Սերժ Սարգսյանի անհանգստության պատճառները
2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո Սերժ Սարգսյանը փորձեց քաղաքական լեգիտիմության ներքին դեֆիցիտը լրացնել արտաքին լեգիտիմությամբ։ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը նաև այդ խնդրի լուծման համար էր նախաձեռնվել։
«Ֆուտբոլային» դիվանագիտության ժամանակ, բնականաբար, Սերժ Սարգսյանը հայտնվել էր միջազգային խոշոր խաղացողների՝ ԱՄՆ–ի, ՌԴ–ի և ԵՄ–ի ուշադրության կենտրոնում, ինչը ՀՀ նախագահի քարոզչամեքենան ներկայացնում էր որպես դրսի «դաբրո» ունենալու փաստ։ Եվ ընդհանրապես, Սերժ Սարգսյանի ամեն մի արտաքին շփում «անկախ» լրատվամիջոցները ներկայացնում էին, որպես «դաբրո» ստանալու հաջողված գործընթաց։
Շատ լավ հասկանալով, որ Հայաստանի հանրության լայն շրջանակների համար Սերժ Սարգսյանը երբեք ընդունելի չի դառնա, իշխանամետ քարոզչամեքենան ինտենսիվորեն տարածում էր այն միտքը, թե Հայաստանի իշխանության հարցերը դրսում են լուծվում, իսկ դուրսն էլ արդեն ընտրել է գործող նախագահին։
«Սերժը դրսի «դաբրո» ունի» հեքիաթի տարածմանը զուգահեռ կերտվում էր  «Արևմտամետ Սերժի» կերպարը։ «Արևմտամետ Սերժ»–ն այն բլեֆն էր, որի  միջոցով ծախու մամուլն ուզում էր լեգիտիմացնել Բաղրամյան 26–ին ծառայելը։
«Մենք ծառայում ենք Արևմուտքին ու արևմտյան արժեքներին ու քանի որ Արևմուտքն էլ իր հերթին կանգնած է Սերժի կողքը ու նրան է «դաբրո» տալիս՝ այդ իսկ պատճառով մենք ստիպված Սերժին ենք պաշտպանում՝ մեծ հաշվով ծառայելով ոչ թե Սերժին, այլ Արևմուտքին»,– իրենց ժուլիկական պահվածքին «գաղափարական» անտուռաժ էին փորձում տալ «անկախ» լրատվամիջոցները, իսկ դրա համար խիստ անհրաժեշտ էր, որպեսզի, ասենք, Հիլարի Քլինթոնը պարբերաբար զանգի Սերժին (կարևոր չէ, թե ինչ հարցով), Սերժը գնա Բրյուսել և այլն։ Այդ ընթացքում արևմտյան ցանկացած չինովնիկի ու դիվանագիտական կոռպուսի ներկայացուցչի խոսք սերժամետ թերթերի ու կայքերի համար դարձել էր աստվածաշնչյան ճշմարտությանը համարժեք մի բան։ Փաստորեն, սրանք իրենք իրենց էլ էին համոզել, որ արևմտամետ են ու եթե առաջադեմ Արևմուտքը «դաբրո» է տալիս Սերժին, ապա վերջինիս ծառայելն այնքան էլ ամոթ բան չէ։
Դրսի «դոբրո» ունենալու բլեֆով նախագահի նեղ շրջապատը կերակրում էր նաև ՀՀԿ–ի ու պետական համակարգի մեծ մասին։ Դա է պատճառը, որ շատերն անկեղծորեն համոզված էին, թե մասնավորապես՝ ԱՄՆ–ն ու ԵՄ–ն Սերժի մեջքին կանգնած են։
«Ճիշտ է, շեֆը Պուտինի հետ չի կարողանում լեզու գտնել, բայց «զատո» Արևմուտքից «դաբրո» ունի և գալիք ընտրությունների հարցերը լուծված են»,– համոզված էին ՀՀԿ–ում և իշխանության տարբեր օղակներում։
Վերջին օրերին, սակայն, Սերժ Սարգսյանը Վարդան Օսկանյանի և Հայաստանում տիրող իրավիճակի հետ կապված այնպիսի գնահատականների արժանացավ դրսից ու Հայաստանում ԱՄՆ ու ՌԴ դեսպաններից, որ պարզապես ուշքի չի գալիս։ Բոլորը տեսան, որ Սերժ Սարգսյանի ներքին լեգիտիմության դեֆիցիտը ոչ թե լրացվել է արտաքինով (մասնավորապես՝ արևմտյան աջակցությամբ), այլ ներքին լեգիտիմության դեֆիցիտին գումարվել է արտաքին լեգիտիմության դեֆիցիտը։  Դրանից հետո բոլորի համար պարզ դարձավ, որ «թագավորը մերկ է»։ Սա այն դեպքն է, երբ մարդն իր փորած փոսն է ընկնում։ Նախագահի թիմն այնքան էր կարևորել դրսի «դաբրոյի» հարցը և այնքան էր քարոզել «Հայաստանի հարցերը աշխարհի մեծերն են որոշում» կոդը, որ այժմ դարձավ սեփական PR–գծի զոհը։
Սերժի շրջապատում դեպքերի նման զարգացման չէին սպասում ու հիմա հայտնվել են շատ ծանր վիճակի մեջ, որից ուզում են դուրս գալ «հայրենասիրություն» խաղալով ու հայտարելով, թե թող դեսպանները չմիջամտեն մեր ներքին գործերին, բայց դե տարիներ շարունակ իրենք այնքան են կարևորել, օրինակ, ԱՄՆ դեսպանի խոսքի նշանակությունը, որ հիմա մնացել են իրենց կիրառած «պրիոմի» տակ։
Սերժ Սարգսյանը հիմա այնքան է շփոթված, որ չի կարողանում անգամ որոշում կայացնել Վրաստանում հաղթած Իվանիշվիլուն շնորհավորել–չշնորհավորելու հարցում, իսկ նրա քարոզչաթիմն արդեն վերջնականապես մառազմի մեջ է հայտնվել ու առաջարկում է Հայաստանի իշխանությանն անցնել Սահակաշվիլու կողմը։ Մի խոսքով, խառն է, շատ խառն է իշխանության գլուխը։ Եվ դա այն դեպքում, երբ նախագահական ընտրությունները սարերի հետևում չեն։
Հ.Գ.։ Ի դեպ, «արևմտամետ» ու «անկախ» լրատվամիջոցների հարցերն էլ ձեռքի հետ լուծվեցին։ Հիմա սրանք պետք է ստիպված «քլնգեն» իրենց սիրած Արևմուտքին ու եթե այս ընթացքում Պուտինը Հայաստան գա, ապա դառնան խիստ ռուսամետ ու փչեն արդեն «Սերժը Ռուսաստանից «դաբրո» ունի» փուչիկը։ Ահա այսպիսի օրն է ընկել «արևմտամետ» Սերժը։

Причины беспокойства Сержа Саргсяна
После президентских выборов 2008-го года Серж Саргсян попытался восполнить дефицит внутриполитической легитимности за счет внешней. «Футбольная» дипломатия была инициирована также и в этих целях.
Естественно, что во время «футбольной» дипломатии Серж Саргсян оказался в центре внимания крупных международных игроков – США, России и ЕС, что преподносилось агитпропом президента РА в качестве полученного извне «добра». Да и вообще, любые внешнеполитические сношения Сержа «независимые» СМИ представляли как удавшийся процесс получения этого самого «добра».
Прекрасно понимая, что для широких слоев общества Серж Саргсян никогда не станет приемлемым главой государства, властный агитпроп активно распространяет идею о том, что вопросы властей Армении решаются за пределами страны, а там уже выбрали действующего президента.
Параллельно распространению сказки «У Сержа есть «добро» внешних сил» создавался имидж «прозападного Сержа». Последнее же было тем блефом, при помощи которого продажная пресса хотела легитимировать свое служение президентскому дворцу.
«Мы служим Западу и западным ценностям, а поскольку Запад поддерживает Сержа и дает ему «добро», то поэтому мы вынужденно поддерживаем Сержа, по большому счету служа не ему, а Западу», - пытаются придать «идеологический» антураж своему жуликоватому поведению «независимые» СМИ, а для этого весьма необходимо, чтобы, скажем, Хилари Клинтон периодически звонила Сержу (неважно, по какому вопросу), Серж ездил в Брюссель и т.д.  В это время слова любого западного чиновника или представителя дипломатического корпуса для просержевских газет и сайтов становились чем-то вроде библейских истин. Фактически, они и самих себя убедили, что являются прозападными, и если прогрессивный Запад дает Сержу «добро», то служение ему становится не таким уж постыдным делом.
Блефом о данном извне «добре» узкое окружение Сержа потчует также большую часть РПА и государственной системы. В этом причина того, что многие были искренне  убеждены, что США и ЕС стоят за спиной Сержа.
«Правда, шеф не может найти общего языка с Путиным, но зато у него есть «добро» Запада, и вопрос предстоящих выборов решен», - были убеждены в РПА и различных звеньях власти.
Однако в последние дни в связи с Варданом Осканяном и царящей в стране ситуацией Серж Саргсян удостоился таких оценок из заграницы и от послов РФ и США в Армении, что пока еще не может придти в себя. Все увидели, что дефицит внутренней легитимности Сержа не восполнился внешней (в частности, при западной поддержке), и даже более того, к дефициту внутренней легитимности добавился дефицит внешней легитимности. После этого всем стало ясно, что «король-то гол». Это тот случай, когда в яму попадает тот, кто ее вырыл. Команда президента придавала такую важность внешнему «добру» и столько пропагандировала код «Вопросы Армении решают сильные мира сего», что сейчас стала жертвой своего же пиара.
В окружении Сержа не ожидали подобного развития событий, и сейчас оказались в крайне трудном положении, из которого хотят выбраться, играя в «патриотизм» и заявляя, мол, пускай послы не вмешиваются в наши внутренние дела. Однако на протяжении многих лет они настолько подчеркивали важность, скажем, слов посла США, что сейчас остались под собственным «приемом».
Серж Саргсян сейчас находится в таком замешательстве, что даже не может определиться в вопросе поздравления Иванишвили с победой на парламентских выборах в Грузии, а его пропагандистская команда окончательно впала в маразм, и предлагает властям Армении перейти на сторону Саакашвили. Словом, власти пребывают в смятении. И это в том случае, когда президентские выборы не за горами.
P.S. Кстати, заодно решился и вопрос «прозападных» и «независимых» СМИ. Сейчас они вынужденно будут критиковать любимый ими Запад, и если за это время Путин приедет в Армению, то они станут ярыми пророссийски ориентированными, раздувая мыльный пузырь о том, что «У Сержа есть «добро» России». Именно в таком положении и оказался «прозападный» Серж.