Օպերացիա «ատկատ» կամ «Միլիոնը» տարան (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 15–ին տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը ԱԱԾ–ին ու դատախազությանը կոչ արեց գնալ չարաշահումների հետևից և բռնել մեծերին՝ գլխից։
Ասում են, թե նախագահի այդ կոչից հետո իրավապահ համակարգի «կոմպը կախել» է, քանզի եթե Գորիկ Գուրգենիչն ու Աղվան Գառնիկիչը իրոք բռնեն գլխից, այսինքն՝ մեծերին, ապա շատ անհարմար բան կստացվի։ Իսկ եթե բռնեն մեկ կամ երկու միլիոն գողացողներին, ապա նույնպես անհարմար բան կստացվի, քանզի բոլորը կտեսնեն, որ ընդամենը «ատկատի» գինը բարձրացնելու գործընթաց է տեղի ունեցել և քավության նոխազ են դարձել սլաքավարները։ Ահա այս ծանր երկընտրանքն է, որ դժվար կացության առաջ է կանգնեցրել պետական կառավարման համակարգին։
Ասում են նաև, որ Սերժ Սարգսյանն իրականում իրավապահներին կոչ չի արել «ատկատների» պահով գնալ ու բռնել մեծերին, քանզի այդ խոսքերն արտասանելիս նա կադրից դուրս «սեղմել» է ԱԱԾ ղեկավարի ու գլխավոր դատախազի «ոտքը» ճիշտ այնպես, ինչպես «Ոսկե ցլիկը» հայտնի ֆիլմում կոլխոզի նախագահ Նաջարյանն էր սեղմել բրիգադիրի պրոտեզով ոտքը, որպեսզի նա «Միլիոն» անունով ցուլիկին չտա հարևան գյուղին։ Այնպես որ ԱԱԾ ղեկավարն ու գլխավոր դատախազը, ժողովրդական լեզվով ասած, պետք է հազար չափեն ու նոր կտրեն, որպեսզի նշյալ ֆիլմի Պողոսի օրը չընկնեն։
Թե որքանով են ճշմարտանման այս խոսակցությունները և որ տարբերակին մենք ականատես կլինենք, պարզ կդառնա առաջիկայում։ Եթե տեսնենք, որ մարդ են բռնում ու այն էլ` գլխից, ուրեմն Ս. Սարգսյանը Գորիկի ու Աղվանի «սախատ» ոտքն է սեղմած եղել, և վերջիններս «սխալ» մարդու են բռնել Բաղրամյան փողոցից։ Իսկ եթե լրիվ ուրիշ բան տեսնենք, ապա կարող ենք ենթադրել, որ համապատասխան պաշտոնյաների ճիշտ ոտքն է «սեղմվել» Կառավարության նիստերի դահլիճում։
Իսկ թե ինչ կարող է լինել ենթակաների կողմից ղեկավարի հրահանգները սխալ հասկանալու դեպքում, ցույց է տրված հայտնի ֆիլմից վերցրած հատվածում, որը Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականի հետ միասին տեղադրված է ստորև։

Операция «Откат» или На какую ногу наступил Серж? (видео)
Во время прошедшего 15-го сентября совещания Серж Саргсян призвал Службу национальной безопасности и Прокуратуру пресекать случаи злоупотреблений и брать за руку крупных нарушителей.
Говорят, что после данного призыва президента «компьютер» правоохранительных органов «завис», так как, если Горик Гургенович и Агван Гарникович действительно схватят главарей, то получится довольно неловкая ситуация. Если же поймают один или два миллиона ворующих, то снова окажутся в неловком положении, так как все увидят, что всего лишь идет процесс по увеличению сумм «откатов», и козлами отпущения стали стрелочники. Именно эта непростая дилемма ввела систему госуправления в тяжелое положение.
Говорится также, что Серж Саргсян в действительности не призывал ловить берущих «откаты» крупных чиновников, так как во время своей речи он незаметно «наступил» на «ногу» главе СНБ и генпрокурору – точно так же, как в известном армянском фильме «Золотой бычок» председатель колхоза Наджарян наступил на сделанную из протеза ногу бригадира, чтобы он не отдавал бычка по имени «Миллион». Так что, глава СНБ и генпрокурор, говоря народным языком, должны семь раз отмерить, а потом отрезать, чтобы не удостоится участи Погоса из данного фильма.
Насколько правдоподобны данные разговоры и свидетелями какого варианта мы будем станет ясно в ближайшее время. Если увидим, что ловят с самых верхов, то значит, что Саргсян наступил на «протезы» Горика и Агвана, а последние схватили «не тех» людей с улицы Баграмяна. Если же мы станем очевидцами совсем иной картины, то можем предположить, что в зале заседаний Правительства соответствующим чиновникам «наступили» на правильную ногу.
Что же может произойти в случае неправильного понимания распоряжений руководителя, показано в приведенном ниже фрагменте из фильма.