Քվեարկությանը մասնակցելը՝ սերժամետության նշան
Աղվան Հովսեփյանի միջնորդությունը՝ ԲՀԿ–ական պատգամավոր Վարդան Օսկանյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցով, բավական հետաքրքիր զարգացումների պատճառ կարող է դառնալ։ Կերևա, թե որ ուժն ու պատգամավորն իրենից ինչ է ներկայացնում և ովքեր են իրականում կողմ «Կոնսենսոս մինուս Սերժ Սարգսյան» ձևաչափին։
Եթե որևէ պատգամավոր մասնակցի Օսկանյանի հարցով քվեարկությանը, ապա անկախ այն հանգամանքից, թե ԱԺ ամբիոնից ելույթ ունենալիս ինչպիսի գնահատականներ է հնչեցրել և ինչպես է քվեարկել, կվերածվի Սերժ Սարգսյանի գործընկերոջ։ Մի խոսքով, քվեարկությունը պետք է բոյկոտել և միայն հետևել, թե ինչպես է անցնում քվեարկության ընթացքը և խախտումներ թույլ չտալ։
Հասկանալի է, որ իշխանություններն ամեն ինչ անելու են ՀՀԿ–ով և ՕԵԿ–ով քվորում ապահովելու և անհրաժեշտ արդյունք ստանալու համար։ Հասկանալի է նաև, որ կմոբիլիզացվի Սերժի հաճախորդական կորպուսը։ Այս առումով ամեն ինչ կանխատեսելի է։ Տվյալ դեպքում շատ կարևոր է, որպեսզի ՀԱԿ–ը (առանց Նիկոլի), ՀՅԴ–ն ու «ժառանգությունը» ԲՀԿ–ի հետ միասին բոյկոտեն քվեարկությունը։ Դրանից հետո քաղաքական դաշտում բաժանարար նոր գծեր կառաջանան, ինչը շատ կարևոր է նախագահական ընտրություններից առաջ։

Участие в голосовании – признак поддержки Сержа
Ходатайство Агвана Овсепяна о лишении члена ППА Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности может стать причиной достаточно интересного развития событий. Станет видно, что из себя представляют парламентские силы и отдельные депутаты, и кто в действительности выступает за формат «Консенсус минус Серж Саргсян».
Если какой-либо депутат примет участие в голосовании по вопросу Осканяна, то независимо от того, как он голосовал и какие дал оценки, он превратится в партнера Сержа Саргсяна. Словом, голосование нужно бойкотировать, но при этом наблюдать за тем, как оно проходит, чтобы не допустить нарушений.
Понятно, что власти сделают всё, чтобы посредством РПА и «Оринац еркир» обеспечить кворум и получить необходимый результат. Понятно также, что будет мобилизован клиентский корпус Сержа. В этом плане всё весьма предсказуемо. В данном случае очень важно, чтобы АНК (без Никола), АРФД и «Наследие» вместе в ППА бойкотировали голосование. После этого на политическом поле возникнут новые разделительные линии, что в преддверии президентских выборов станет очень важным обстоятельством.