Սերժ Սարգսյանի «ատկատային» գործընկերը վերադառնո՞ւմ է
Եթե ճիշտ են մամուլի հրապարակումներն ու իշխանության ներսում շրջանառվող խոսակցություններն այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանը որոշել է շինարարության ոլորտի վերահսկողությամբ զբաղվող նոր կառույց ստեղծել ու այդ կառույցի ղեկավար նշանակել Մաքասային կոմիտեի նախկին նախագահ, տխրահռչակ Արմեն Ավետիսյանին, ապա կարող ենք եզրակացնել, որ երկրի ղեկավարը, իրոք, ուզում է կանոնակարգել «ատկատները»։
Փաստորեն, Սերժ Սարգսյանը որոշել է ձևականությունների հետևից չընկնել ու լուծել «ատկատների» հարցը, բայց ոչ թե դրանք վերացնելու, այլ չափը մեծացնելու և կենտրոնացնելու նպատակով, իսկ այդ գործի համար ավելի հարմար թեկնածու, քան տարիներ շարունակ Սերժի ոչ ֆորմալ բիզնես վերահսկիչը եղած Ա. Ավետիսյանը, չէր կարող գտնվել։ Իսկ այն, որ Սերժ Սարգսյանի բոլոր հայտարարությունները և խոստումները գործնականում հակառակ պատկերի են բերել, զգում է ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի։
Հիշեցնենք, որ Ս. Սարգսյան–Ա. Ավետիսյան կապը ստեղծվել է ԱԱԾ–ում, երբ երկուսն էլ այնտեղ էին աշխատում, մեկը՝ կառույցի ղեկավարի, մյուսը՝ տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարով զբաղվող ստորաբաժանման ղեկավարի դերում։ Ավետիսյանն այդ ընթացքում ցույց է տվել, որ պատրաստ է կատարել իր շեֆի բոլոր (այդ թվում՝ ստվերային) ցուցումները, ինչպես նաև դառնալ բիզնես–դաշտը վերահսկելու գործիք։
Պաշտպանության նախարար եղած ժամանակ Սերժը Արմենին տեղավորեց Մաքսային պետական կոմիտեի ղեկավարի պաշտոնում և նրա միջոցով վերահսկողության տակ առավ ներմուծման ոլորտը։ Մաքսայինն այդ տարիներին վերածվել էր յուրօրինակ փականի, որն ըստ նպատակահարմարության էր բացվում կամ փակվում։ Մամուլի բազմաթիվ հրապարակումների համաձայն՝ Արմեն Ավետիսյանը մի քանի տարում վերածվեց Հայաստանի ամենահարուստ մարդկանցից մեկի։
Բազմիցս է գրվել այն մասին, որ Ա. Ավետիսյանը Սերժի համար ծառայում էր նաև որպես կանխիկ փողի մեշոկ։ Վիկտոր Դալլաքյանի հայտնի խոսքերն այն մասին, թե Սերժ Սարգսյանը կազինոյում 50 000 դոլար կոն է դնում, անուղղակիորեն առնչվում է նաև Արմեն Ավետիսյանին։ Ըստ տարածված տեղեկությունների՝ հենց Արմեն Ավետիսյանն էր փող հասցնում Սերժին, որպեսզի նա Վիկտորի ասած չափի կոն դնի Մոնտե Կառլոյում ու թոշակառուների փողերը քամուն տա։
Հարց է առաջանում, թե այդքանից հետո ինչո՞ւ Ավետիսյանը հեռացվեց մաքսայինից։ Պատասխանը շատ պարզ է. Սերժն այլևս չէր ուզում իր անցյալի մութ էջերին մոտիկից ծանոթ մեկին պահել համակարգում։ Սակայն հիմա Սարգսյանն այնպիսի վիճակում է, որ ստիպված է հավաքել բոլորին, այդ թվում՝ կոռուպցիայի քայլող մարմնավորում հանդիսացող Արմեն Ավետիսյանին։
Հ.Գ.։ Սրանից մեկ թե երկու տարի առաջ ՊԵԿ–ում անընդհատ ահազանգ էր ստացվում այն մասին, որ շենքում ռումբ գա։ ԱԱԾ–ն պարզել էր, որ կեղծ հեռախոսազանգեր իրականացնողը Արմեն Ավետիսյանի հայրն է, ով, թերևս, շատ ծանր էր տանում որդու հեռացումը «յուղոտ» պաշտոնից և ուզում էր կազմալուծել պետական այդ հիմնարկի աշխատանքը։ Բացահայտվելուց հետո զանգերը դադարեցին։ Տեսնես որդու աշխատանքային գործունեությունը վերականգնելուց հետո Արմենի հայրը կդադարեցնի՞ կեղծ զանգերով մարդկանց ահաբեկելը, թե՞ ոչ։ Կարծում ենք, որ գործի ընդունելուց առաջ Սերժն այդ հարցով էլ պետք է պայմանավորվի Արմենի հետ։

Партнер Сержа Саргсяна по «откатам» возвращается?
Согласно публикациям в прессе и муссируемым внутри властных кругов слухам, Серж Саргсян решил создать новую структуру по контролю за сферой строительства, назначив ее главой бывшего председателя Таможенного комитета, печально известного Армена Аветисяна. Если данная информация соответствует действительности, то можем заключить, что глава государства хочет упорядочить «откаты».
Фактически, Серж Саргсян не стал гоняться за формальностями и решил вопрос «откатов», но не путем их ликвидации, а увеличением их размеров и концентрации в  своих руках. Более же удобного кандидата, чем Армен Аветисян, который на протяжении многих лет контролировал неформальный бизнес Сержа, не нашлось бы. То же, что все заявления и обещания Саргсяна на деле приводили к обратному, понимает каждый гражданин РА.
Напомним, что тесные отношения между Саргсяном и Аветисяном возникли в Службе национальной безопасности, когда они оба там работали: один – руководителем структуры, другой – главой управления по борьбе с экономическими преступлениями. Аветисян за это время показал, что готов выполнять все (в том числе – «теневые») указания шефа, а также стать инструментом по контролю бизнес-среды.
В годы работы министром обороны Серж назначил Армена на пост главы Государственного таможенного комитета, взяв посредством него под свой контроль сферу импорта. Таможенная служба в эти годы превратилась в своеобразный замок, который открывался или закрывался, исходя из целесообразности. Согласно многочисленным публикациям в прессе, Армен Аветисян за несколько лет превратился в одного из самых богатых людей страны.
Многократно писалось о том, что Аветисян служил для Сержа своеобразным мешком для наличных денег. Известные слова Виктора Даллакяна о том, что Серж Саргсян ставит в казино на кон по 50.000 долларов, косвенно связано и с Арменом Аветисяном. Согласно распространенной информации, именно Аветисян доставлял Саргсяну деньги, чтобы тот разбазаривал деньги пенсионеров, ставя на кон те суммы, которые упоминал Даллакян.
Напрашивается вопрос: почему после всего этого Аветисян был уволен из таможни? Ответ очень прост: Серж больше не хотел держать в системе кого-то, кто был знаком с темными страницами его прошлого не понаслышке. Однако сейчас Саргсян находится в таком состоянии, что вынужден собрать всех, в том числе и являющегося живым воплощением коррупции Армена Аветисяна.
P.SЗа год или два до этого в Комитете по госдоходам постоянно получали сообщения о том, что в здании заложена бомба. СНБ выяснила, что автором ложных звонков был отец Армена Аветисяна, который, видимо, очень тяжело перенес снятие сына с «доходного» поста и хотел сорвать работу этого госучреждения. После разоблачения звонки прекратились. Интересно, не станет ли отец Армена терроризировать людей ложными звонками, если его сына вдруг снова уволят? Думаю, что, принимая Армена на работу, Серж должен обговорить и этот вопрос.