ՀՅԴ–ն Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ճանապարհների վերաբացման առևտրատնտեսական հիմնախնդիրների վերաբերյալ ուսումնասիրություն է ներկայացրել
Հունիսի 23-ին ՀՅԴ Բյուրոյի «Քրիստափոր Միքայելյան» մասնաճյուղում ՀՅ Դաշնակցության նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել քննարկում՝  «Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ճանապարհների վերաբացման առևտրատնտեսական հիմնախնդիրները» թեմայով։ Ուսումնասիրությունը պատրաստող աշխատանքային խմբի ղեկավար Դավիթ Լոքյանը ներկայացրել է ուսումնասիրությունների ամփոփ փաստաթուղթը։ Աշխատության նպատակն է բացահայտել ու որակել սահմանի վերաբացման առևտրատնտեսական հիմնախնդիրները և սահմանել դրանց առնչությամբ Հայաստանի դիրքորոշման նախընտրելի ուղիները։ Փաստաթղթում դիտարկվում են երկու երկրների տնտեսության հիմնական հատվածներն ու դրանց համեմատությունը, ինչպես նաև ներմուծումների, արտահանումների և արտադրության վրա ազդող կարգավորումն ու դրանց համեմատությունը։ Փաստաթղթում նարառված են նաև առաջարկություններ վերոնշյալ հիմնախնդիրների շուրջ և եզրակացություններ։
-Եթե մենք խնդիրը պարզեցնում ենք և դնում ենք հարցադրում՝ ձեռնտո՞ւ է, արդյոք, Թուրքիայի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունների հաստատումը՝ ունենալով բաց սահման, բնական է, որ տեսականորեն պատասխանը միանշանակ է՝ այո՛։ Սակայն, այսօրվա Թուրքիայի տնտեսությունն ունի հզորագույն մեխանիզմներ, որոնք կարող են արգելել ցանկացած ապրանքատեսակների մուտքը Թուրքիա. պետությունը 40 տարվա ընթացքում մշակել է լուրջ մեխանիզմներ՝ դրանք հասցնելով կատարելության։ Որոշ դեպքերում նույնիսկ խախտելով միջազգային շատ պայմաններ՝ Թուրքիան կարողանում է իր երկիրը զերծ պահել ոչ բարենպաստ ներմուծումներից,- ասել է Դավիթ Լոքյանը։
Մասնավորապես, ներմուծումների վրա ազդող կարգավորումներից թիվ 1-ը համարվում է մաքսատուրքերի չափը։ Թուրքիան, ի տարբերություն ՀՀ-ի, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանն անդամակցելու պարագայում իր ապրանքատեսակների 50%-ի համար ամրագրված մաքսատուրքեր չի սահմանել։ Եվ այն պարագայում, երբ Թուրքիային անհրաժեշտ չէ որոշ ապրանքատեսակների մուտք իր երկիր, նա կիրառում է բարձր մաքսատուրք։ ՀՀ-ի և Թուրքիայի նույնատիպ ապրանքների մաքսատուրքերի համեմատության մեջ երևում է, որ գյուղատնտեսական ապրանքատեսակների մասով դրանց հարաբերությունը կազմում է 46,8 և 6,9 հարաբերակցություն՝ մոտ 8 անգամ բարձր։
Ներդրումների հարցում Թուրքիան որոշակի ներմուծումների նկատմամբ լրավճարներ է տալիս, եթե այն ուղղվում է թերզարգացած, բացասական ինդեքսով տարածաշրջաններ։
Բնականաբար, եթե Թուրքիան բազմաթիվ արգելքներ է դնում, որպեսզի ներմուծումները փոքրացնի, դրանով նա խրախուսում է տեղական արտադրությանը և լրացուցիչ գործիքներ ու միջոցներ է ստեղծել, որոնցով փորձում է հզորացնել արտահանման համակարգը։ Այդ միջոցներից է արտահանման ֆինանսավորումը, որը Թուրքիայում թիվ 1 խնդիրն է։ Այդ նպատակով Թուրքիայում ստեղծվել է արտահանումների խրախուսման բանկ (Թուրքական Էքսիմբանկ), որի գործառույթը սահմանափակում է արտահանումները ֆինանսավորելով։
Թուրքիան ունի հզոր ՓՄՁ զարգացման ցանց, որը մեծ օժանդակություն է ցուցաբերում գործարարներին։ Թուրքիայում գործում է  ազատ տնտեսական 20 գոտի, որոնց համար պետությունը լիարժեք պայմաններ է ստեղծել՝ արդյունավետ տնտեսություն վարելու համար։
Ներկայացվածը դիտարկումների մի փոքր մասն է կազմում, իսկ փաստաթուղթն ամբողջությամբ ՀՅԴ-ն ներկայացրել է ՀՀ կառավարությանը։

АРФД представила исследования относительно торгово-экономических проблем открытия дорог между Арменией и Турцией
23 июня по инициативе АРФ «Дашнакцутюн», в филиале Бюро АРФД «Кристафор Микаелян» состоялось обсуждение по теме: «Торгово-экономические проблемы открытия дорог между Арменией и Турцией». Руководитель рабочей группы, подготовившей исследование, Давид Локян представил итоговый документ исследования. Цель работы выявить и квалифицировать основные торгово-экономические проблемы, связанные с открытием границы и определить предпочтительные пути подхода Армении к ним. В документе рассматриваются основные сегменты экономики двух стран и их сравнение, также как регулирование, влияющее на импорт, экспорт и производство, и сравнения. В документ также включены предложения относительно вышеназванных проблем и заключения.
«Если мы выясняем проблему и ставим вопрос, выгодно ли налаживание торгово-экономических отношений с Турцией при открытой границе, то естественно, теоретически ответ однозначно будет «да». Хотя сегодняшняя экономика Турции имеет мощнейшие механизмы, которые могут запретить ввоз любых товаров в Турцию. Государство разработало серьезные механизмы, доведя их до совершенства. В некоторых случаях даже нарушив многие международные условия, Турция может ограничить себя от неблагоприятного импорта», сказал Давид Локян
В частности, основным регулированием, влияющим на импорт, считается размер таможенных пошлин. Турция, в отличии от РА, при членстве в ВТО не установила таможенные пошлины на 50% виды товаров. И в том случае, когда для Турции нет необходимости ввоза некоторых товаров в страну, она применяет высокие таможенные пошлины. При сравнении таможенных пошлин на аналогичные товары в Армении и Турции видно, что по части сельскохозяйственных товаров их соотношение составляет 46,8 и 6,9, примерно в 8 раз выше.
В вопросе инвестиций Турция в отношении некоторых видов импорта выдает доплаты, если они направляются в недоразвитые и с отрицательным индексом регионы.
Естественно, если Турция ставит многочисленные запреты, чтобы уменьшить импорт, тем самым, поощряя местное производство, и создавая дополнительные инструменты и средства, которым пытается усилить систему экспорта. Этими средствами являются финансирование экспорта, которое в Турции является проблемой номер 1. С этой целью в Турции создан банк поощрения инвестиций (Турецкий Эксимбанк), функции которого ограничиваются финансированием экспорта.
Турция имеет мощную развитую сеть   малых и средних предприятий, которая оказывает большое содействие предпринимателям. В Турции действуют 20 свободных экономических зон, для которых государство создало полноценные условия  для ведения эффективного хозяйства.
Представленные наблюдения составляют малую часть документа, а весь материал АРФД представил правительству РА.