Կմեկնի՞ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Թուրքիա՝ «ֆուտբոլ դիտելու», թե՞ ոչ...
-Կարծում եմ, թուրքական դիվանագիտությունը հոկտեմբերին կգտնի ձևը՝ համոզելու մեր նախագահին, որ մնա խաղի մեջ և գնա Թուրքիա։ Կարծում եմ՝ պայմանագիր մինչ այդ չի ստորագրվի, այլ ժամանակավոր 2-3 օրով միայն նախագահի համար սահմանը կբացեն, քանի որ Հայաստան -Թուրքիա հարաբերությունների լինել-չլինելը սկսել է ազդել նաև Թուրքիա-ԱՄՆ հարաբերությունների վրա։ Մյուս կողմից, մեր նախագահը բանակցություններից այդքան հեշտ դուրս գալու տրամադրություն չի ունենա, քանի որ նաև 3-րդ կողմի համար է այս բանակցությունների մեջ։ Այսինքն, որպեսզի ցույց տա, որ Հայաստանը պատրաստ է բանակցություններին, ինքը չի ասի, թե մենք այս բանակցություններում չկանք,- «Կմեկնի՞ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերին Թուրքիա՝ ֆուտբոլ դիտելու, թե՞ ոչ» հարցին «Դե ֆակտո» ակումբում պատասխանել է  ՀՅԴ Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը։
Կիրո Մանոյանի հետ համամիտ լինելով՝ քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանն ասել է, որ Թուրքիան փորձելու է այնպիսի վիճակ ստեղծել, որ հոկտեմբերին խաղից առաջ Սերժ Սարգսյանի վրա Թուրքիա գնալու համար ճնշում լինի ոչ միայն Թուրքիայի կողմից, այլև հիմնական կենտրոններից՝ Ռուսաստանից, Ամերիկայից և Եվրոպայից։
-Ես խորհուրդ կտայի նախագահին, որ ինքը քայլ աներ և դուրս գար բանակցություններից։ Այդ քայլով նա ցույց կտար, որ չի ուզում մասնակցել մի շոուի, որտեղ Հայաստանը շահ չունի, մինչդեռ Թուրքիան բավականին մեծ շահեր ունի։ Կա 2 տարբերակ՝ գնալ և չգնալ։ Գնալ՝ նշանակում է բավականին ֆունդամենտալ կորուստներ ունենալ, չգնալ՝ նշանակում է էլի կորուստներ ունենալ, բայց ավելի քիչ։
Թուրքիայի կողմից որպես նախապայման ներկայացվող՝ ցեղասպանության դեպքերն ուսումնասիրող հանձնաժողովի ստեղծման մասին խոսելիս՝ Կիրո Մանոյանը զարմանք է հայտնել, թե ինչպե՞ս կարելի Թուրքիայի հետ պատմական խնդիրներ քննարկելու մասին խոսել, եթե Թուրքիան չի ընդունում ցեղասպանությունը.
-Թուրքիան ինքն իր ներսում պետք է այդ քննարկումը կատարի։ Հարցը Հայաստան-Թուրքիա վեճը չէ, որ Հայաստանը մի բան է ասում, Թուրքիան մեկ այլ բան, Թուրքիան մի բան է ասում, մնացած ամբողջ աշխարհը՝ ուրիշ բան։ Պատմական հարց քննարկելու խնդիր չկա։ Եթե ուզում են քննարկեն, թող քննարկեն աշխարհի հետ։
Երվանդ Բոզոյանի կարծիքով էլ՝ այն, որ ցեղասպանություն եղել է, գիտեն բոլորը, և աշխարհը չի էլ քննարկում այդ խնդիրը.
-Աշխարհը քննարկում է հետևյալ խնդիրը. արդյոք արժե՞ այսօր այդ խնդիրը քննարկել, թե՞ ոչ։ Եթե մենք ստեղծենք որևէ հանձնաժողով, անունը դնենք նույնիսկ ցեղասպանության հանձնաժողով, արդեն կասկածի տակ ենք դնում այդ խնդիրը։ Դա նշանակում է լրջագույն հարված հասցնել ցեղասպանության խնդրին։

Отправится ли президент Серж Саргсян в Турцию, чтобы «смотреть футбол» или - нет?
««Думаю, что турецкая дипломатия в октябре найдет способ убедить нашего президента, чтобы остался в игре и направился бы в Турцию. Думаю, что до этого договор не будет подписан, а временно для президента на 2-3 дня откроют границу, поскольку существование отношений Армения-Турция начинает влиять и на отношения Турция-США. С другой стороны, наш президент так легко не будет настроен выходить из переговоров, поскольку   находится в переговорах из-за третьей стороны также. То есть, чтобы показать,  что Армения готова  на переговоры, он не скажет, что нас в этих переговорах нет», - так ответил в клубе «Де факто» ответственный офиса Ай дат и по политическим вопросам АРФД Киро Маноян, отвечая на вопрос «отправится ли президент Серж Саргсян в октябре в Турцию смотреть футбол или - нет».
Согласившись с Киро Манояном, политолог Ерванд Маноян сказал, что Турция попытается создать такую ситуацию, чтобы в октябре перед игрой было бы давление на Сержа Саргсяна не только со стороны Турции, но и с основных центров -России, Америки и Европы.
«Я бы посоветовал президенту, чтобы он предпринял шаг и вышел из переговоров. Этим шагом он показал бы, что не хочет участвовать в шоу, где у Армении нет интересов, в то время как у Турции есть большие интересы. Есть два варианта - идти, и не идти. Идти - означает иметь достаточно фундаментальные потери, не идти - опять иметь потери, но еще меньшие», отметил он.
Говоря о создании комиссии, изучающей события, связанные с геноцидом, которая выдвигается в качестве предусловия со стороны Турции, Киро Маноян выразил удивление, что как можно говорить с Турцией об обсуждении исторических проблем, если Турция не принимает геноцид.
«Турция сама должна у себя провести обсуждение. Вопрос не в споре Армения-Турция, где Армения говорит одно, а Турция - другое, а остальной мир - другое. Нет задачи обсуждения исторического вопроса. Если хотят обсудить, пусть обсудят с миром», - подчеркнул он.
По мнению же Ерванда Бозояна, то, что геноцид был, знают все, мир и не обсуждает этот вопрос.
«Мир обсуждает следующее - стоит ли этот вопрос обсуждать сегодня или нет. Если мы создадим какую-либо комиссию и назовем ее комиссией по геноциду, уже ставим под сомнение этот вопрос. Это означает - нанести серьезнейший удар вопросу геноцида», заявил он.