.
Вмешательство властей ввело патологических конформистов и любителей «прошлого урока» из АРФД и ППА в «броуновское движение».
Что касается «героя» нашей статьи – Арама Саркисяна, то он сложил мандат, заявил о выходе из АНК, используя крайне оппозиционную риторику, пообещал захватить улицу и пошел… домой, а точнее, к хозяину «Арснакара».
Несмотря на громогласные заявления Арама и нескрываемое содействие властных СМИ, у Арама Саркисяна, как и ожидалось, ничего не вышло. Время расставило все на свои места.
Увидев, что им не удается получить на предстоящих президентских выборах кандидата наподобие Арташеса Гегамяна или Артура Багдасаряна, в президентском дворце возложили на него довольно скромную функцию. Руководитель партии «Республика» сейчас играет для властей роль внештатного пресс-секретаря.
Как известно, пресс-секретарь ППА, называя всё своими именами, коснулся также деятельности Тиграна Саркисяна в стиле Корейко и его информационным заигрываниям вперемешку с «Флеш». Премьер так и не ответил Уриханяну. Вместо архитектора «Армянского мира» это сделал «любитель улиц» Арам  Саркисян, который в своем «крайне оппозиционном» интервью одной из газет, являющихся рупором «клерикального» крыла власти, «забыл», что в оппозиционера играет он сам, и власть возглавляет не ППА, а хороший друг их семьи Серж Саргсян. Именно такую «радикальную» деятельность и хотел развернуть Завеныч, однако АНК не позволял ему, поэтому он и отказался от мандата, побежав в президентский дворец «брать улицы».
Учитывая публичную деятельность братьев Саркисян, можем утверждать, что среди них проведено разделение труда. Арам Завенович Саркисян, осужденный за организацию убийства Тиграна Нагдаляна и выпущенный благодаря Сержу на свободу раньше срока, открыто поддерживает Сержа Саргсяна, а его брат – «оппозиционный» Арам Завенович Саркисян – делает это в присущем клиентам стиле при помощи  специальных технологий. Но так как Арам довольно бесталанно занимается гегамянством, то его понизили в «должности», назначив внештатным пресс-секретарем Тиграна Саркисяна. Так завершилась «политическая» карьера этого «минного» деятеля. Остальное – по тексту.