Ի՞նչ խնդիր է ուզում լուծել Սերժ Սարգսյանը
Կառավարությունում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հանրությանը փորձեց ներկայանալ կոռուպցիայի դեմ պայքարող և Տիգրան Սարգսյանի գործունեությունից դժգոհ (գոնե «ատկատների» ու քեռիների շահած պետական տենդերների մասով) նախագահի իմիջով։ Այդպիսով նա ցանկանում էր «մեսիջներ» ուղարկել տարբեր ուղղություններով։
Հարց կարող է առաջանալ, թե ինչո՞ւ հենց այս պահին ու այս ձևով նախագահը փաստացի սկսեց իր քարոզարշավը։
Նախ արձանագրենք, որ նման քայլերը ցույց են տալիս, որ Սարգսյանը, չնայած թվացյալ ամրությանը, իրեն ապահով չի զգում և լրջորեն մտահոգված է իր վերընտրման հարցով։ Ինքնաքննադատությունը տվյալ դեպքում ոչ թե ուժեղության, այլ թուլության նշան է։
Սերժ Սարգսյանն իր նախագահության 4 տարիների ընթացքում տապալեց արտքին ու ներքին քաղաքականությունը։ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության բացասական արդյունքները բոլորիս աչքի առաջ են, իսկ Սաֆարովի հետ կապված պատմությունը «նախաձեռնողականության» ֆիասկոյի, այսպես ասած, իլյուստրացիան էր։
Ներքին կյանքում նույնպես ձախողումներն ակնհայտ են։ Անգամ պաշտոնական վիճակագրությունն է փաստում տնտեսության անմխիթար վիճակի ու արտագաղթի մասին։
Եթե պետական կառավարման առումով Սարգսյանի մոտ սալդոն բացասական է, ապա զուտ աթոռը պահպանելու տեսանկյունից նա փայլուն է գործել։ Բաղրամյան 26–ին հաջողվել է «երկխոսացնել» քաղաքական դաշտի մեծ մասին (դավիթշահնազարյաններից ու արամսարգսյաններից մինչև «Ժառանգութունը», ՀԱԿ–ը, ՀՅԴ–ն, ԲՀԿ–ն ներկայացնող որոշ դեմքեր), ինչպես նաև սեփական վերահսկողության տակ առնել լրատվական դաշտի  գրեթե բոլոր ներկայացուցիչներին՝ խմբագիրներով, լրագրողներով ու վերլուծաբաններով հանդերձ։ Նախագահական նստավայրը մտել է նաև քաղաքացիական դաշտ ու հաջողացրել պղտորել այդ հատվածը նույնպես։
Գեբելսյան քարոզչամեքենայի և քաղաքական հաճախորդների միջոցով նախագահի շրջապատը ձգտում է գլխիվայր պատկեր ներկայացնել ու թմբիրի մեջ գցել հանրությանը, որպեսզի վերջինս որևէ կերպ չխոչընդոտի «Վերարտադրություն» օպերացիային։
Հայաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, սակայն, այնպիսին է, որ հնարավոր չէ հավերժ մոլորության մեջ պահել մարդկանց ու հաջողացնել վերընտրությունը։ Բանն այն է, որ իշխանությունը կարող է առնել քաղաքական գործիչ կոչվածների մեծամասնությանը, կարող է սեփական տանիքի տակ վերցնել «անկախ» լրատվամիջոցներին, բայց այդպիսով չի կարող կանխել արտագաղթը, չի կարող զարգացնել տնտեսությունը և ամենակարևորը՝ չի կարող զսպել Ադրբեջանի ռազմատենչ հավակնությունները։ Ճիշտ հակառակը՝ թուլացող Հայաստանն էլ ավելի գրգռում Ալիևի ախորժակը, և նա արդեն այնպիսի լկտիության է դիմում, ինչպիսին մենք տեսանք Սաֆարովի հետ կապված պատմության ժամանակ։
Որքան էլ Բաղրամյան 26–ից փորձեն քնեցնել ժողովրդին, մենք այդուհանդերձ փակ պետություն չենք, և արտաքին դաշտից եկող մտահոգիչ ազդակները և «գմփոցները» չեն թողնում, որ իշխանությունը վայելի մեռելային այս կայունությունը։
Հիմա բոլորին, այդ թվում Սերժ Սարգսյանին, տեսանելի է, որ այսպես շարունակվելու դեպքում ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմն անխուսափելի է։ Այդ հանգամանքն է, որ հունից հանել է ՀՀ նախագահին։ Դա է պատճառը, որ նա խորհրդակցություններ ու այլ շոուներ է նախաձեռնում։
Սարգսյանը միաժամանակ փորձում է լեզու գտնել քաղաքական դաշտի ինքնուրույն խաղացողների և մասնավորապես ԲՀԿ–ի հետ՝ առաջարկելով Տիգրան Սարգսյանին  «փուռը» տալու գնով համագործակցել, սակայն բանը բանից անցել է, և Ծառուկյանի կողմից արձագանքի բացակայությունը ցույց է տալիս, որ վերջինս շատ լավ հասկանում է, թե ինչն ինչոց է և ինչ է պետք իրականում անել։
Դատելով ամենից՝ Ս. Սարգսյանը դատապարտված է մենակ մնալու, քանզի չի ընդունում ներկա կուրսի սխալ լինելը, շարունակում է ապրել «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու գաղափարներով և ընդամենն ուզում է քաղաքական խաղերի միջոցով պահել աթոռը։ Իսկ այդպես չի լինում։ Հնարավոր չէ թուրքմենբաշիություն անել ու միևնույն ժամանակ պատասխանատվությունը դնել ուրիշների վրա։ Ժամկետանց Տիգրանը որևէ մեկին պետք չէ։ Որևէ մեկին պետք չէ նաև մտնել սարգսյանական իշխանության սխալների բեռի տակ։ Թող ինչպես «բորշչը» եփել է, անպես էլ տակից դուրս գա։
Սարգսյանը լավ չի պատկերացնում, որ եթե ինքն ամեն գնով մնա նախագահի աթոռին, լրիվ անապատի վերածի հայաստանյան քաղաքական դաշտը և իմունային համակարգից զրկի մեր հանրությանն ու պետությանը, ապա առաջացած վակուումը կլցվի դրսից՝ պատերազմի տեսքով։ Իսկ եթե պատկերացնում է, բայց ուզում է իրագործել միահեծան իշխանություն ունենալու ծրագիրը, ապա նրան շատ դժվար ժամանակներ են սպասում։
Թե ինչ է ուզում անել Սարգսյանն այս իրավիճակում, դա իր գործն է։ Հայաստանի ապագայով մտահոգ բոլոր սուբյեկտների գործն էլ պետք է լինի այս իշխանության փոփոխությունը և երկրում արմատական բարեփոխումներ իրականացնելը։

Какие задачи решает Серж Саргсян?
Во время состоявшегося в правительстве совещания Серж Саргсян попытался предстать перед обществом в имидже борющегося с коррупцией и недовольного деятельностью Тиграна Саркисяна (по крайней мере, по части «откатов» и выигравших государственные тендеры родственников) президента. Таким образом, он хотел направить мессиджи нескольким адресатам.
Напрашивается вопрос: почему именно сейчас и именно таким образом президент фактически начал свою предвыборную кампанию?
Прежде всего, подобные шаги показывают, что Саргсян, несмотря на кажущуюся прочность своих позиций, не чувствует себя так уверенно, и он серьезно обеспокоен вопросом своего переизбрания. В данном случае самокритика является признаком не силы, а слабости.
Серж Саргсян за четыре года своего президентства провалил и внешнюю, и внутреннюю политику. О негативные результатах «футбольной» дипломатии известно каждому.  Столь же очевидны и провалы во внутренней жизни.  Даже официальная статистика свидетельствует об эмиграции и плачевном состоянии экономики.
Если в плане государственного управления у Саргсяна баланс отрицательный, то сугубо с точки зрения сохранения своей власти он действовал блестяще. Президентскому дворцу удалось «диалогизировать» большую часть политического поля (от давидшахназарянов и арамсаркисянов до некоторых представителей «Наследия», АНК, АРФД и ППА), а также взять под свой контроль почти всех представителей информационного поля, включая редакторов, журналистов и аналитиков. Президентский дворец смог вклиниться также в гражданское поле, замарав и его.
Посредством геббельской пропаганды и политических клиентов окружение президента стремится перевернуть всю картину с ног на голову и усыпить внимание общества, чтобы последнее не препятствовало операции «Воспроизводство».
Однако сложившаяся вокруг Армении ситуация такова, что невозможно постоянно держать людей в заблуждении. Дело в том, что власти могут купить большинство так называемых политических деятелей, взять под свою крышу «независимые» СМИ, но этим они не предотвратят эмиграции, не обеспечат развития экономики и, самое главное, не смогут сдержать растущего аппетита Азербайджана.
Как бы в президентском дворце ни пытались усыпить бдительность народа, мы, тем не менее, не являемся закрытой страной, и поступающие от внешних сил сигналы не дают властям возможности наслаждаться этим стабильным застоем.
Сейчас всем, в том числе и Сержу Саргсяну, видно, что в случае дальнейшего подобного развития ситуации вторая Карабахская война станет неизбежной. Именно данное обстоятельство и вывело из себя президента РА. В этом причина того, что он инициирует различные совещания и шоу.
Саргсян одновременно пытается найти язык с самостоятельными игроками политического поля, в частности – ППА, предлагая сотрудничество ценой принесения в жертву Тиграна Саркисяна. Однако время уже вышло, и отсутствие реакции со стороны Царукяна свидетельствует о прекрасном понимании последним того, что к чему и что необходимо предпринять.
Судя по всему, Саргсян обречен остаться в одиночестве, так как не признает ошибочности нынешнего курса,  продолжает жить идеями строительства «экономики одного олигарха» и всего лишь стремится сохранить свое кресло посредством политических игр. Невозможно заниматься туркменбашизмом и одновременно перекладывать ответственность на других. «Просроченный» Тигран никому не нужен. Никто не хочет оказываться под бременем ошибок саргсяновской власти. Как они заварили этот борщ, так, пускай, его и расхлёбывают.
Саргсян плохо себе представляет, что если он любой ценой останется в президентском кресле, полностью опустошив армянское политическое поле и лишив иммунитета наше общество и государство, то возникший вакуум заполнится извне – в виде войны. Если же представляет, но хочет воплотить в жизнь проект по заполучению авторитарной власти, то его ждут очень трудные времена.
Что же захочет сделать Саргсян в этой ситуации, это его дело. Задачей всех обеспокоенных будущим Армении субъектов должна быть смена власти и проведение в стране коренных реформ.