Հետին թվով «հայրենասերները»
Թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, թե այսօր Թուրքիայի հետ հարաբերություններն ավելի վատ են, քան մինչև արձանագրությունները (նկատի ունի երեք տարի առաջ Ցյուրիխում ստորագրված հայ–թուրքական արձանագրությունները–Կ. Հ.)։
Թուրքագետը, իհարկե, բացարձակ ճշմարտությունն է ասում, բայց դա, լավագույն դեպքում, հետին թվով պայծառատեսության և մասնագիտական ունակությունների դրսևորման ձև է, իսկ վատագույն դեպքում՝ «հայրենասիրություն» անելու պես մի բան, քանզի նույն Արտակ Շաքարյանը, ինչպես նաև մյուս թուրքագետ, միջազգայնագետ, վերլուծաբան ու քաղաքագետ կոչվածները Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած «ֆուտբոլային» դիվանագիտության բուռն շրջանում լրիվ ուրիշ երգ էին երգում։
Երբ Սերժ Սարգսյանի ընդդիմախոսներն այն ժամանակ պնդում էին, որ հայ–թուրքական արձանագրությունները վնասելու են Հայաստանի անվտանգությանը, որ այդ արձանագրությունների հետևանքով ավելի են վատանալու հայ–թուրքական հարաբերությունները, որ ոչ մի սահման էլ չի բացվելու, և որ Թուրքիան, օգտվելով Հայաստանի իշխանության կոպիտ սխալից, մխրճվելու է Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման տիրույթ, Բաղրամյան 26–ի հաստիքային ու արտահաստիքային սազանդարները հակառակն էին պնդում և բոլշևիկյան էնտուզիազմով պաշտպանում էին քիրվայական գիծը։
Հիշեցնեմ, որ Արտակ Շաքարյանը, Ռուբեն Սաֆրաստյանը, տխրահռչակ Անդրանիկ Միհրանյանը, Կարեն Բեքարյանը, «Ժառանգության» ցուցակում հայտնված Թևան Պողոսյանը և մյուս «անկախ» փորձագետները գովերգում էին Սերժ Սարգսյանի իմաստուն քաղաքականությունն ու փրփուրը բերաններին պաշտպանում «ֆուտբոլը»։ Նույնիսկ արդուկը միացնելիս կարող էիր տեսնել այս մարդկանց՝ Սերժ Սարգսյանի գովքն անելիս և հայ–թուրքական արձանագրությունները փառաբանելիս։ Սրանք այնպիսի քարոզչահոգեբանական տեռորի էին ենթարկում հայ ժողովրդին, որ մի պահ թվում էր, թե թուրքական դեսանտ է իջել Հայաստան։ Հիմա պարզվում է, որ նույն այդ մարդիկ հետին թվով օբյեկտիվ գնահատականներ են տալիս և խելոք–խելոք բաներ ասում։
Եթե այդ «անկախ» վերլուծաբանները, իրոք, անկեղծ են իրենց ներկայիս գնահատականներում, ապա կա՛մ պետք է հրապարակավ ընդունեն, որ դիլետանտներ են ու չեն կարողացել տեսնել այն, ինչը տեսանելի էր նույնիսկ ոչ մասնագետներին, կա՛մ էլ պետք է ընդունեն, որ այն ժամանակ պարզապես նախագահականի պատվերն են կատարել ու փող աշխատել։ Սրանց համար վարքագծի երրորդ տարբերակն էլ կա՝ լռել ու այլևս հայ–թուրքական թեմաներով չխոսել։ Ցինիզմն ու դեմագոգիան էլ չափ ու սահման ունեն։
Հ.Գ.։ Ուշագրավ է, որ Սերժ Սարգսյանը հիմա նույնպես ընդունում է, որ հայ–թուրքական «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը ոչինչ չտվեց։ Սակայն ուշագրավ է նաև այն, որ նույն Սերժ Սարգսյանը չի շտապում հետ վերցնել Հայաստանի ստորագրությունը արձանագրություններից, իսկ պայծառատես ու «հայրենասեր» դարձած վերլուծաբանները ծպտուն չեն անում ստորագրությունների թեմայով։ Իսկ դա նշանակում է, որ մենք գործ ունենք դեմագոգիայի հետ։ Ընդամենը։

«Патриоты» задним числом
Во время встречи с журналистами тюрколог Артак Шакарян заявил, что сегодня отношения Армении с Турцией хуже, чем до протоколов  (имеются в виду подписанные в Цюрихе три года назад армяно-турецкие протоколы – К. А.).
Конечно, Шакарян, говорит абсолютную правду, но это в лучшем случае является ясновидением задним числом и показателем уровня профессионализма, а в худшем – чем-то вроде игры в «патриотизм», поскольку на бурном этапе инициированной Сержем Саргсяном «футбольной» дипломатии тот же Артак Шакарян и другие так называемые тюркологи, международники, аналитики и политологи пели совершенно иную песню.
Когда оппоненты Саргсяна утверждали, что армяно-турецкие протоколы нанесут урон безопасности Армении, что в результате этих протоколов армяно-турецкие отношения еще больше ухудшатся, что граница так и не будет открыта и что Турция, пользуясь грубой ошибкой властей Армении, вклинится в процесс урегулирования Карабахской проблемы, штатные и внештатные сазандары президентского дворца утверждали обратное, с большевистским энтузиазмом защищая курс на братание с врагом.
Напомню, что Артак Шакарян, Рубен Сафрастян, печально известный Андраник Мигранян, Карен Бекарян, оказавшийся в списке «Наследия» Теван Погосян и другие «независимые» эксперты восхваляли мудрую политику Сержа Саргсяна и с пеной у рта защищали «футбол». Даже включая утюг можно было увидеть этих людей, воспевающих Сержа Саргсяна и прославлявших армяно-турецкие протоколы. Они подвергали народ такому пропагандистско-психологическому террору, что в какой-то момент казалось, будто в Армении спустился турецкий десант. Сейчас выясняется, что те же самые люди задним числом дают объективные оценки и делают умные заявления.
Если эти «независимые» аналитики действительно искренни в своих сегодняшних оценках, то они должны либо публично признаться, что являются дилетантами и не могут увидеть того, что заметно даже неспециалистам, либо должны признать, что тогда всего лишь выполняли заказ президентского дворца и зарабатывали на этом деньги. Для них есть и третий вариант – молчать и впредь не говорить на армяно-турецкую тему, ведь даже цинизму с демагогией есть предел.
P.S. Примечательно, что сейчас Серж Саргсян тоже признает, что армяно-турецкая «футбольная» дипломатия не принесла никаких плодов. Однако примечательно также и то, что Саргсян не спешит отзывать подпись Армении под этими протоколами, а ставшие ясновидцами и «патриотами» аналитики не смеют даже заикнуться на тему протоколов. Это значит, что мы имеем дело с демагогией. Вот и всё.