Վարդան Օսկանյան. «Հայաստանի ծանր վիճակի գլխավոր պատճառը քաղաքական մենաշնորհն է»
Երևանի ավագանու ընտրություններում «Բարգավաճ Հայաստան»–ի ցուցակը գլխավորող Վարդան Օսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Փաստ է, որ Հայաստանի ծանր վիճակի գլխավոր պատճառը քաղաքական մենաշնորհն է: Իշխանություններից բացի՝ բոլորն են խոսում դրա մասին: Կարելի է ասել, որ այդ մենաշնորհի վերացումը և քաղաքական դաշտում իշխանության տարբեր թևերի միջև հակակշիռների ստեղծումը դարձել է ոչ իշխանական ուժերի հնարավոր համագործակցության գլխավոր գրավականը:
Երևան քաղաքի իշխանությունը վերցնելու միջոցով՝ մենք առաջին կարևոր քայլը արած կլինենք քաղաքական համակարգում այդ հակակշիռների մեխանիզմի ստեղծման ճանապարհին, առանց որի պարզապես անհնար է երկրում ժողովրդավարություն հաստատել և տնտեսական զարգացում ապահովել:
Իմ ֆեյսբուքյան գրառումներից մեկում ես մի անգամ անդրադարձել էի կառավարման ձևերի շուրջ առկա տարբեր փիլիսոփայական մոտեցումներին: Կուզենայի այդ միտքը կրկին մեջբերել.
«Հայաստանում այսօր առկա կառավարման համակարգը, անկախ մեր կամքից, այնպիսի դրսևորում է ստացել, որ ամբողջությամբ տեղավորվում է կառավարման հոբսյան մոդելի մեջ: Թոմաս Հոբսը իր «Լեվիաթան» (1651թ.) աշխատությունում գովերգում է միահեծան և ուժեղ կառավարչի անհրաժեշտությունը: «Քանի որ մարդիկ գործում են միայն իրենց սեփական շահերից ելնելով,- ասում է նա,- ուստի որքան էլ կառավարիչը դաժան և անարդար լինի, քաղաքացիները պարտավոր են հնազանդ լինել իշխանությանը, այլապես կլինի քաոս»:
Հայաստանում այսօր մեր խնդիրն է անցնել նույն ժամանակարջանի անգլիացի մեկ այլ մտածող Ջոն Լոկի առաջ քաշած կառավարման մոդելին: Լոկը համարում էր, որ մարդկանց խառնվածքը և բնավորությունը ձևավորվում են նրանց փորձառությամբ: Ըստ նրա՝ մարդիկ ծնվում են ազատ և հավասար երեք անօտարելի բնական իրավունքներով՝ կյանքի, ազատության և սեփականության: Իշխանության գոյության և գործունեության իմաստը և նպատակն այն է, որ նա պաշտպանի քաղաքացիների այդ իրավունքները, և ձախողելու դեպքում քաղաքացիներն իրավունք ունեն իշխանությունը փոխել: Լոկի այս գաղափարներն այսօր դրված են աշխարհի բոլոր ժողովրդավարական սահմանադրությունների հիմքում: Նույնը կարելի է ասել Հայաստանի մասին՝ մի տարբերությամբ, որ դրանք մնում են թղթի վրա»:
Ահավասիկ, կառավարման համակարգում այսպիսի կիրառական ոստյուն կատարելու համար անհրաժեշտ է, որ մենք կարողանանք նորովի սահմանել և արժևորել ընդիմության տեղն ու դերը ժողովրդավարության ձգտող Հայաստանի նման երկրի համար: Արդյունավետ քաղաքական հակակշիռներ ունենալու համար անհրաժեշտ է, որ ընդդիմությունը ուժեղ լինի, ունենա այլընտրանքային հստակ գաղափարական հենք, ծրագիր, անընդհատ ձգտի իշխանության, բայց միաժամանակ պատրաստ լինի հետապնդելու ազգային շահերը և երկրի առջև ծառացած խնդիրները լուծելու համար երկխոսության մեջ մտնելու քաղաքական հակառակորդների հետ:
Արդյունավետ ընդդիմություն կարելի է ունենալ միայն այն պայմաններում, երբ քաղաքական ուժը կամ ուժերը ամբողջությամբ չեն փակում իշխանության հետ երկխոսության մեջ լինելու բոլոր դռները, ոչ էլ իրենց ամեն մի ընդդիմադիր թվացող քայլ կուլիսներում համաձայնեցնում են իշխանության հետ:
Այսօր, հաշվի առնելով երկրում ստեղծված քաղաքական իրավիճակը և առաջիկա տարիներին սպասվող ներքաղաքական հնարավոր զարգացումները և հատկապես այն, որ ԲՀԿ-ն առանց ինքն իրեն ընդդիմադիր հռչակելու՝ այդպիսի դերակատարում է ստանձնել, ես կարծում եմ (սա իմ անձնական տեսակետն է), որ «Բարգավաճ Հայաստանը» խորհրդարանի սեպտեմբերյան նստաշրջանի սկզբում պետք է փոխի իր քաղաքական կարգավիճակը և իրեն հռչակի ընդդիմադիր կուսակցություն:

Вардан Осканян: «Главная причина тяжелого положения страны – это политическая монополия»
Возглавляющий список ППА на выборах Совета старейшин Еревана Вардан Осканян оставил запись на своей странице в «Фейсбук». В ней говорится:
«Фактом является то, что главная причина тяжелого положения страны – это политическая монополия. Все, кроме властей, говорят об этом. Можно сказать, что ликвидация этой монополии и создания противовесов в разных ветвях власти стали основным залогом возможного сотрудничества между невластными силами.
Посредством получения власти в Ереване мы сделаем первый важный шаг на пути создания механизма противовесов в политической системе, без чего просто невозможно установить демократию и обеспечить экономическое развитие.
В одной из своих записей я как-то касался различных философских подходов к формам правления. Хотел бы вновь процитировать эту мысль: «Действующая в Армении форма правления, вне зависимости от нашей воли, получила такое проявление, что полностью помещается в модель управления по Гоббсу. Томас Гоббс в своей работе «Левиафан» (1651 г.)  прославляет необходимость сильного и одностороннего управленца: «Так как люди действуют, исходя лишь из собственных интересов, то каким бы жестоким и несправедливым ни был властитель, граждане обязаны ему подчиняться, в противном случае возникнет хаос».
Сегодняшняя наша задача в Армении перейти к модели управления другого английского мыслителя того же периода Джона Лока.  Он считал, что темперамент и характер людей формируются на основе опыта. На его взгляд, люди рождаются свободным и равными с естественными правами на жизнь, свободу и собственность. Существование власти, смысл и цель ее деятельности в том, чтобы она защищала эти права граждан, и в случае провала граждане имеют право сменить власть. Эти идеи Локка лежат в основе всех демократических конституций. Тоже самое можно сказать и об Армении, с той разницей, что все это остается лишь на бумаге».
Для совершения такого прыжка в системе управления, необходимо чтобы мы заново определили оценили роль и место оппозиции в Армении, стремящейся к демократии.  Для эффективных политических противовесов необходима сильная оппозиция, имеющая четкую альтернативную идеологическую основу, программу,  постоянно стремящаяся к власти, но в тоже время готовая решать проблемы во имя национальных интересов посредством диалога с политическим противником.
Эффективная оппозиция возможна лишь в тех условиях, когда политическая сила или силы не закрывают все двери для диалога с властями, и в тоже время не согласовывают каждый свой якобы оппозиционный шаг с властями.
Сегодня, учитывая политическую ситуацию в стране и возможные развития в ближайшие несколько лет, а также то, что ППА, не провозглашая себя оппозицией, взяла на себя эту роль, я считаю (это мое личное мнение), что ППА должна к началу осенней сессии парламента сменить свой статус и провозгласить себя оппозиционной партией.