Արման Բաբաջանյանի և արմանբաբաջանյանների մասին
Վարդան Օսկանյանի «գործի» հետ կապված՝ Բաղրամյան 26–ն օգտագործում է ձեռքի տակ եղած բոլոր ռեսուրսները, որպեսզի այսպես կոչված հասարակական կարծիք ձևավորվի։ Շատ լավ հասկանալով, որ բոլորի համար էլ ակնհայտ է «գործի» շինծու լինելը և քաղաքական ենթատեքստը՝ Սերժ Սարգսյանի թիմն ուզում է այլ ռակուրսով հիմնավորել քաղաքական հետապնդումը։
Իշխանության քարոզչամեքենան աշխատում է երկու ճակատով։ Պաշտոնական գիծն այն է, որ պետք էր Վարդան Օսկանյանին զրկել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, որպեսզի նա կարողանա ապացուցել իր անմեղությունը (ավելի անհեթեթ բան դժվար էր պատկերացնել)։ Իսկ ահա «ընդդիմադիր» գործիչների ու «անկախ» մամուլի միջոցների օգնությամբ  իշխանությունը լրիվ այլ մեղադրանքներ է ներկայացնում «Սիվիլիթասի» ղեկավարին ու Աղվան Հովսեփյանի ներկայացրած միջնորդությանն ուզում է տալ «գաղափարական» հիմնավորում։
«Ճիշտ է, Վարդան Օսկանյանի գործը սարքովի է և հանցակազմ չկա, բայց Սերժ Սարգսյանին պետք է աջակցել, քանզի նա պայքարում է մարտի 1–ին ասուլիս տված ու դրսի փողերով Հայաստանում կասկածելի գործունեություն իրականացրած նախկին արտգործնախարարի դեմ»,–փորձում են իրենց սերժահաճո գործողությունները «լեգիտիմացնել» քաղաքական ու լրատվական դաշտի նեոգեղամյանները։
Օսկանյանի «գործով» ԱԺ քննարկումների ժամանակ Սերժ Սարգսյանի քաղաքական փաստաբանի դերն ստանձնել էր «ընդդիմադիր» Նիկոլ Փաշինյանը, ով թաքնվելով մարտի 1–ի զոհերի հետևում՝ իր լիակատար աջակցությունն էր ցուցաբերում մարտի 1–ի թիվ մեկ շահառու և 10 զոհի գնով նախագահական նստավայրում հայնտված Սերժ Սարգսյանին։
Ըստ Փաշինյանի՝ անկախ այն բանից, թե արդյոք հանցակազմ կա՞ գլխավոր դատախազի ներկայացրած միջնորդության մեջ, թե՞ ոչ, ինքը կողմ է, որ Օսկանյանը դատապարտվի, քանի որ նա ասուլիս է հրավիրել 2008թ. հայտնի դեպքերի ժամանակ։ Նիկոլի համար կարևորն այն է, որ իր կողմից չսիրված Օսկանյանը դատվի, ու արդեն կապ չունի, որ նա դատվելու է չգործած մեղքերի համար։ Այսինքն՝ Փաշինյանը Սերժ Սարգսյանին տեսնում է ոչ ստանդարտ արդարադատություն իրականացնողի բարձր դերում։
Փաշինյանն իր բուն դերակատարումը թաքցնելու համար զուգահեռաբար քննադատում է նաև ուրիշից ավտոմեքենա «քցած» գլխավոր դատախազին, բայց դա ընդամենը ֆոն ապահովելու համար է, քանզի իր ելույթով նա Աղվանի հետ համատեղ մեղադրանք էր ներկայացնում Օսկանյանին ու կողմ արտահայտվում Սերժ Սարգսյանի քաղաքական ծրագրերին։
Ինչ վերաբերում է լրատվական դաշտին, ապա այստեղ իր փայ նիկոլություն է անում երբեմնի մոլի լևոնական, իսկ այժմ մոլի միշիկական, բայց «անկախի» պիտակի տակ հանդես եկող  Արման Բաբաջանյանը՝ «1in.am» կայքի և «Ժամանակ» թերթի ղեկավարը։
Վերջերս հյուրընկալվելով «Ազատություն» ռադիոկայանի «Տեսակետների խաչմերուկ» հաղորդաշարին և բանավիճելով «Կենտրոն» հեռուստաընկերության քաղաքական ու լրատվական ծրագրերի տնօրեն Պետրոս Ղազարյանի հետ՝ Արման Բաբաջանյանը, ընդունելով, որ Օսկանյանի գործում գերակայողը քաղաքական բաղադրիչն է, այդուհանդերձ արդարացրեց իշխանության գործողությունները՝ փաստացի լրտեսության մեջ մեղադրելով «Սիվիլիթաս» ու «Սիվիլնեթ» կազմակերպություններին (տե՛ս http://www.azatutyun.am/media/all/latest.html?z=2685)։ Ըստ նրա՝ կասկածելի է, որ ամերիկյան ծագման բարերարը հովանավորում է նախկին արտգործնախարարին։ Պետրոս Ղազարյանի այն հակադարձմանը, թե  այդ տրամաբանությամբ կարելի է Հայաստանի կառավարությանն էլ մեղադրել լրտեսության և դրսի ուժերին ծառայելու մեջ, քանի որ վարչապետը դրսից միլիարդավոր դոլարների վարկ է բերում, Բաբաջանյանի տեսակետի փոփոխության վրա չազդեց։ Ստացվում է, որ Արմանը, Նիկոլի պես, նույնպես կողմ է, որ Օսկանյանը դատվի, բայց ոչ թե փողերի լվացման ու յուրացման համար (ինչին Արմանն էլ չի հավատում և ընդունում է, որ «գործում» կա քաղաքական բաղադրիչ), այլ իշխանության դեմ դրսի փողերով պայքարելու համար (ինչպիսի՜ հանցագործություն)։
Որպես կայացած փաստ ներկայացնելով այն, որ Հանցմանն իբր ֆինանսավորում է ԲՀԿ–ի ու Օսկանյանի քաղաքական ծրագրերը, Բաբաջանյանը կարծիք է հայտնում, թե ինչու պետք է դա թույլ տրվի։ Նկատենք, որ իր այդ դիրքորոշմամբ նա, ըստ էության, արդարացնում է Սերժ Սարգսյանի քայլերը։ «1in.am»–ի խմբագիրն, իհարկե, փաստեր չունի, որ Հանցմանը նախագահական քարոզարշավ է ֆինանսավորում, բայց դավադրությունների տեսության սիրահարներին փորձում է մանիպուլյացիայի ենթարկել՝ լսարանին համոզելով, թե ինչ լավ բան է արել Աղվան Հովսեփյանը, որ կանխել է ամերիկյան փողերով հայկական իշխանափոխության փորձը։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Դե, եթե այդպես է, և Արմանը համոզված է, որ օտարերկրյա բարերարից փող ստացող մասնավոր կազմակերպությունն անպայման լրտեսությամբ է զբաղվում և վտանգ ներկայացնում մեր երկրի անվտանգությանը, ապա մի լրտես էլ ինքն է, քանի որ իր (ի՞ր) հիմնած «1in.am» լրատվամիջոցը դրամաշնորհներ է ստանում ամերիկյան միլիարդատեր Ջորջ Սորոսի հիմնադրամից։ Այն Սորոսի, ով համաձայն տարածված կարծիքի (ըստ իս՝ անհիմն կարծիքի)՝ տարբեր երկրներում քաղաքական ու տնտեսական կազմաքանդիչ գործունեությամբ է զբաղված։
Ի դեպ, թաքցնելու համար իր իրական հովանավորներին, որոնց անուններն Արմանը համառորեն չի ուզում տալ (դե, ո՞նց  տա, հո չի՞ ասելու, թե Սերժի փեսայի հովանու ներքո եմ գործում), նա ամեն տեղ տարածում է, թե ինքն ամերիկյան պրոյեկտ է և ունի դրսից ֆինանսավորում։ Ելնելով Արմանի տրամաբանությունից ու Սորոսի տված դրամաշնորհներից՝ կարող ենք պնդել, որ  եթե դրսի լրտես է Օսկանյանը, ապա լրտես է նաև Բաբաջանյանը, ով, ի տարբերություն Օսկանյանի, ամեն ինչ անում է ամերիկյան դրածո ընկալվելու համար, որպեսզի տնօրինած փողերի «լեգիտիմ» աղբյուր ներկայացնելու հնարավորություն ունենա։ Սա մեկ։
Հաջորդը։ «Ընդդիմադիր» Բաբաջանյանը հիշյալ բանավեճի ժամանակ համոզմունք հայտնեց, թե Սերժ Սարգսյանը 2013թ. կրկին կդառնա նախագահ, ու ձեռքի հետ էլ Օսկանյանին մեղադրեց նվնվալու մեջ։
«Օսկանյանը մտել է քաղաքականության մեջ, դե ուրեմն թող չնվնվա, հուզական ելույթներ չունենա ու պատրաստ լինի այսպիսի ընտրովի մեղադրանքների»,–Սերժ Սարգսյանի քայլերն արդարացնելով ու իբր արմատական փոփոխությունների կողմնակից ներկայանալով՝ նշեց Բաբաջանյանը։
Փաստորեն, Բաբաջանյանն Օսկանյանին մեղադրում է  հուզվելու և նվնվալու մեջ։ Այժմ ճիշտ պահն է հիշել, թե ինչպես էր իրեն պահում նույն Բաբաջանյանը, ում իշխանությունները ազատազրկել էին գործած հանցանքի՝ բանակում ծառայությունից խուսափելու համար։ Ըստ լավատեղյակների՝ Բաբաջանյանը «մեսիջներ» էր ուղարկում տարբեր շրջանակների ու աղաչում, որ իրեն դուրս բերեն բանտից, իսկ դրա դիմաց պատրաստակամություն էր հայտնում իրեն օգնողի քաղաքական ու այլ տիպի շահերին ծառայեցնել «Ժամանակ» օրաթերը։ Մասնավորապես՝ նմանատիպ «մեսիջներ» 2007–ին և 2008–ին ուղարկվել են ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանին։ Թե ուրիշ էլ ում է դիմել ու նվնվացել Բաբաջանյանը, ինքը կիմանա։
Եվ այսպես՝ Նիկոլ Փաշինյանը, Արման Բաբաջանյանը և մյուս «անկախները» նախագահական նստավայրի երիտօլիգարխիայի շահերի սպասարկողներն են։ Նրանց թույլատրված է «ա լյա» Վիկտոր Դալլաքյան հայհոյել նաև Սերժ Սարգսյանին (ՀՀԿ ղեկավարը կոմպլեքսներ չունի և ուրույն պատկերացումներ ունի արժանապատվության մասին), բայց գլխավոր թիրախ դարձնել ԲՀԿ–ին ու անձամբ Գագիկ Ծառուկյանին։ Ասել է թե՝ Արտաշես Գեղամյանի ու նրա նմանների ֆունկցիան կատարել։ Իրենց գեղամյանությունը ծածկելու համար հիշյալ անձիք կոկորդիլոսի արցունքներ են թափում մարտի 1–ի թեմայով, խոսում են քաղաքացիական արժեքներից, քաղաքացիական հասարակությունից ու կռիվ տալիս այսպես կոչված օլիգարխիայի դեմ, բայց իրականում ծառայում են երկրի թիվ մեկ օլիգարխին՝ Սերժ Սարգսյանին։
Ամեն ինչ շատ հաջող էր ստացվում քաղաքական ու լրատվական դաշտի նեոգեղամյանների մոտ, և նրանք դեռ երկար ժամանակ կկարողանային ընդդիմադիրի հագուկապով հա՛մ հաճույք ստանալ, հա՛մ կույս մնալ, եթե Լևոն Տեր–Պետրոսյանը չփոխեր իշխանության հետ «երկխոսության» գնալու մարտավարությունը և չներկայացներ իր «քաղաքագիտական վերլուծությունը» ԲՀԿ–ի մասով։ ՀԱԿ առաջնորդն իր դիրքորոշմամբ պայթեցրեց «ականներին», ու հիմա մենք ականատեսն ենք դառնում հաճախորդների ինքնաբացահայտման շքահանդեսին։
ՀԱԿ–ԲՀԿ հնարավոր համագործակցության հեռանկարը և «Առա՛ջ, դեպի անսերժ Հայաստան» կարգախոսը իշխանություններին ստիպեց այլևս ձևականությունների հետևից չընկնել և  բաբաջանյաններին ու փաշինյաններին օգտագործել արդեն բացահայտ կերպով։
Հիշեցնեմ, որ Նիկոլը, Արմանը, Արամ Սարգսյանը, Դավիթ Շահնազարյանը և մյուսները երկու ձեռքով կողմ էին ՀԱԿ–իշխանություն «երկխոսությանը» և աստվածացնում էին Լևոն Տեր–Պետրոսյանին ու գովերգում նրա մոտեցումները։ «Երկխոսության» արդյունքում ազատության մեջ հայտնված արմանները և նիկոլներն այժմ անցել են իրենց բուն պարտականությունների կատարմանն ու հայտնվել Բաղրամյանի «տռասի» վրա։ Սա՛ է իրականությունը։ Հաճախորդները բա հո պոզով–պոչով չեն լինում։

Об Армане Бабаджаняне и арманбабаджанянах
В связи с «делом» Осканяна президентский дворец использует все имеющиеся под рукой ресурсы, чтобы сформировать так называемое общественное мнение. Прекрасно понимая, что сфабрикованность и политический подтекст данного «дела» очевидны для всех, команда Сержа Саргсяна хочет обосновать политическое преследование с иного ракурса.
Властный агитпроп работает по двум фронтам. Официальная линия заключается в том, что Вардана Осканяна нужно было лишить депутатской неприкосновенности, чтобы он смог доказать свою невиновность (ничего более абсурдного представить невозможно). Посредством же «оппозиционных» деятелей и «независимой» прессы власти представляют основателю «Сивилитас» совершенно иные обвинения и пытаются дать ходатайству Агвана Овсепяна «идеологическое» обоснование.
«Действительно, дело Вардана Осканяна сфабриковано, и здесь нет состава преступления, но Сержу Саргсяну нужно помочь, так как он борется с давшим 1-го марта пресс-конференцию и осуществлявшим на иностранные деньги сомнительную деятельность в Армении экс-министром иностранных дел», - пытаются «легитимировать» свою сержеугодническую деятельность неогегамяны политического и информационного поля.
Во время обсуждений в парламенте «дела» Осканяна роль политического адвоката Саргсяна взял на себя «оппозиционный» Никол Пашинян, который, прикрываясь жертвами первомартовских событий, демонстрировал свою полную поддержку более других выигравшему от «1-го марта» и оказавшемуся в президентском дворце ценой 10 жертв Сержу Саргсяну.
Согласно Пашиняну, независимо от того, имеется ли состав преступления в представленном генпрокурором ходатайстве, он выступает за то, чтобы посадить Осканяна, поскольку последний созвал пресс-конференцию во время известных событий 2008-го года. Для Никола важно то, чтобы ненавистный ему Осканян был осужден, и уже не имеет значения, что его посадят за несовершенное преступление. То есть, Пашинян видит Сержа Саргсяна в высокой роли осуществляющего нестандартное правосудие.
Для сокрытия своей реальной функции Пашинян параллельно критикует «кинувшего» кого-то на машину генпрокурора, однако это нужно только для обеспечения фона, поскольку в своем выступлении наряду с Агваном он представляет обвинения Осканяну, высказываясь в поддержку политических планов Саргсяна.
Что касается информационного поля, то свою долю пашинянства здесь выполняет руководитель сайта «1in.am»  и газеты «Жаманак» Арман Бабаджанян, бывший некогда ярым левоновцем, а сейчас ставший ярым мишиковцем, выступающим под ярлыком «независимого».
Участвуя недавно в передаче «Перекресток мнений» на радио «Свобода» и ведя дебаты с директором политических и информационных программ телеканала «Кентрон» Петросом Казаряном, Арман Бабаджанян, признав имеющуюся в «деле» Осканяна политическую составляющую, оправдал действия властей, фактически обвинив организации «Сивилитас» и «Сивилнет» в шпионаже (см. http://www.azatutyun.am/media/all/latest.html?z=2685). По его словам, сомнительно, что благотворитель американского происхождения спонсирует бывшего министра иностранных дел. Контраргументы Петроса Казаряна о том, что с той же логикой в шпионаже и служении внешним силам можно обвинить и правительство нашей страны, так как премьер берет из заграницы кредиты на миллиарды долларов, не переубедили Бабаджаняна. Получается, что Арман, подобно Николу, также выступает за лишение Осканяна свободы, но не за «отмывание» и присвоение денег (во что не верит и сам Арман, признающий что в «деле» есть политическая составляющая), а за борьбу против властей на иностранные средства.
Преподнося как состоявшийся факт то, что Хантсман якобы финансирует политические проекты ППА и Осканяна, Бабаджанян недоумевает, мол, как такое можно допускать. Заметим, что своей подобной позицией он, по сути, оправдывает шаги Сержа Саргсяна.  Конечно, у редактора  «1in.am» нет фактов, подтверждающих, что Хантсман финансирует президентскую предвыборную кампанию, но он пытается убедить любителей теории заговоров в том, что Агван Овсепян предотвратил попытку смены власти в Армении на американские деньги.
Если так, и Арман убежден, что получающая от иностранного благотворителя деньги частная организация обязательно занимается шпионажем и представляет угрозу безопасности нашей страны, то таким же шпионом является и он сам, поскольку основанный им (им ли?) новостной сайт «1in.am» получает гранты от фонда американского миллиардера Джорджа Сороса. Того Сороса, который согласно распространенному мнению (лично я считаю это мнение беспочвенным) занят в различных странах дестабилизацией политической и экономической обстановки.
Кстати, чтобы скрыть своих реальных покровителей, чьи имена Арман упорно не хочет называть (ведь, не скажет же, что работает под покровительством зятя Сержа?), он везде распространяет, что является американским проектом и финансируется из-за рубежа. Исходя из логики Армана и грантов Сороса, можем утверждать, что если Осканян является шпионом внешних сил, то таковым является и Бабаджанян, который, в отличие от Осканяна, делает всё, чтобы его воспринимали как американского ставленника и чтобы иметь возможность представить «легитимный» источник находящихся в его распоряжении денег.
Кроме того, «оппозиционный» Бабаджанян во время упомянутой дискуссии выразил убеждение, что в 2013 году Серж Саргсян снова станет президентом, заодно обвинив Осканяна в нытье.
«Осканян вошел в политику, поэтому пусть не ноет, не делает эмоциональных выступлений и будет готов к подобным обвинениям», – отметил Бабаджанян, оправдывая действия Саргсяна и прикидываясь  сторонником радикальных перемен.
Фактически, Бабаджанян обвиняет Осканяна в излишней эмоциональности и нытье. Сейчас подходящий момент, чтобы вспомнить, как себя вел тот же Бабаджанян, которого власти посадили за совершенное преступление – уклонение от службы в армии.
По свидетельствам осведомленных людей, Бабаджанян отправлял «мессиджи» различным кругам и молил, чтобы его вытащили из тюрьмы, выражая готовность поставить газету «Жаманак» на службу политическим и иным интересам своих «освободителей». В частности, подобные «мессиджи» в 2007 и 2008 годах были отправлены бывшему командующему Армии обороны НКР Самвелу Бабаяну. К кому еще обращался со своим нытьем Бабджанян, ему лучше знать.
Итак, Никол Пашинян, Арман Бабаджанян и другие «независимые» обслуживают интересы младоолигархии президентского дворца. Им позволено критиковать Сержа Саргсяна в даллакяновском стиле (у председателя РПА весьма своеобразное представление о достоинстве, и напрочь отсутствуют комплексы),  сделав главной мишенью ППА и лично Гагика Царукяна. Иначе говоря, выполнять функцию Арташеса Гегамяна и ему подобных. Чтобы скрыть свое гегамянство, упомянутые лица льют в связи с первомартовскими событиями крокодиловы слезы, говорят о гражданских ценностях, гражданском обществе и борются с так называемыми олигархами, а на деле служат главному олигарху страны – Сержу Саргсяну.
У неогегамянов политического и информационного поля всё получалось довольно успешно. Они еще долго могли бы прикидываться оппозиционерами, получая удовольствие и оставаясь при этом девственниками, если бы Левон Тер-Петросян не изменил свою тактику, прекратив «диалог» с властями и представив свой «политологический анализ» по части ППА. Лидер АНК своей позицией подорвал «мины», и сейчас мы становимся очевидцами парада самораскрытия клиентов.
Лозунг «Вперед, к бессержевской Армении!» и перспектива возможного сотрудничества между АНК и «Процветающей Арменией» вынудили власти больше не гоняться за формальностями и использовать бабаджанянов и пашинянов уже в открытую.
Напомню, что Никол, Арман, Арам Саркисян, Давид Шахназарян и другие двумя руками высказывались  за «диалог» между АНК и властями, обожествляя Тер-Петросяна и восхваляя его подходы. Оказавшиеся в результате «диалога» на свободе арманы и николы сейчас приступили к исполнению своих непосредственных обязанностей и оказались на панели президентского дворца. Такова действительность. А кто сказал, что клиенты бывают с рогами и копытами?