ՀՅԴ-ի «ֆուտբոլային» քաղաքականությունը
Անկախության 21–ամյա պատմության ընթացքում հազար ու մի բան տեսած ՀՀ ակտիվ քաղաքացիները Սերժ Սարգսյանի և ՀՅԴ ներկայացուցիչների վերջին հանդիպումը տարբեր կերպ են մեկնաբանում։
«Իսկ ի՞նչ կա դրա մեջ»,– զարմանում են ՀՅԴ–ից։
Այն, որ ՀՅԴ–ն մշտապես հանդիպել է Սերժ Սարգսյանին, հաստատում են նաև կուսակցության ներկայացուցիչները։ Սակայն այս վերջին հանդիպումը տարբերվեց մյուսներից այն բանով, որ հրապարակային բնույթ ստացավ, այսինքն՝ հանդիպումն օգտագործվեց նաև PR նպատակով։
Արժե ուրեմն գնահատել, թե ում էր ձեռնտու այդ PR–ը և ով ինչ շահեց հանդիպման հրապարակայնացումից։
«Ֆուտբոլային» երկխոսության հետևանքները
ՀՅԴ–ի և Սերժ Սարգսյանի հանդիպման ձևը, բովանդակությունն ու հնարավոր հետևանքները գնահատելու համար արժե զուգահեռներ անցկացնել դեկտեմբերի 8–ին Բաղրամյան 26–ում կայացած երկխոսության և հայ–թուրքական «ֆուտբոլային» երկխոսության միջև և օգտվել այն հակափաստարկներից, որոնք ներկայացնում էր ՀՅԴ–ն իշխանության վարած «նախաձեռնողական» արտաքին քաղաքականության դեմ։
Ինչպես հայտնի է, հայ–թուրքական շփում չինովնիկների մակարդակով կար նաև մինչև «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը, երբ ՀՅԴ–ն իշխանության մեջ էր, սակայն այդ շփումները հրապարակային բնույթ չէին կրում։ Այսինքն՝ ՀՅԴ–ն դեմ չէր թուրքական կողմի հետ երկխոսությանը, բայց ոչ հրապարակավ, քանզի շատ լավ հասկանում էր, որ բաց հանդիպումները չեն բխում ՀՀ շահերից։ Թուրքիան հրապարակային ցանկացած հանդիպում կարող էր օգտագործել հայկական շահերի դեմ «մուտիլովկաներ» անելու և Հայաստանին ընդառաջ քայլ չանելով՝ միջազգային հանրության առաջ միավորներ հավաքելու համար։
Իսկ հանդիպում էին հայերն ու թուրքերը, որովհետև երկու հարևան պետությունները, որքան էլ թշնամաբար տրամադրված լինեն, բազում ընթացիկ հարցեր ունեն կարգավորելու (օրինակ՝ ուղիղ ավիաթռիչքների կարգավորում, օդային տարածքին վերաբերող հարցեր և այլն)։ Հայ–թուրքական շփումները, սակայն, չէին խանգարում հայկական կողմին միջազգային մակարդակով ուժեղացնել ճնշումը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում, ինչն ավելի զիջողական էր դարձնում թուրքական կողմին փակ հանդիպումների ժամանակ։ Պատահական չէ, որ «Հայկական ցունամիի» արդյունքում թուրքերը ծպտուն անգամ չէին հանում Ղարաբաղի հարցով։
Թուրքական կողմը, շատ լավ հասկանալով փակ քննարկումների արդյունավետությունը Հայաստանի համար, մշտապես ձգտում էր հրապարակային դարձնել դրանք, սակայն պաշտոնական Երևանի տեսակետն անփոփոխ էր. քննարկումներն անցկացնել փակ ռեժիմով այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիան չի համաձայնվի առանց նախապայմանների սահմանը բացելու և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու հարցերում։
2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո փոփոխություն մտավ մեր մոտեցման մեջ։ Հայ–թուրքական շփումները Երևանի առաջարկով հրապարակայնացվեցին։ «Նախաձեռնողական» որակված արտաքին քաղաքականությունը գլխիվայր շուռ տվեց ամեն ինչ՝ մարտավարական ու ռազմավարական առումներով վնաս հասցնելով ՀՀ–ին։
«Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը քննադատելիս՝ ՀՅԴ–ականները և բոլոր այն մարդիկ, ովքեր դեմ էին այդ գործընթացին, հետևյալ փաստարկներն էին ներկայացնում.
1.Թուրքիային պետք է ոչ թե առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատումը Հայաստանի հետ, այլ ընդամենը գործընթացը, որը հնարավորություն է տալիս մեր հարևանին ամբողջ աշխարհին ցույց տալ, թե ինքը իբր գնում է բարեփոխման, բայց իրականում ոչինչ չանել ու կոշտացնել դիրքորոշումը Հայաստանի նկատմամբ, հետևաբար՝ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը չի բխում ՀՀ շահերից։
2.Հայ–թուրքական գործընթացով Թուրքիան հնարավորություն է ստանում միջազգային մակարդակով կանգնեցնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և ի վնաս մեզ բացահայտորեն խառնվել Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանը։
3.Հայ–թուրքական շփումները հրապարակայնացնելով՝ Հայաստանը ոչինչ չի շահում և կորցնում է Թուրքիայի վրա ազդեցության բոլոր լծակները՝ փոխարենը չկարողանալով լուծել իր ուզած խնդիրները,
Իշխանության ներկայացուցիչներն այս ամենին հակադարձում էին հետևյալ ձևակերպումներով.
1.Նրանք, ովքեր դեմ են «ֆուտբոլային» դիվանագիտությանը պարզապես ծայրահեղական են։ Որոշ անձանց թվում է, թե քաղաքականությունը ծայրահեղություն է, եւ որքան ծայրահեղ լինեն, այնքան տպավորիչ կլինեն, սխալ դատողություններ են անում։ Մենք Թուրքիայի հետ երկխոսելով ուզում ենք ցույց տալ, որ ելք կա, ճանապարհ կա։
2.Հայ–թուրքական գործընթացը չի վնասի Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը և Ղարաբաղի հարցին, քանզի մենք հարաբերությունների հաստատման ենք գնում առանց նախապայմանների և մեր սկզբունքները չենք զիջում։ Մարդիկ կան, որ շատ անհամբեր են, վեր ցատկող, վեր թռչող եւ փորձում են ժամանակից շուտ վերլուծություններ անել, ինչը կարծում եմ, որ անշնորհակալ գործ է` հետո երբ մենք սահմանը բացենք, կփոշմանեն, թե ինչու սխալ գնահատականներ էին տալիս:  Մենք հավատում ենք, որ խոսակցությունը, շփումը Թուրքիայի հետ կարող է հանգեցնել համընդհանուր կոնսենսուսի: Միամիտ չենք, որ կարծենք, թե թուրքերը կարող են զղջալ իրենց պապերի արածների համար, բայց դա պատճառ չէ, որ մենք այդ հարաբերությունը չունենանք:
3.Ճիշտ է, Էրդողանն ու Գյուլը հայտարարում են, թե մինչև Ղարաբաղի հարցում հայերը զիջման չգնան, սահմանը չի բացվի, բայց մենք շարունակելու ենք մեր հանդիպումները, քանզի ամեն մի հանդիպում ճիգ է, որպեսզի կարողանանք բացատրել, հասկացնել, համոզել, որ մենք ճիշտ ենք: Իսկ այն, որ թուրքերը չեն ընդունում ցեղասպանության փաստը և առաջարկում են պատմաբանների ենթահանձնաժողով ստեղծել, միևնույն է իմաստ ունի ստորագրել արձանագրությունները, որովհետև ենթահանձնաժողովում քննարկումների ժամանակ մեր հիմնավորումները, տեսակետները կարող են ազդել թուրքական կողմի մտածողության վրա:
Ժամանակը ցույց տվեց, որ ՀՅԴ–ի, այլ քաղաքական ուժերի և փորձագետների տեսակետները ճիշտ էին։ Այդպիսով՝ հայ–թուրքական երկխոսության հրապարակայնացումից, հայտնի պատճառներով, անձնապես շահեցին ՀՀ իշխանությունները և Թուրքիան որպես պետություն։ Եթե նույնիսկ ելնենք այն մեկնակետից, որ մեր իշխանությունը լավ բան էր ուզում անել ՀՀ–ի համար, ապա արդյունքները ճիշտ հակառակն են։
Այդ հիմա է, որ պաշտոնական Երևանը բողոքում է Թուրքիայի «քցողական» քաղաքականությունից, իսկ ահա այն օրերին «ֆուտբոլային» երկխոսությունը գովերգում էր բոլոր հնարավոր ձևերով։ Քննադատությունն ընդունվում էր սվիններով։
Ներքաղաքական «ֆուտբոլին» հետևելիս
Այն, որ դաշնակցականներ Հրանտ Մարգարյանն ու Արմեն Ռուստամյանը հանդիպել են հանրապետական Սերժ Սարգսյանին, քննադատելի բան չկա։ Ի վերջո իշխանությունն ու ընդդիմությունը կարող են հանդիպել ու կարծիքներ փոխանակել։ Իրար հետ հարցեր են քննարկում անգամ թշնամաբար տրամադրված պետությունները և որևէ արտառոց բան չկա, երբ հանդիպում են հայ–թուրքական գործընթացի պատճառով իշխող կոալիցիան լքած ՀՅԴ ներկայացուցիչները և «ֆուտբոլային» դիվանագիտության կնքահայրը։ Հարցականները, տվյալ դեպքում, վերաբերում են հանդիպման թեմային, պահին, ձևին ու բովանդակությանը։
Ներքաղաքական զարգացումների ու ընդդիմադիր դաշտի հնարավոր համախմբման  ֆոնին ՀՀԿ ղեկավարին, ինչպես որ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության ժամանակ Թուրքիային, խիստ անհրաժեշտ էր ՀՅԴ–ի հետ հանդիպումը և դրա հրապարակայնացումը։ Այսինքն՝ Սերժ Սարգսյանին պետք էր բուն գործընթացը, այլ ոչ թե արդյունքը և ՀՅԴ–ն, ելնելով ինչ ինչ հաշվարկներից, ընդառաջ գնաց ՀՀԿ ղեկավարի ցանկությանը։ Ու արդեն կապ չունի, թե ինչ են քննարկել կողմերը։ Տվյալ դեպքում նախագահի համար կարևոր է այն, որ «միջազգային հանրությունը», այն է՝ հայ ժողովուրդը տեսնի, որ ընդդիմադիր դաշտի ներկայացուցիչները նախագահական ընտրությունների նախաշեմին հանդիպում են ամեն գնով վերարտադրության ձգտող իշխանության հետ։ Տեսնի ու հաշվի առնելով նախկինում կուտակած փորձը՝ «Ընդդիմություն չկա, բոլորը խաղեր են խաղում» թեմայով որոշի չխառնվել ընտրական միջոցառմանը։ Իսկ թե ի՞նչ է շահում այդ անպտուղ քննարկումից հայ ժողովուրդը, ի՞նչ է շահում ՀՅԴ–ն որպես կուսակցություն և ի՞նչ են շահում ՀՅԴ վերնախավի ներկայացուցիչները, կերևա առաջիկայում։ Ինչպես նման դեպքերում են ասում՝  հերձումը ցույց կտա։
Սերժ Սարգսյանն, ինչպես Էրդողանը հայ–թուրքական գործընթացի ժամանակ, «էն գլխից» հայտարարել է, որ չի ընդունում ՀՅԴ առաջարկած պլատֆորմի հիմնական կետերը և այդ մասին նշել է նաև բուն հանդիպման ընթացքում, իսկ ՀՅԴ ներկայացուցիչներն, ինչպես Սարգսյանը հայ–թուրքական գործընթացի բոլոր փուլերում, չեն հրաժարվում իրենց որդեգրած գծից և պատրաստակամություն են հայտնում շարունակել հրապարակային հանդիպումները՝ հայ ժողովրդին և իրենք իրենց համոզելով,  թե նախաձեռնողականության շնորհիվ հաջողվելու է «սահմանը բացել», այն է՝ հասնել այն բանին, որ իշխանությունն ընդունի իրենց կետերը։ Սա առնվազն անկեղծ մոլորություն է ՀՅԴ–ի կողմից։
Ուշագրավ է, որ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության բոլոր խոցելի կողմերն այն ժամանակ նկատող ու քննադատող ՀՅԴ–ն ներքաղաքական այս իրավիճակում կիրառում է այն նույն մարտավարությունը, որը կար ՀՀ–ի մոտ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության ժամանակ։
Ահա ա՛յս հանգամանքներն են, որ տարակուսանք ու մտահոգություն են առաջացրել այն մարդկանց մոտ, ովքեր ուզում են երկրում իրական փոփոխություններ տեսնել, այլ ոչ թե հայրենասիրական հռետորաբանությամբ համեմված «ֆուտբոլային» խաղեր։

«Футбольная» политика АРФД
То, что АРФД постоянно встречалась с Сержем Саргсяном, подтверждают и представители партии. Однако последняя встреча отличалась от остальных тем, что получила публичный характер, то есть, была использована и в целях пиара. Следовательно, стоит выяснить, кому был выгоден этот PR и кто что выиграл от оглашения подробностей встречи.
Последствия «футбольного» диалога
Для того, чтобы оценить формат, содержание и возможные последствия  встречи АРФД и Сержа Саргсяна, стоит провести параллели между состоявшимся 8-го декабря в президентском дворце диалогом и армяно-турецким «футбольным» диалогом, а также  воспользоваться теми аргументами, которые АРФД приводила против проводившейся властями «инициативной» внешней политики.
Как известно, армяно-турецкие контакты на уровне чиновников были и до «футбольной» дипломатии, когда «Дашнакцутюн» была во власти, однако они не носили публичный характер. То есть, АРФД не была против диалога с турецкой стороной при условии его непубличности, поскольку прекрасно понимала, что открытые встречи не исходят из интересов РА. Турция могла бы использовать любую публичную встречу для того, чтобы распространять антиармянские «мутиловки» и набирать очки в глазах сообществом, не делая и шага навстречу Армении.
Встречались же армяне и турки по той простой причине, что, несмотря на враждебные отношения, у соседних стран всегда есть множество нуждающихся в урегулировании текущих вопросов (например, прямые авиарейсы, вопросы воздушного пространства и т. д.). Однако армяно-турецкие контакты не мешали армянской стороне усилить давление в вопросе международного признания Геноцида, что делало турецкую сторону более уступчивой во время закрытых встреч. Неслучайно, что в результате «Армянского цунами» турки даже не пытались сунуться в карабахский вопрос.
Турецкая сторона, прекрасно понимая результативность закрытых обсуждений для Армении, всегда стремилась сделать их публичными, однако позиция официального Еревана была неизменной – проводить обсуждения в закрытом режиме до тех пор, пока Турция не согласиться открыть границу и установить дипотношения без предусловий.
После президентских выборов 2008 года наш подход подвергся изменению. Армяно-турецкие контакты по предложению Еревана получили публичный характер. Прозванная «инициативной» внешняя политика  перевернула всё с ног на голову, нанеся Армении урон как в тактическом, так и стратегическом плане.
Критикуя «футбольную» дипломатию, представители АРФД и все те люди, которые были против данного процесса, приводили следующие аргументы:
1.Турции нужно не установление отношений с Арменией без предусловий, а всего лишь процесс, который дает нашему соседу возможность показать всему миру, что он идет на нормализацию. В действительности она не пойдет на конкретные шаги и ужесточит позицию  по отношению к Армении, следовательно, «футбольная» дипломатия не исходит из интересов РА.
2.Армяно–турецким процессом Анкара получает возможность остановить признание Геноцида армян на международном уровне и в ущерб нам открыто вмешиваться в процесс урегулирования Карабахской проблемы.
3.Делая армяно-турецкие контакты публичными, Армения не решает стоящих перед ней задач и нечего не выигрывает, но при этом теряет все рычаги влияния на Турцию.
Представители власти отвечали на все это следующими формулировками:
1.Выступающие против «футбольной» дипломатии проявляют радикальный подход. Некоторым кажется, что чем радикальнее они будут, тем выгоднее будут выглядеть, но они ошибаются. Ведя диалог с Турцией, мы хотим показать, что выход есть.
2. Армяно-турецкий процесс не навредит признанию Геноцида армян и урегулированию Карабахской проблемы, поскольку мы идем на установление отношений без предусловий и не отступаем от наших принципов. Есть люди, которые очень нетерпеливы и пытаются делать выводы раньше времени, а это является неблагодарным делом, поскольку, когда мы откроем границу, они пожалеют, что ошибались в своих оценках. Мы верим, что контакты с Турцией могут привести к всеобщему консенсусу. Мы не считаем, что турки могут раскаяться за грехи своих предков, но это не причина отказываться от этих отношений.
3. Правда, Эрдоган и Гюль заявляют, что граница не откроется, пока армяне не пойдут на уступки в Карабахском вопросе, однако мы продолжим наши встречи, поскольку каждая из них является попыткой объяснить и убедить, что мы правы. Что касается отрицания турками факта геноцида и их предложения создать комиссию историков, то все равно есть смысл подписать протоколы, поскольку наши аргументы во время обсуждений в комиссии могут повлиять на мышление турецкой стороны.
Время показало, что позиция АРФД, других политических сил и экспертов была правильной. Таким образом, от придания армяно-турецкому диалогу публичного характера, по известным причинам, выиграли власти РА и Турция, как государство. Если даже будем исходить из того, что наши власти хотели Армении добра, то все равно результаты были прямо противоположными.
Это сейчас официальный Ереван жалуется на аферистскую политику Турции, а в те дни «футбольный» диалог воспевался всеми возможными способами, а критика принималась в штыки.
Наблюдая за внутриполитическим «футболом»
В том, что дашнаки Грант Маркарян и Армен Рустамян встретились с республиканцем Сержем Саргсяном, нет ничего осудительного. В конце концом, власть и оппозиция могут встретиться и обменяться мнениями. Обсуждают проблемы даже враждебно настроенные государства, и ничего чрезвычайного в том, что представители покинувшей правящую коалицию из-за армяно-турецкого процесса АРФД встречаются с крестным отцом «футбольной» дипломатии, нет. Вопросы в данном случае касаются темы, момента, формата и содержания встречи.
На фоне внутриполитических процессов и возможной консолидации оппозиционного поля руководителю РПА, как Турции во время «футбольной» дипломатии, была крайне необходима встреча с АРФД и ее огласка. То есть, Саргсяну нужен был сам процесс, а не результат. АРФД же, исходя из каких-то расчетов, пошла навстречу желанию РПА. И уже не имеет значения, что обсуждали стороны. В данном случае президенту важно то, чтобы «международное сообщество» (в данном случае – армянский народ) увидело, что представители оппозиционного поля в преддверии президентских выборов встречаются со стремящейся к воспроизводству любой ценой властью.
Увидел и, учитывая накопленный в прошлом опыт по теме «Оппозиции нет – всё это театр», решил не вмешиваться в избирательное мероприятие. Что же выигрывает от этого бесплодного обсуждения армянский народ, что выигрывает АРФД как партия и что выигрывают представители элиты АРФД, станет ясно в ближайшее время. Как говорят в подобных случаях, вскрытие покажет.
Серж Саргсян, как Эрдоган во время армяно-турецкого процесса, изначально заявил, что не принимает основные пункты предложенной АРФД платформы, указав на это и во время самой встречи. «Дашнакцутюн» же, подобно Саргсяну на всех этапах армяно-турецкого процесса, не отказываются от взятой ими линии и выражают готовность идти на публичные встречи, убеждая армянский народ и самих себя, что благодаря инициативности удастся «открыть границу», то есть, добиться того, чтобы власти приняли их пункты. Это, по меньшей мере, говорит о заблуждении дашнаков.
Примечательно, что замечавшая и критиковавшая в то время все уязвимые стороны «футбольной» дипломатии АРФД в данной внутриполитической ситуации избрала ту же тактику, что была у властей РА во время «футбольной» дипломатии.
Вот те обстоятельства, которые вызвали недоумение и беспокойство людей, желающих видеть в стране реальные перемены, а не приправленные патриотической риторикой «футбольные» игры.