Ահմադինիժադին սպառնում է մտրակի 74 հարված
Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինիժադը կարող է հայտնվել բանտում` ընտրական օրենսգիրքը խախտելու համար, հայտնում է «Թելեգրաֆը»։ Ահմադինիժադը ուղեկցել է իր մերձավոր շրձապատից նախագահի թեկնածուին։ Վերջինս համարվում է Ահմադինիժակի հետնորդը։ Տվյալ դրվագը ուղիղ եթերով ցուցադրվել է հեռուստատեսությամբ։ Իրանի օրենսդրությամբ, սակայն, արգելվում է նախագահի աջակցությունը թեկնածուին, երբ վերջինս հավակնում է պետական բարձր պաշտոնի:
Իրանի նախագահին սպառնում է վեց ամսվա ազատազրկում։ Տվյալ իրավախախտման համար օրենքը նախատեսում է նաև այլընտրանքային պատիժ` մտրակի74 հարված:
Առայժմ հայտնի չէ, թե երբ կկայանա դատական նիստը։
Հիշեցնենք՝ Իրանի նախագահի թեկնածուների գրանցման վերջնաժամկետը մայիսի 11-ն էր։ Ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 14-ին:

Ахмадинежаду грозит 74 удара плетью за поддержку соратника
Президенту Ирана Махмуду Ахмадинежаду грозит 74 удара плетью или шесть месяцев тюремного заключения за нарушения в ходе регистрации кандидатов в президенты, пишет газета «The Telegraph».
Дело в том, что Ахмадинежад сопровождал своего возможного преемника Эсфандияра Рахима Машаи, когда тот регистрировался в качестве кандидата в президенты. 11 мая государственное телевидение показало кадры с президентом и его союзником. Поддержка же главы государства кого-либо из кандидатов противоречит законодательству страны.
Отметим, что к настоящему времени в качестве кандидатов в президенты в Иране зарегистрировались более 680 человек, однако окончательно будут утверждены в качестве кандидатов и примут участие в выборах лишь единицы. Ахмадинежад участвовать в выборах не будет, так как провел на посту президента Ирана два срока. Сами выборы пройдут 14 июня.