Գագիկ Ծառուկյան. «Եթե մինչև այսօր այդ հավատը ես չեմ կորցրել, առավել ևս հիմա՛, ձեզ վստահեցնում եմ, չեմ կորցնի»
Երեկ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն այցելել է Գյումրի, հանդիպել ԲՀԿ ակտիվի և քաղաքի բնակիչների հետ: Իր ելույթում նա հիշեցրել է, որ քաղաքապետի ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ ինքը գյումրեցիներին ասել էր, որ ոչ թե եկել է որևիցե բանի տեր դառնալու, ունեցվածք դիզելու համար, այլ օգնելու, ամրապնդելու այն վստահությունը, որ գյումրեցին ունի իր հանդեպ:
–Դա պարտավորեցնող է, և մարդ պետք է պահի և պահպանի: Կայացած, ունևոր մարդու համար կյանքում ամենաթանկ բանը ժողովրդի վստահությունն ու հավատն է: Եթե մինչև այսօր այդ հավատը ես չեմ կորցրել, առավել ևս հիմա՛, ձեզ վստահեցնում եմ, չեմ կորցնի: Կարող եմ անձնապես կորցնել ունեցվածք, գումար, բայց ժողովրդի վստահությունը չեմ կորցնի,-հայտարարել է Գ. Ծառուկյանը:
Նա նաև ընդգծել է, որ իրենց խոսքը գործ է, և ինչպես խոստացել էր, Գյումրիին արդեն նվիրաբերել է աղբատար և ձյուն մաքրող մեքենաները.
–Իմ ուզածը մեկն է՝ այն քաղաքը, որը մեր հիշողությունների մեջ եզակի քաղաք է՝ իր հզորությամբ, ժողովրդի հումորով, ուշադրության կենտրոնում լինի, որ մարդիկ կարողանան ապրել բարեկեցիկ կյանքով:
Անդրադառնալով Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական վիճակին՝ ԲՀԿ առաջնորդը հարց է հնչեցրել՝ ինչո՞ւ են մարդիկ արտագաղթում, որովհետև աշխատանք չունեն կամ էլ ունեն, բայց աշխատավարձն է քիչ։
–Պետք է այնպես լինի, որ ինչքան գնաճը բարձրանա, աշխատավարձն ու թոշակն էլ բարձրանան: Ոչ ոք չի ուզում տուն մտնելուց գլուխը կախի իր ծնողի առաջ, իր կնոջ առաջ։ Ուզում է արժանապատիվ աշխատել և իր տունը պահել: Ասում են, թե 30%-ը աղքատ են։ Իսկ մնացած 70%-ը հարո՞ւստ են: 40%-ն էլ ստանում է 40 հազար դրամ։ 40 հազարը համարում են բավարա՞ր ապրելու համար։ Դա բավարար համարողը թող ինքը իր ընտանիքով էդ 40 հազար դրամով ապրի, որ նոր հասկանա։ Հիմնական խնդիրն այն է, որ բյուջեն կազմելիս ոչ թե պետք է թղթի վրա գրեն, թե Գյումրին ինչ-որ կենտրոն են սարքելու, այլ այդ ծրագիրը իրականությո՛ւն դարձնեն, որ ժողովուրդն իրեն խաբված չզգա,–ընդգծել է Գ. Ծառուկյանը,-Ժողովուրդը ո՛չ նպաստ է ուզում, ո՛չ էլ օգնություն։ Ժողովուրդն ուզում է պայման, աշխատանք, հնարավորություն։ Մեր ուզածն էլ է դա։ Մենք ո՛չ պաշտոն ենք ուզում, ո՛չ ոլորտ, ո՛չ էլ ուրիշ գումար վաստակել: Մենք ուզում ենք, որ ժողովրդի դեմքին ժպիտ լինի և ժողովուրդը երկրից չթողնի, գնա։ Ժողովրդի վիճակը գնալով ավելի է վատանալու: Ավել-պակաս խոսում են։ 100 դոլար փող չեն ունեցել, մտել են քաղաքականության մեջ, այսօր 4-5 հատ տուն ունեն, բիզնես, ազգ ու տակին տեղավորելով՝ մեծ-մեծ խոսում են ժողովրդից, պետությունից, պետականությունից: ԲՀԿ-ն մտել է ծանրության տակ, և մեր նպատակը մեկն է՝ չկորցնել ժողովրդի վստահությունն ու հավատը։
Գագիկ Ծառուկյանը նաև նշել է, որ իրենք Գյումրու քաղաքապետի կողքին են և ամեն ինչով աջակցելու և օգնելու են նրան.
–Վստահելով 65% քվե տվեցիք, շնորհակալ եմ։ Նույնը նաև խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ։ Կանենք ամեն ինչ ձեր վստահությունը պահելու համար, որ դուք ձեզ խաբված չզգաք։ Բարձր տրամադրությո՛ւն և ամեն ինչ կամաց-կամաց լավ է լինելու։ Մենք միասնական բոլոր խնդիրները լուծելու ենք և ձեր կողքին ենք։
Ինչ վերաբերում է նախագահական ընտրություններում միասնական թեկնածուով հանդես գալու հավանականությանը, Գագիկ Ծառուկյանը ԲՀԿ ակտիվի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հարցին պատասխանել է.
–Ես դա դեռ չգիտեմ, այդ մասին հաջորդ դասին։
Ծառուկյանը հորդորել է չշտապել, քանի որ այժմ ԲՀԿ–ն խորհրդակցություններ է անցկացնում քաղաքական ուժերի հետ և երբ դրանք ավարտվեն, համապատասխան հայտարարությամբ հանդես կգան:

Гагик Царукян: «Если до сегодняшнего дня я не потерял этого доверия, то заверяю, что не потеряю и сейчас»
Накануне лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян во время визита в Гюмри встретился с активистами ППА и жителями города. Лидер ППА выступил с речью и поздравил гюмрийцев с избранием нового мэра.
«Уважаемые жители города Гюмри, от души поздравляю вас! Когда мы встретились во время предвыборной агитации мэра, я вам сказал, что пришел сюда не для того, чтобы стать владельцем чего-то или накопить имущество, а пришел помочь и подтвердить то доверие, которое есть у вас по отношению ко мне. Это обязывает. Самое дорогое для человека, который состоялся в финансовом плане, это доверие народа. И если до сегодняшнего дня я не потерял этого доверия, то заверяю, что не потеряю и сейчас. Могу потерять личное имущество, деньги, но не доверие народа»,- сказал Царукян.
Затем лидер ППА говорил о социально-экономической ситуации в стране и о проблеме миграции:
«Почему люди уезжают? Потому что нет работы, а если есть, то с низкой зарплатой.  Вместе с увеличением цен необходимо также увеличивать зарплаты и пенсии. Никто не хочет приходить домой с опущенной головой, а хочет достойно работать и содержать свою семью. Говорят, что 30% живут в бедности... Разве остальные 70% богатые? А те 40%, которые получают по 40 тысяч драмов, разве могут на них прожить? Пусть тот, кто считает, что на них можно прожить, возьмет свою семью и живет на эти деньги, и он поймет, что это значит. Основная проблема в том, что для составления проекта или бюджета не надо смотреть сверху и не надо показывать на бумажке то, каким должен стать Гюмри или в какой центр он превратится. Нужно осуществить эту программу на деле, чтобы народ не чувствовал себя обманутым».
По словам Царукяна, руководить городом должен человек, который думает о народе:
«Народ не хочет пособий или помощи, а хочет условий, работы, возможностей... Это то, чего мы хотим. Нам не нужны должности, сферы влияния… Мы только хотим, чтобы у народа были средства к существованию и чтобы не было миграции».
В конце своей речи Царукян поблагодарил за доверие и пообещал, что его партия не подведет гюмрийцев:
«Доверяя нам, вы отдали 65% голосов. Я благодарен. Также было и на парламентских выборах. Мы сделаем всё, чтобы сохранить ваше доверие, чтобы вы не чувствовали себя обманутыми. Все потихоньку встанет на свои места, будем решать все проблемы вместе и будем рядом с вами».