Իվանիշվիլին Սահակաշվիլիին 2-3 օր է տվել
Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիից պահանջել է սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ ի վերջո դիրքորոշում հայտնել։
Նա Սահակաշվիլիին նույնիսկ վերջնագիր է ներկայացրել։
«Անձամբ Ձեզ անում եմ վերջին առաջարկը՝ առաջիկա 2-3 օրվա ընթացքում դուք պե՛տք է հստակ ու միանշանակ հայտարարեք՝ աջակցո՞ւմ եք այդ փոփոխություններին, թե՞ ոչ: Մեր նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունները խորհրդարանում քվեարկության են դրվելու մինչև մարտի վերջը: Իսկ այդ քվեարկությունն իսկապես կդառնա ջրբաժան: Եթե ցանկանում եք, իմ խոսքերն ընդունեք որպես վերջնագիր կամ քաղաքական մեծահոգություն, բայց հայտարարում եմ՝ ով կողմ է այդ փոփոխություններին, շարունակում է ծառայել երկրին, և նրան հնարավորություն կտրվի ուղղել քաղաքական սխալները: Իսկ ով հրաժարվում է այդ փոփոխություններից, պատասխանատվություն է վերցնում այն ամենի համար, որն իրականացրել են ձեր կողմնակիցները վերջին 9 տարիներին»,–ասել է Իվանիշվիլին։

Иванишвили призвал Саакашвили зафиксировать «четкую» позицию по конституционным поправкам
Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили обратился к президенту Михаилу Саакашвили с открытым письмом, в котором выдвинул ему последнее предложение: в ближайшие 2-3 дня четко и ясно сказать, отказывается ли тот от конституционной диктатуры и поддерживает ли запрещение смены правительства без согласия парламента. По словам Иванишвили, это предусмотрено в инициированных «Грузинской мечтой» конституционных поправках, которые до конца марта будут вынесены на голосование.
«Это голосование уже на самом деле станет водоразделом. Хотите, окрестите мои слова ультиматумом, хотите - политическим великодушием, но совершенно однозначно заявляю, что кто согласен на эту поправку, тот продолжает служить государству, ему дается шанс на исправление ошибок и на лучшее политическое будущее. Кто же откажется от этих поправок, тот берет на себя полную политическую ответственность за все, что было совершено любым членом вашей команды в течение 9 лет и продолжает жить с этим грузом», – говорится в заявлении Иванишвили.