Ծեծկռտուք վրաց հոգևորականների և գեյ–շքերթի մասնակիցների միջև (տեսանյութ)
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, այսօր Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում համասեռամոլների շքերթ էր նախատեսված: Սակայն ինչպես նախորդ տարի, այս անգամ ևս այն ուղեկցվել է համասեռամոլների ու ազգայնականների բախմամբ։ Գեյ–շքերթը զայրացրել է անգամ հոգևոր դասի ներկայացուցիչներին։ Նրանք նույնիսկ հարձակվել են շքերթի մասնակիցների վրա։ Տեղի է ունեցել ծեծկռտուք։
Ոստիկանները և հատուկջոկատայինները փորձել են ապահովել համասեռամոլների շքերթի մասնակիցների անվտանգությունը, սակայն վրդովված ազգայնականներին և հոգևորականներին հաջողվել է ճեղքել ոստիկանների և հատուկջոկատայինների արգելապատնեշը։
Բախումը կանխելու համար ոստիկանները ստիպված արցունքաբեր գազ են կիրառել։
Նշենք, որ Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի թիմի ենթակայության տակ գտնվող Թբիլիսիի քաղաքապետարանը շքերթն արտոնել էր։ Մինչդեռ Վրաստանի պատրիարք Իլյա 2-րդ-ը կոչ էր արել արգելել դրա անցկացումը Վրաստանում:

Участники гей-парада в Тбилиси спаслись бегством
Мероприятие в поддержку секс-меньшинств было санкционировано властями. Полиция выставила ограждения, а немногочисленных участников акции охраняли бойцы спецназа. Однако ситуация все равно вышла из-под контроля.
Противники акции, которых, как сообщает грузинский телеканал «Маэстро», собралось несколько десятков тысяч, прорвали ограждения и погнались за гей-активистами. Тем удалось спрятаться в автобусе полиции, который сразу же покинул место происшествия.
Отметим, что акция в поддержку представителей секс-меньшинств была приурочена к Международному дню борьбы с гомофобией. Накануне к властям Тбилиси с просьбой запретить акцию обратился грузинский патриарх Илия II.