Վրաստանի խորհրդարանը Մելիք Ռայիսյանին, Արմեն Գևորգյանին և Ռուբեն Շիկոյանին ճանաչել է որպես քաղբանտարկյալ
Դեկտեմբերի 5-ին Վրաստանի խորհրդարանը 77 կողմ, 14 դեմ ձայներով ընդունել է որոշումը՝ 190 անձի քաղբանտարկյալ, իսկ 25-ին քաղաքական հալածյալ ճանաչելու մասին որոշումը: Ցանկում ընդգրկվել են քաղաքական, հասրակական այն գործիչները, ովքեր դատապարտվել են Վրաստանի նախկին կառավարության կողմից կամ ստիպված են եղել հեռանալ երկիրից: Այժմ քաղբանտարկյալները կամ ազատ կարձակվեն, կամ էլ նրանց գործերը կվերանայվեն`արդար դատավարության իրավունքի հիման վրա:
Վրաստանի խորհրդարանի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի ղեկավարը նշել է, որ երկրի օրենսդիր մարմինը կարող է քննարկել նաև համաներմամբ նրանց բոլորին ազատ արձակելու տարբերակը։
Քաղհալածյալների թվում է նախկին հայ պատգամավոր Մելիք Ռայիսյանը, ում նկատմամբ քաղաքական հետապնդումներ սկսվեցին այդ տարվա մայիսին, երբ վերջինս անցավ «Վրացական երազանք» քաղաքական կոալիցիայի կողմը։ Քաղբանտարկյալ են ճանաչվել նաև Աջարիայի հայ համայնքի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանն ու նրա տեղակալ Ռուբեն Շիկոյանը: Նրանք անցյալ տարվա հունիսին դատապարտվել էին  աղկմահարույց «Էնվեր գործով»՝ Ռուսաստանի օգտին լրտեսություն անելու մեղադրանքով: Նրանց հետ միասին Վրաստանի ու Ռուսաստանի ևս մի քանի քաղաքացների դատապարտել էին 11-14 տարի ազատազրկման:
Իսկ իր  հայանպաստ քաղաքական գործունեության համար 10 տարի ազատազրկման դատապարտված Վահագն Չախալյանի և քաղաքական դրդապատճառներով անազատության մեջ գտնվող մի շարք անձանց գործերով խորհրդարանը որոշում կկայացնի 10 օրից:

Парламент Грузии утвердил список политзаключенных и политически преследуемых
Новый парламент Грузии 5-го декабря проголосовал за признание 190 человек политическими заключенными и 25 человек – гонимыми по политическим мотивам. Об этом сообщает «Новости-Грузия». По информации председателя комитета по правам человека парламента Грузии Эки Беселия, политзаключенные будут немедленно освобождены из тюрем.
В число признанных политзаключенными, в частности, входят представители ряда бывших оппозиционных партий, задержанных за участие в митингах протеста в Тбилиси; лица, обвиненные в членстве в незаконных вооруженных формированиях; участники бунта на военной базе Мухровани и др.
Как сообщила на заседании парламента Эки Беселия, список политзаключенных и лиц, гонимых по политическим мотивам, не окончательный и будет дополнен в течение месяца.
«Существование в сегодняшней Грузии политзаключенных – это позор. Ни один политзаключенный не должен оставаться в тюрьме. Это будет хорошим прецедентом для любой власти», - сказала она.
В число признанных политзаключенными вошли и армянские деятели: экс-депутат Мелик Раисян, бывший руководитель армянской общины Аджарии Армен Геворгян и его заместитель Рубен Шикоян.
Что касается осужденного при режиме Саакашвили на 10 лет армянского активиста Ваагна Чахаляна и ряда других деятелей, преследовавшихся по политическим мотивам, то их вопрос будет рассмотрен через 10 дней.