Պարույր Հայրիկյանը չի դիմի ՍԴ. ընտրությունները չեն հետաձգվի
Հունվարի 31-ին Տպագրիչների 9 հասցեում մահափորձի ենթարկված ՀՀ նախագահի թեկնածու, ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը որոշել է չդիմել ՍԴ և չհետաձգել փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունները։ Այս մասին այսօրվա ասուլիսին հայտնել է նրա փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը:
Փաստաբանը մեջբերել է Սահմանադրության 52-րդ հոդվածը, ըստ որի` «Հանրապետության Նախագահի թեկնածուներից մեկի համար անհաղթահարելի խոչընդոտներ առաջանալու դեպքում Հանրապետության Նախագահի ընտրությունը հետաձգվում է երկշաբաթյա ժամկետով: Անհաղթահարելի ճանաչված խոչընդոտները չվերանալու դեպքում նշանակվում է նոր ընտրություն, իսկ քվեարկությունն անցկացվում է նշված երկշաբաթյա ժամկետը լրանալուց հետո՝ քառասուներորդ օրը: Մինչեւ քվեարկության օրը թեկնածուներից մեկի մահվան դեպքում նշանակվում է նոր ընտրություն, իսկ քվեարկությունն անցկացվում է նոր ընտրություն նշանակելուց հետո՝ քառասուներորդ օրը»: «Մեզ համար անհաղթահարելի խոչընդոտներ չկան»,–ասել է  Լևոն Բաղդասարյանը։

Паруйр Айрикян не будет обращаться в Конституционный суд
Во время сегодняшней пресс-конференции юрист кандидата в президенты Армении, лидера партии «Национальное единение» Паруйра Айрикяна Левон Багдасарян заявил, что раненый 31 января в результате покушения Айрикян решил не обращаться в Конституционный суд с просьбой о переносе выборов на две недели. Таким образом, президентские выборы в Армении состоятся 18 февраля.
Отметим, что через некоторое время после начала пресс-конференции неожиданно в зал вошел сам Паруйр Айрикян, чье участие в пресс-конференции не предусматривалось. Журналисты встретили его овацией. Айрикян заявил, что, несмотря на то, что все уже сказано, он пришел сказать, что присутствует не только на политическом поле, но и физически.