Սերժ Սարգսյանի համահարթեցնող միջնորդությունը
Վարդան Օսկանյանի «գործով» խորհրդարանում տեղի ունեցածը ցույց տվեց, որ մեծամասնություն կազմող ուժերը գործում են Օրուելի «Անասնաֆերմայում» նկարագրված տարբերակով։ Անկախ սեռից, տարիքից, մաշկի գույնից, մազածածկույթի խտությունից, կրթական ցենզից ու տնօրինած կապիտալից՝ ՀՀԿ–ում և ՕԵԿ–ում բոլորը հավասար են, իսկ ոմանք՝ ավելի՛ հավասար։
Ակնհայտ սարքովի գործով նախկին արտգործնախարարին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելուն կողմ էին «օլիգարխ» Սամվել Ալեքսանյանը և երգչուհի Շուշան Պետրոսյանը, Սերժ Սարգսյանից «դատարկ դհոլ» որակումը ստացած Արտաշես Գեղամյանը և նախկին «ընդդիմադիր» լրագրող Մարգարիտ Եսայանը (ի դեպ, ժամանակին Սերժ Սարգսյանը նույն Մարգարիտ Եսայանին տված հարցազրույցում էր նշել, որ Գեղամյանն իր գինը մի զրոյով ավել է ասում), նախկին կոմունիստ ու երդվյալ աթեիստ, իսկ հետագայում արդեն Հայաստանում քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն հռչակման 1700 ամյակի միջոցառումները համակարգող Խոսրով Հարությունյանը և լոնդոններում կրթություն ստացած Լևոն Մարտիրոսյանը, Էջմիածնի կերած–խմած գեներալիտետը ներկայացնող Սեյրան Սարոյանը և նախկին ՀԺԿ–ական, իսկ այժմ ՀՀԿ–ի ցուցակով պատգամավոր դարձած ՄԻԱԿ–ական Նաիրա Կարապետյանը, «Շմայս» զինատեսակի մեծ սիրահար Առաքել Մովսիսյանը և  բառադիությամբ աչքի ընկնող Համլետ Հարությունյանը, Գյումրիի նախկին քաղաքապետի «սիրելի» Աշոտ Աղաբաբյանը և երբեմնի կրակոտ ընդդիմադիր Հեղինե Բիշարյանը, Երևանի Էրեբունի թաղամասի նախկին թաղապետ Մհեր Սեդրակյանը և իրեն «SAS» խանութների ցանցին նվիրած Արտակ Սարգսյանը։ Մի խոսքով, բոլորը, այդ թվում՝ Վիկտոր Դալլաքյանին արժանիորեն փոխարինած «անկախ» պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը։
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանը գլխավոր դատախազի ձեռամբ միջնորդություն ներկայացնոլով ԱԺ՝ համահարթեցման ենթարկեց իր խորհրդարանական մեծամասնության անդամ պատգամավորներին, ովքեր Օսկանյանի դեմ քվեարկություն իրականացնելիս առաջնորդվեցին «Չորս ոտքն ավելի լավ է, քան երկուսը» կարգախոսով։
Ֆարսին, ոչկոալիցիոն ուժերից բացի, չմասնակցեցին միայն հատուկենտ ՀՀԿ–ականներ՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Կարեն Կարապետյանը, մայրաքաղաքի կենտրոնից պատգամավոր ընտրված Ռուբեն Սադոյանը, պղնձամոլիբդենայինի Վահե Հակոբյանը, ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, «Դերժավայի» Արկադի Համբարձումյանը և Հերմինե Նաղդալյանը։ Թույլ տանք մեզ ենթադրել, որ Հերմինեն գործուղման էր, թե չէ իրեն կնետեր քվեատուփի մոտ ու մի քանի անգամ կքվեարկեր Օսկանյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու օգտին։
Օսկանյանի «գործով» քվեարկությունը հերթական անգամ ցույց տվեց՝ պետական կառավարման համակարգն ամբողջությամբ փտած է և հնարավոր չէ այն բուժել։ Համակարգը պետք է փոխվի դրսից։ Ներսում այլևս ռեսուրս չկա և «X»–ին «Y»–ով փոխարինելն իմաստ չունի, քանզի բոլորը հայտնվում են համահարթեցնող մեքենայի մեջ ու դառնում հավասար։
Դատարկ են այն խոսակցությունները, թե իշխանության ներսում տեսակների պայքար կա և պետք է օգնել, որպեսզի այսպես կոչված օլիգարխների փոխարեն խորհրդարան գան ու պետական կառավարման մյուս օղակներում հայտնվեն այսպես կոչված ուսյալ–կրթյալները։ Եթե տեսակների պայքար էլ կա, ապա այդ պայքարն ի նպաստ մեր ժողովրդի ու պետության շահերի չէ։ Կռիվը գնում է սեփականության վերաբաշխման շուրջ և Սերժին կից գործող երիտօլիգարխները (փեսա Միքայել Մինասյանի գլխավորությամբ) ուզում են ավելի կեղտոտ համակարգ ստեղծել, քան կա այժմ։ Մեկ օլիգարխի տնտեսություն. ահա՛ երիտօլիգարխիայի նպատակը։
Օսկանյանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը ցույց տվեց նաև, որ «օլիգարխներն» ու «ժելեոտած մազերով» երիտկարիերիստներն իրարից չեն տարբերվում, իսկ ավելի ճիշտ՝ «ժելեոտածներն» ավելի վտանգավոր են, քանզի գիտակցելով հանդերձ, որ հակաօրինական պատվեր են կատարում, այդուհանդերձ գնացին ապօրինություն գործելու ճանապարհով և բութ գործիքի պես օգտագործվեցին։
Մականունավորներն, օրինակ, հրահանգ էին կատարում, բայց հասկանալով, որ սխալ բան են անում՝ գալիս մոտենում էին լրագրողներին ու հասկացնում, որ ստիպված են դա անում, իսկ Աղվան Հովսեփյանի միջնորդությունը պաշտպանող ՀՀԿ–ական ու ՕԵԿ–ական տառաճանաչներն այնպիսի անհեթեթ փաստարկներով էին հանդես գալիս, որ ավելի լավ կլիներ, եթե մականունավորների նման լռեին ու ընդամենը քվորում ապահովող իրենց ֆունկցիան կատարեին։
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանում հայտնված անհայրենիք «ժելեոտածներին», ապա նրանք շատ լավ հասկանալով, որ շինծու մեղադրանք է ներկայացված ԲՀԿ–ական պատգամավորին, այդուհանդերձ ծպտուն չհանեցին քննարկումների ժամանակ, իսկ քվեարկության ժամանակ բոլշևիկյան էնտուզիազմով ու խունվեյբիններին ներհատուկ կարգապահությամբ մոտեցան քվեատուփին և իրենց հավատարմությունը հայտնեցին հայկական թուրքմենբաշուն՝ Սերժ Սարգսյանին։
Դե հիմա ասացեք խնդրեմ, թե ի՞նչ տարբերություն Լֆիկ Սամոյի ու բազմափորձ լրագրող Մարգարիտ Եսայանի միջև։ Ի՞նչ տարբերություն «Շմայսի» ու շոումեն Գարիկի եղբայր Լևոն Մարտիրոսյանի կամ երգչուհի Շուշան Պետրոսյանի միջև։ Նրանք բոլորն էլ գլխաքանակ ապահովեցին, որպեսզի քվեարկությունը չտապալվի։ Այսինքն՝ Սերժը պարզապես ժողովրդի աչքին թոզ է փչել՝ ցույց տալով, թե ուզում է նոր թարմ դեմքեր բերել ԱԺ։ Փորձը ցույց տվեց, որ Սերժի տանիքի տակ հայտնված նորերն էլ, հներն էլ նույն հրահանգ կատարողներն են։ Հետևաբար՝ հիմնազոււրկ են այն խոսակցությունները, որ եթե մականունավորներին Սերժը փոխարինի ուսյալ–կրթյալ երիտօլիգարխիայով կամ լավ ձայն ունեցող երգիչով, ապա Հայաստանում առաջընթաց կգրանցվի։ Ճիշտ հակառակը։
Եվ ամենակարևորի մասին՝ սխալ է հանրությանը կանգնեցնել օլիգարխներ–երիտօլիգարխներ, մականունավորներ–ժելեոտածներ ընտրության առաջ։ Դա կեղծ ընտրություն է և կեղծ բաժանում։ Հասարակական–քաղաքական դաշտում բաժանարար գիծն անցնում է «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» բանաձևին կողմ կամ դեմ արտահայտվողների միջև։ Մնացածը դեմագոգիա է։
Հայաստանի թիվ մեկ օլիգարխը Սերժ Սարգսյանն է, և ծիծաղելի նրան օլիգարխների դեմ պայքարի առաջամարտիկ ներկայացնելը։ «Մեկ փեսայի էկոնոմիկա» կառուցելը ոչ մի կապ չունի բարեփոխումների հետ։
Եվ ուրեմն, Սերժ Սարգսյանի հեռացումն այն կարևորագույն նախապայմանի ապահովումն է, որից հետո միայն հնարավոր կլինի վերացնել կլանաօլիգարխիկ համակագը և զարգացում ապահովել։

Уравнивающее ходатайство Сержа Саргсяна
Произошедшее в Национальном собрании в связи с «делом» Вардана Осканяна показало, что составляющие парламентское большинство силы действуют по описанному в «Скотном дворе» Оруэлла варианту. Независимо от пола, возраста, цвета кожи, густоты волосяного покрова, образовательного ценза и размера имеющегося капитала, в РПА и «Оринац еркир» все равны, а некоторые равнее других.
За лишение экс-министра иностранных дел депутатской неприкосновенности по явно сфабрикованному делу проголосовали «олигарх» Самвел Алексанян и певица Шушан Петросян, названный Сержем Саргсяном «пустым барабаном» Арташес Гегамян и бывшая «оппозиционная» журналистка Маргарит Есаян (кстати, Саргсян в свое время именно в интервью Есаян отметил, что Гегамян завышает свою цену на один ноль), бывший коммунист и клятвенный атеист, а затем координатор мероприятий в связи с 1700-летием принятия Арменией христианства в качестве государственной религии Хосров Арутюнян и получивший образование «за бугром» Левон Мартиросян, представитель сытого генералитета Эчмиадзина Сейран Сароян и некогда член НПА, а теперь ставшая депутатом по списку РПА, член «МИАК» Наира Карапетян, большой любитель пистолета-пулемета «Шмайсер» Аракел Мовсисян и отличающийся  разгильдяйством Гамлет Арутюнян, «любимчик» экс-мэра Гюмри Ашот Агабабян и некогда пылкий оппозиционер Эгине Бишарян, бывший глава столичного административного района Эребуни Мгер Седракян и посвятивший себя сети супермаркетов «SAS»  Артак Саркисян. Словом, все, в том числе – достойно сменивший Виктора Даллакяна «независимый» депутат Эдмон Марукян
Итак, представив посредством генпрокурора ходатайство в НС, Серж Саргсян свел на один уровень даже тех депутатов, входящих в парламентское большинство, которые при голосовании против Осканяна руководствовались лозунгом «Четыре ноги лучше, чем две».
В этом фарсе, кроме некоалиционных сил, не принимали участие лишь редкие члены РПА – бывший руководитель аппарата президента РА Карен Карапетян, избранный в депутаты по столичному мажоритарному округу Кентрон Рубен Садоян, владелец Зангезурского медно-молибденового комбината Ваге Акопян, председатель Комиссии НС по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян, глава компании «Держава» Аркадий Амбарцумян и Эрмине Нагдалян.  Позволим себе предположить, что Эрмине находилась в командировке, иначе она бросилась бы к урне для голосования, несколько раз проголосовав за лишение Осканяна неприкосновенности.
Голосование по «делу» Осканяна в очередной раз показало, что система госуправления полностью прогнила, и излечить ее невозможно. Система должна быть сменена извне. Внутри нее не осталось ресурсов, и заменять «X» на «Y» не имеет смысла, так как все в этом механизме уравниваются друг с другом, сводясь на один уровень.
Наблюдения же о том, что внутри власти идет борьба видов и нужно помочь, чтобы на место так называемых олигархов в парламент и другие структуры госуправления пришли так называемые обученные и образованные, являются всего лишь пустыми разговорами.  Если борьба видов и идет, то она не в интересах нашего народа и государства. Борьба ведется за передел собственности, и действующие при Серже младоолигархи (во главе с зятем президента Микаэлом Минасяном) хотят создать еще более порочную систему, чем сейчас. Экономика одного олигарха – вот реальная цель младоолигархов.
Сложившаяся вокруг Осканяна ситуация показала также, что «олигархи» и «гелеволосые» младоолигархи не отличаются друг от друга, а точнее – вторые опаснее, поскольку, осознавая, что выполняют противозаконный заказ, они, тем не менее, пошли по этому пути, позволив использовать себя в качестве инструмента.
Скажем, носители прозвищ выполняли распоряжение, но, понимая, что поступают неправильно, подходили к журналистам и давали понять, что делают это вынужденно, а поддержавшие ходатайство Агвана Овсепяна грамотеи из РПА и «Оринац еркир» выступали с такими нелепыми аргументами, что лучше бы они выполнили свою функцию по обеспечению кворума молча.
Что касается оказавшихся в парламенте не имеющих родины «гелеволосых», то они, прекрасно понимая, что депутату от ППА предъявлено ложное обвинение, тем не менее, в ходе обсуждений не проронили и слова, а во время голосования с большевистским энтузиазмом и присущей хунвейбинам дисциплиной подошли к урне для голосования, выразив свою преданность армянскому туркменбаши – Сержу Саргсяну.
А теперь скажите, пожалуйста, какая разница между Лфик Само и опытным журналистом Маргарит Есаян? Какая разница между «Шмайсом» и певицей Шушан Петросян или братом шоумена Гарика – Левоном Мартиросяном? Все они обеспечили поголовье, чтобы голосование не провалилось. То есть, Серж просто пустил пыль в глаза народу, показав, что хочет привести в НС новые лица. Опыт показал, что оказавшиеся под крышей Сержа и «новые», и «старые»  являются всего лишь исполнителями распоряжений. Следовательно, беспочвенны разговоры о том, что, если Серж заменит носителей прозвищ на обученных и образованных младоолигархов или обладающих хорошим голосом певцов, то в Армении будет достигнут прогресс. На деле же всё выглядит иначе.
И о самом главном: неправильно ставить общество перед дилеммой «олигархи-младоолигархи» и «носители прозвищ-гелеволосые». Это ложная дилемма и ложное разделение. На общественно-политическом поле разделительная линия проходит между сторонниками и противниками «Консенсус минус Серж Саргсян». Всё остальное является демагогией.
Олигархом номер один в Армении является Серж Саргсян, и попросту смешно преподносить его в качестве передового борца с олигархией. Построение «экономики одного зятя» не имеет никакого отношения к реформам.
А значит, отстранение Сержа Саргсяна от власти является тем важнейшим предусловием, только после обеспечения которого можно будет ликвидировать кланово-олигархическую систему и обеспечить прогресс.