«Կոլումբոս»–ը՝ Հայաստանում
Հունիսի 15-ից 20-ը Երևանում են Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության փորձագետները՝ մասնակցելու ՀՄԿ-ի «Կոլումբոս» ծրագրի երկրորդ փուլին։ 2006թ.-ից մեկնարկած այս ծրագրի նպատակն է համաշխարհային առևտրի անվտանգության և պարզեցման չափանիշների ներդրման հարցում օգնել ՀՄԿ անդամ-պետություններին։
3 փուլից բաղկացած ծրագրի առաջին հատվածում իրականցվել է «ախտորոշիչ» ուսումնասիություն, գնահատվել են Հայաստանի մաքսային ծառայության բարեփոխման և կատարելագործման հանարավորությունները, մշակվել է որոշակի ռազմավարական ծրագիր։
2-րդ փուլը նախատեսում է գործողությունների և բարեփոխումների ծրագրի նախապատրաստում, քաղաքական աջակցության ապահովում, ֆինանսական աջակցություն, համապատասխան դոնորների որոնում և ծրագրի ամբողջական իրագործում։ 3-րդ փուլի ժամանակ պետք է դիտարկում և արդյունքների գնահատում իրականցվի։
Հունվարի 10-ից սկսած՝ ՀՄԿ փորձագետներն այցելել են մաքսակետեր, ուսումնասիրել ներմուծման և արտահանման ընթացակարգերը, զրուցել աշխատակիցների հետ, համակարգի ռազմավարության, ընթացակարգերի, տեխնիկական վերազինման և աշխատաոճի վերաբերյալ քննարկումներ ունեցել։
Այդուհանդերձ, Հայաստանի մաքսային ոլորտում կոռումպացվածության աստիճանի վերաբերյալ «7օր»-ի հարցին ի պատասխան՝ ՀՄԿ փորձագիտական խմբի ղեկավար Հենկ Վան Զեյնդվիգն ասել է, որ ժամեր առաջ է Հայաստան ժամանել և դժվարանում է որոշակի գնահատական տալ.
-Կոռուպցիան ոչ միայն մաքսային ոլորտին բնորոշ երևույթ է, այլև, ընհարապես, հասարակության խնդիր է։ Ախտորոշիչ առքելության հաշվետվության մեջ տրամադրել ենք հանձնարարականներ նաև հաջող կառավարման վերաբերյալ և այս շաբաթ էլ աշխատանքների ընթացքում կքննարկենք, թե ինչպե՞ս մշակել հաջող կառավարման գործելակերպը՝ կոռուպցիոն երևույթները թույլ չտալու նպատակով։

«Колумб» - в Армении
С 15-го по 20-е июня в Ереване будут находиться эксперты  Всемирной таможенной организации (ВТО). Они примут участие во втором этапе программы ВТО «Колумб». Целью этой программы, стартовавшей с 2006-го года,  является оказание помощи странам-членам ВТО в вопросе внедрения критериев безопасности и упрощения всемирной торговли.
На первом этапе программы, состоящей из  3-х этапов, было осуществлено «диагностическое» исследование, были оценены  возможности улучшения и совершенствования таможенных служб Армении, а также разработаны определенные стратегические программы.
Второй этап предполагает предварительную подготовку к  действиям и реформам, обеспечение политической и  финансовой поддержки, поиск соответствующих доноров и целостную реализацию программы. На 3-м этапе должно быть проведено наблюдение и сделана оценка результатов.
Начиная с 10-го июня, эксперты ВТО посетили таможенные пункты, изучили регламент экспорта и импорта, провели беседы с работниками, провели обсуждения по поводу стратегии, регламента, технического перевооружения и стиля работы  системы.
Тем не менее, отвечая на вопрос «7or» по поводу уровня коррумпированности в таможенной сфере Армении,  руководитель экспертной группы ВТО Генк Ван Зейндвигн сказал, что он прибыл в Армению всего несколько часов назад и затрудняется давать оценки.
«Коррупция - явление, характерное не только таможенной сфере, а, вообще, проблема общества. В отчете диагностической миссии мы также предоставили распоряжения насчет успешного управления, и на этой неделе мы также обсудим, как можно организовать удачный метод управления с целью недопущения коррупционных явлений», отметил он.