«Պալաչի վկաները» – 3
Ձեր կարծիքով, ո՞վ է Սերժ Սարգսյանի ու նրա թիմակիցների ամենասիրած մականունավորը. Սերժի միակ հենարան ներկայացող Ռուբեն Հայրապետյա՞նը, ՀՀԿ գաղափարական առաջամարտիկ Սամվել Ալեքսանյա՞նը, մյուս կարկառուն ՀՀԿ–ական Առաքել Մովսիսյա՞նը։ Պետք է ասել, որ ո՛չ առաջինը, ո՛չ երկրորդը և ո՛չ էլ երրորդը։ Ճիշտ հակառակը, Սերժի շրջապատը ներկայացնող երիտօլիգարխիան, «քաղաքացիական հասարակության» պահանջով, ուզում է հիշյալ պարոններից խլել սեփականությունը և բնական է, որ սիրո մասին խոսք անգամ չի կարող լինել։
Դատելով իշխանական լրատվամիջոցների պահվածքից՝ նախագահական նստավայրում սիրում են միայն «Պալաչ» մականունով հայտնի Արթուր Հարությունյանին։ «Պալաչին» այնքան են սիրում, որ դարձել են նրա «վկան» ու արտահաստիքային մամլո խոսնակը։ Պատճառը շատ պարզ է՝ Արթուրը բազմակի անգամ օգտագործվել է ու ըստ երևույթին՝ դեռ օգտագործվելու է Գագիկ Ծառուկյանի դեմ, ինչը էքստազի մեջ է գցում երիտօլիգարխիային։
«Պալաչն» այն եզակի մականունավորներից է, ով կարողացել է գերել Բաղրամյան 26–ին ու հասնել նրան, որ իր փոխարեն աշխատեն ու կռիվ տան զանազան ու զարմանազան սերժամետ կայքերն ու թերթերը։ «Պալաչին» PR անող բազում հոդվածներ են թխել «անկախ» մամուլի մշակները, ինչպես նաև նրա մասնակցությամբ «լավաշ» հարցազրույցներ երկնել։
Բանը հասել է այնտեղ, որ «Պալաչի» փոխարեն կամ նրա գիտությամբ հայտարարության տեքստեր են գրվում ու տարածվում «առաջատար» կայքերում։ Նրա մամլո խոսնակները, ըստ ամենայնի, գիշեր–ցերեկ աշխատում են։
Այսպես, սեպտեմբերի 23–ին Հայաստանի մի շարք մարզերում տեղի ունեցան ՏԻՄ ընտրություններ։ Անդրադառնալով Գառնիում տեղի ունեցած ընտրությունների ընթացքին՝ ԲՀԿ–ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը նշել էր, որ այնտեղ «Քինգ Դելյուքս»-ի ավտոբուսներով կարմիր բերետավորներ են տեղափոխվել։
Ինչպես հայտնի է, «Քինգ Դելյուքսը» պատկանում է նույն «Պալաչին», ասել է թե՝ այդ ընկերությունը ոչ պակաս սիրված սուբյեկտ է նախագահական նստավայրի համար, որքան «Պալաչն» ինքը։ Դա է պատճառը, որ Զոհրաբյանի հայտարարությունից հետո ինտերնետում արագորեն տարածվեց Հարությունյանի պատասխան հայտարարությունը, որտեղ նա (նա՞) արձագանքել էր ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարին։ Փաստորեն, նախագահականում այնքան ուշադիր են իրենց Արթուրի նկատմամբ, որ որևէ բան բաց չեն թողնում։
Չէ, իրոք չափից շատ են նախագահական նստավայրում սիրում «Պալաչին»։ Դե իսկ «անկախ» մամուլի ուշքը գնում է նրա համար։ Անգամ իրենց «պապա» հանդիսացող Սերժ Սարգսյանին «փչացնող» հայտարարություններին ու վերլուծություններին սրանք այնքան օպերատիվ չեն արձագանքում, որքան «Պալաչի» պարագայում։ Շատ անհարմար բան է ստացվում։

«Свидетели Палача» - 3
Как Вы думаете, кто является для Сержа Саргсяна и его партнеров по команде самым любимым носителем прозвища: единственная опора Сержа Рубен Айрапетян, идеологический передовик РПА Самвел Алексанян или другой яркий представитель РПА Аракел Мовсисян?  Стоит отметить, что это ни первый, ни второй, ни третий. Даже наоборот, представляющая окружение Сержа младоолигархия по требованию «гражданского общества» хочет отобрать у отмеченных господ их собственность, и естественно, речи о любви здесь и быть не может.
Судя по поведению властных средств массовой информации, в президентском дворце любят только известного по прозвищу «Палач» Артура Арутюняна. «Палача» любят так сильно, что даже стали его «свидетелями» и внештатными пресс-секретарями. Причина довольно очевидна: Артур неоднократно использовался и, судя по всему, еще будет использован против Гагика Царукяна, что и приводит в экстаз младоолигархию.
«Палач» является одним из тех редких носителей прозвищ, которые сумели пленить собой Баграмяна 26, добившись того, чтобы там за него работали и стояли грудью самые различные просержевские сайты и газеты. Ударники «независимой» прессы посвятили делу пиара «Палача» не одну статью и не одно интервью с его участием размером с лаваш.
Дело дошло до того, что вместо «Палача» или с его ведома на «ведущих» сайтах пишутся и публикуются тексты заявлений. Судя по всему, его пресс-секретари работают не покладая рук.
Итак, 23-го сентября в ряде областей Армении прошли выборы органов местного самоуправления. Комментируя ход выборов в городе Гарни, депутат от ППА Наира Зограбян отметила, что здесь автобусами компании «Кинг Делюкс» перевозили красных беретов.
Как известно, «Кинг Делюкс» принадлежит «Палачу». То есть, эта кампания для президентского дворца является не менее излюбленным субъектом, чем сам «Палач». В этом причина того, что после заявления Зограбян в интернете очень скоро было распространено ответное заявление Арутюняна, в котором он (он ли?) отвечает секретарю парламентской фракции ППА.  Фактически, на Баграмяна 26 так внимательны к Артуру, что ничего не упускаю из виду.
Действительно, уж очень любят в президентском дворце «Палача». «Независимая» же пресса по нему просто с ума сходит. На дискредитирующие своего «пахана» - Сержа Саргсяна – заявления и аналитические статьи они не реагируют так оперативно, как в случае с «Палачом». Даже неудобно как-то получается.