Փոլադ Բյուլբյուլօղլի.
Օրերս ժողովրդական դիվանագիտության շրջնակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի մտավորականներն այցելեցին Լեռնային Ղարաբաղ, Հայաստան, այնուհետև Ադրբեջան։ Այցի հետ կապված՝ «Vesti.az»-ին հարցազրույց է տվել Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլին։ Կարծում ենք, որ այն կհետաքրքրի նաև մեր ընթերցողներին։
-Դուք երկրորդ անգամ եք այցելում Լեռնային Ղարաբաղ։ Տպավորություններում տարբերություն կա՞։
-Իհարկե։ Ոչ մի ուղևորություն չի կարող նախորդի կրկնությունը լինել։ Բացի այդ, այցելությունների միջև ընկած էր ժամանակային ոչ փոքր հատված՝ երկու տարի, որը կապված էր մեր երկրներում կայացած ընտրություննների հետ։ Այս մեծ ընդմիջումը պայմանավոված էր ինչպես օբյեկտիվ, այնպես էլ սուբյեկտիվ գործոններով։
Երկու տարին լուրջ ժամանակահատված է, որի ընթացքում մարդկիկ փոխում են աշխարհայացքը։ Ցավով պետք է նշեմ, որ Ղարաբաղում գործող քարոզչամեքենան աշխատում է միայն մեկ ուղղությամբ, այն է՝ տեղի հասարակությանը, առաջին հերթին երիտասարդությանը, համոզում են, որ Ադրբեջանի կազմում նրանք չեն կարող և չեն ապրի։ Միաժամանակ ես զգացի, որ նրանց հուզում է ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցությունները, որոնք հասկանալի պատճառներով փակ են։ Չնայած՝ Ղարաբաղում բոլորը, բնականաբար, գիտեն բանակցությունների հիմնական շեշտադրումները։
Ես ուզում եմ ընդգծել նման այցելությունների կարևորությունը։ Գտնում են, որ դրանք ունեն կենսական անհրաժեշտություն, և իմ կարծիքով՝ ճիշտ ձևաչափ ենք ընտրել։ Այն այնպիսին է, որ ես կապվում եմ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանի հետ, որը երգահան է եղել, և որի հետ մենք ունենք նույն կարգավիճակը։ Մենք եկել ենք եզրահանգման, որ այսօր ինչ-որ բան պետք է անել՝ այսպես կոչված միջազգային համաձայնության ուղղությամբ շարժվելու համար։ Ընդգծում եմ՝ մենք կտրականապես չենք հավակնում քաղաքական բանակցություններ վարել։ Այսօր, որպես մշակույթի մարդիկ, մենք հանդես ենք գալիս քաղաքացիական հասարակության անունից։ Հաջողված եմ համարում նաև այն, որ մեզ միացել էր Միխայիլ Շվիդկոյը, ով ժամանակին եղել է Ռուսաստանի մշակույթի նախարարը։ Ես դիտավորյալ չեմ նշում նրա այսօրվա պաշտոնը, քանի որ այդ մարդը ցանկացած պաշտոնի դեպքում էլ կարող էր մասնակցել այս նախագծին։ Նա շատ շփվող է, ունի ընկերներ  ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ադրբեջանում և վստահելի գործընկեր է։
Իմ կարծիքով՝ այնպիսի բարդ գործում, ինչպիսին հակամարտող երկրների շփման կետերի որոնումն է, այսպիսի հումանիտար ձևաչափի միջոցով կարելի է հասնել արդյունքների։ Արդյունքներ, որոնք հնարավորություն կստեղծեն հայերի և ադրբեջանցիների շփման համար։
Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ պատերազմը՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով, ծանր ժառանգություն է։ Այստեղ ինձ թույլ կտամ հիշեցնել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ծանրագույն հետևանքների մասին։ Կարծում եմ, որ եթե որևէ մեկը 1946թ., Մոսկվայում կամ Բեռլինում, հրապարակավ առաջարկեր ռուս-գերմանական բարեկամություն, նրան պարզապես ծվեն-ծվեն կանեին։ Անցավ ինչ-որ 7-8 տարի, և Արևմտյան Գերմանիան դարձավ Խորհրդային Միության առևտրային գործընկերը։ Իսկ այսօր միավորված Գերմանիան Ռուսաստանի խոշորագույն գործընկերներից մեկն է։ Հաշվի առնելով այն, որ մայիսի 9-ը մեզանից բաժանող ժամանակահատվածի մեկ երրորդը անցել են նաև մեր ժողովուրդները, ապա գտնում են, որ ժամանակն է, ինչպես ասում են, «հավաքել քարերը»։
Մարդկության ամբողջ պատմությունը ցույց է տալիս, որ ցանկացած ամենակատաղի պատերազմներն ավարտվում են խաղաղությամբ։ Այսպես թե այնպես, մենք ստիպված ենք միասին ապրել երկրի այս փոքր հատվածի վրա։ Ե՛վ Խանքենդիում (Ադրբեջանում պետական դավաճանության նման մի բան է Ստեփանակերտ ասելը։ Փոխարենը ասվում է Խանքենդի։ Բյուլբյուլօղլին, բնականաբար, ևս օգտագործում է Ստեփանակերտի այդ անվանումը-«7օր»), և՛ Երևանում ես լրագրողներին ասացի մեկ պարզ բանաձև՝ ո՛չ հայերը, ո՛չ էլ ադրբեջանցիները տիեզերք չեն թռչի։ Մարդկանց հետ շփումներում սեփական դիրքորոշումդ ներկայացնելու մեջ թաքնված է լուրջ խաղաղաստեղծ ուժ։ Այդ իսկ պատճառով այն, ինչը որ մենք անում ենք, ներկայանում է որպես չափազանց անհրաժեշտ գործ։ Երևանում խոսակցություն գնաց այն մասին, որ Բաքվում այսօր էլ են հայեր ապրում։ Ես սխալ թիվ ասացի, իսկ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղղեց ինձ՝ ասելով, որ իր տվյալներով՝ այսօր Բաքվում ապրում է շուրջ 30 հազ. հայ։ Ուրեմն կարող ե՛ն միասին ապրել։ Որպես Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան, կարող եմ ասել, որ ՌԴ տարածքում  շատ են հայերն ու ադրբեջանցիները, որոնք մտերիմ են ընտանիքներով, ունեն համատեղ բիզնես։ Ուզում եմ ասել, որ ինչքան էլ բայորապես դժվար լինի, պետք է ուժ գտնել, անցնել այն ամենի վրայով, ինչը մենք վերապրեցինք ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ։ Դա առաջին հերթին պետք է անել մեր երեխաների համար։ Մեծանում են երեխաներ, որոնք, հիմնականում՝ կեղծ հայրանասերների շնորհիվ, միմյանց հանդեպ լցված են ատելությամբ։ Դա անթույլատրելի է, քանի որ այս ձևով ևս մի քանի սերունդների գիտակցությունը թունավորված է լինելու։
-Ինչպես Ձեր առաջին այցելության ժամանակ, այս անգամ էլ Ձեր ուղևորությունն ուղեկցվեց կշտամբանքներով, ազգային շահերը դավաճանելու մեղադրանքներով։ Դա ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
-Դավաճանությունը եղել է և կա հողերի հանձնումը, շատ դեպքերում՝ փողի դիմաց, ինչը վկայում են բազմաթիվ փաստեր և նույնիսկ քննչական նյութեր։ Այ, դա կոչվում է ազգային շահերի դավաճանություն։ Բանն այն է, որ մեր մեղադրողների դերում շատ հաճախ հանդես են գալիս մարդիկ, ովքեր անմիջականորեն մեղավոր են նրանում, որ Ադրբեջանը կորցրեց 20% տարածք։ Կարծում եմ՝ վաղ թե ուշ Ադրբեջանի հասարակությունը կբարձացնի այն մարդկանց պատասխանատվության հարցը, ովքեր դա թույլ են տվել։ Ես չեմ մեղադրում այն մարդկանց, ովքեր փախչելով փրկել են սեփական կյանքը, փրկել են երեխաներին։ Բայց ամեն մի շրջանում գործում էին տարբեր պետական օղակներ, որոնք գլխավորում էին կոնկրետ պաշտոնատար անձինք, ովքեր ինչ-որ հանելուկային ձևով կարողացան դուրս բերել նույնիսկ իրենց կահույքը։ Ես խոսում եմ վարչական պատասխանատվություն ունեցող մարդկանց մասին, ովքեր պետք է մինչև վերջ մնային իրենց տեղերում։ Նավաստիների պատվի չգրված օրենքներում կա խիստ, բայց արդար մի սկզբունք՝ եթե խորտակվող նավի նավապետը, ի դժբախտություն իրեն, ողջ է մնում, նա ցանկացած դեպքում մեղավոր է։ Իսկ ծովային գրված օրենքը ասում է, որ միայն դատարանը կարող է որոշել խորտակված նավի նավապետի մեղավոր կամ անմեղ լինելը։ Այս օրենքը չկիրառվեց նրանց նկատմամբ, ովքեր իրենց գործունեությամբ կամ անգործությամբ նպաստեցի հողերը կորցնելուն։ Իրավաբանության մեջ կա հասկացություն, ըստ որի՝ անգործությունը ևս բերում է քրեական պատժի։ Մինչ հոխորտալը և խաղաղ բանակցությունների դեմ հանդես գալը՝ այդ մարդիկ թող լավ հիշեն իրենց գործունեությունը այն տարիներին, երբ իրար հետևից հանձնվում էին խոշոր քաղաքները։
Ինձ համար կարևորն այն է, որ մեր առաջարկած ձևաչափին հավանություն են տվել երեք երկրների նախագահներ։ Իհարկե, ինձ համար հիմնական կարծիքը Ադրբեջանի նախագահինն է։ Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահները ևս պաշտպանում են այս ձևաչափը, որը թույլ է տալիս մոտեցնել դիրքորոշումները հենց քաղաքացիական հասարակության մակարդակում։ Իսկ դա, համապարփակ քաղաքական պայմանագրի կնքումից հետո, կարող է օգնել մարդկանց՝ ապրել կողք կողքի։ Մենք ոչ մի դեպքում չենք հավակնում ինչ-որ մի բացառիկության։ Հակառակը, կարծում եմ՝ կարևոր է, որ բացի մեզանից, այցելություններ կատարեն լրագրողներ, պատգամավորներ, քաղաքագետներ և գործարարներ։ Եվ պարտադիր չէ, որ ամեն անգամ պատվիրակությունների կազմում լինեն դեսպաններ։ Առայժմ մենք ստիպված ենք մի խմբով մեկնել, քանի որ մեկնելը շատ դժվար է։ Պետք է ականազերծել շփման գիծը, որտեղ դեռ հասնել է պետք, իսկ այնտեղից Ստեփանակերտ 3 ժամ է։ Այնուհետև՝ կամ ուղղաթիռով թռչել Երևան, կամ էլ Լաչինի միջանցքով մեքենայով ծախսել 5-6 ժամ։ Այնուհետև հաջորդում է մեկնումը Բաքու։ Ընդ որում, անհրաժեշտ է ստնալ հատուկ թույլատվություն, քանի որ մեր երկրների միջև բացակայում է օդային կապը։ Բացի այդ, կողմերի միջև պետք է համաձայնեցվեն պատվիրակությունների կազմերը։ Այս ամենը, հաշվի առնելով բոլոր մանրուքները, պահանջում է մանրակրկիտ կազմակերպչական աշխատանք։
-Իսկ ինչո՞ւ  են նախապատրաստական աշխատանքներն ու այցելությունները խուզարկուական պատմություն հիշեցնում։ Չէ՞ր կարելի գործընթացն ավելի թափանցիկ դարձնել...
-Թափանցիկության հարցն այսօր դրված չէ, քանի որ կան ուժեր, որոնք շահագրգռված են, որ այս այցելությունները չլինեն։ Կան նաև երրորդ երկրներ, որոնք շահագրգռված չեն, որ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն հաստավի։ Խոսքը մարդկանց կյանքի մասին է։ Ադրբեջանում կա ուղղաթիռով տեղափոխվելու տխուր փորձ։ Այնպես որ, կներեք, բայց մենք վտանգում ենք մեր կյանքը։ Շփման գծում երկու կողմերից դիպուկահարներ, վիբրացիոն ականներ։ Մենք ճակատային գիծն անցնում ենք ԵԱՀԿ ներկայացուցիչների հսկողության ներքո։ ԵԱՀԿ աշխատակիցները, սպիտակ դրոշակներով, ապահովում են մեր անցումը։ Եթե ինչ-որ մեկին դա թվում է ֆիլիմի նկարահանում, ապա նրանք սխալվում են. այնտեղ կարող է իրականում արյուն թափվել։ Բայց, անկեղծ ասած, մեզանից ոչ ոք գործընթացի ժամանակ այդ մասին չի մտածում։ Այնպես որ, հենց այս պատճառով օրն ու մանրամասները գաղտնի են պահվում։ Այսինքն, փակվածությունՆ անվտանգության ապահովման հարկադրված միջոց է, սադրանքներից խուսափելու նպատակով... Ինձ դիմել են Ադրբեջանի հայտնի շատ գործիչներ՝  գործընթացում ներգրավվելու խնդրանքով։ Այնպես որ, իրական հայրենասերները հասկանում և ողջունում են մեր այցելությունները։ Այսօր այլ ճանապարհ չկա։ Դրա վկայությունն են Հարավսլավիայի և Վրաստանի վերջին ժամանակների դեպքերը։ Մենք փոքր երկիր ենք, և պետք է սթափ հասկանանք և գնահատենք աշխարհում ու մեր տարածաշրջանի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացները։ Եթե ստեղծվել է նման հնարավորություն, ապա կարծում եմ, որ քաղաքացիական հասարակությունը պետք է ամբողջ ակտիվությամբ ներգրավվի այս գործընթացում։ Եթե մենք գնում ենք հաշտեցման ճանապարհով, ապա կարծում եմ, որ հայ և ադրբեջանցի լրագրողները պետք է հրաժարվեն փոխադարձ ատելություն քարոզելուց։ Չէ՞ որ մենք միասին պետք է ապրենք...

На днях в рамках народной дипломатии интеллигенты Армении и Азербадйжана посетили Нагорный Карабах, Армению затем Азербайджан. В связи с этим визитом  Vesti.az  дал интервью посол Азербайджана в России посол Полад Бюль Бюль оглы. Думаем, что оно заинтересует и наших читателей.
- На вашем счету уже две поездки в Нагорный Карабах. Есть ли контраст во впечатлениях?
- Конечно же, ни одна поездка не может быть повторением предыдущей. Кроме того, между поездками был немаленький временной разрыв в два года, который был связан с выборами в наших странах. Такой большой перерыв был связан с рядом причин, как объективных, так и субъективных.
Два года это серьезный период времени, за который у людей динамично меняется мировоззрение. С сожалением отмечу, что вся агитационная машина, функционирующая в Нагорном Карабахе, работает в одном направлении. А именно - местную общественность, и прежде всего молодежь, убеждают в том, что в составе Азербайджана они жить не могут и не будут.
В то же время, как я почувствовал, что их беспокоят переговоры по урегулированию карабахской проблемы, которые ведутся, по понятным причинам, в достаточном закрытом режиме. Хотя естественно, все они в общих чертах знают суть переговоров. Живущие там люди знают, что идет некий процесс, о котором они хотят знать больше.
Я бы хотел сказать о важности таких поездок. Считаю, что эти поездки жизненно необходимы, и как мне кажется, найден удачный формат.
Сложившийся формат таков, что я контактирую с человеком, который тоже был композитором, которого я знал с советских времен, и с которым у нас одинаковые статусы. Мы пришли к выводу, что сегодня нужно сделать что-то для движения, так сказать, межгражданского согласия. Подчеркиваю, что мы категорически не претендуем на ведение политических переговоров. Сегодня мы, как деятели культуры, выступаем от имени гражданского общества.
Считаю очень удачным то, что к нам присоединился еще один гуманитарий, также работавший министром культуры России Михаил Швыдкой. Я сознательно не называю его нынешнюю должность, так как этот человек при любой должности мог бы принимать участие в нашем процессе. Он очень коммуникабелен, имеет друзей, как в Армении, так и в Азербайджане, и является надежным партнером.
Мне кажется, что в таком сложном деле, как поиск точек соприкосновения между конфликтующими странами посредством именно такого гуманитарного формата можно достичь результатов. Результатов, которые могут создать возможность для общения азербайджанцев и армян.
Ни для того не секрет, что война, с вытекающими отсюда последствиями, тяжелое наследие. И здесь позволю себе напомнить о тягчайших последствиях второй мировой войны. Думаю, что если бы кто-то в 1946 году, в Москве, как впрочем, и в Берлине, публично предложил бы русско-немецкую дружбу, его просто разорвали бы на мелкие клочья. Прошли, какие-то 7-8 лет, и Западная Германия превратилась в торгового партнера Советского Союза. А теперь объединенная Германия является одним из крупнейших партнеров Российской Федерации. Учитывая то, что почти треть временного отрезка, что отделяет нас от 9 мая пройдено и нашими народами, то считаю, что пора, как говориться, «собирать камни».
Вся история человечества говорит о том, что любые самые яростные войны заканчиваются миром. Так или иначе, нам придется жить вместе на этом пятачке земли.
Будучи и в Ханкенди и Ереване я заявил корреспондентам и сейчас повторю очень простую формулу - ни армяне, ни азербайджанцы в космос не улетят.
В общении между людьми, в объяснении своих позиций, кроется серьезная миротворческая сила. И поэтому, то, что мы делаем, представляется крайне важным и необходимым.
В Ереване зашел разговор о том, что в Баку и сегодня живут армяне. Я назвал неточную цифру, а президент Армении Серж Саркисян поправил меня, сказав, что по его данным, порядка 30 тысяч армян сегодня живут в Баку. Значить могут жить и сосуществовать!
Как посол Азербайджана в России, могу сказать, что на ее территории много армян и азербайджанцев, которые дружат, семьями и ведут совместный бизнес. Кстати, многие семьи, возникшие на основе смешенных браков, в основном живут в России.
Хочу сказать, что как бы не было морально тяжело, но нужно найти в себе силы, переступить через все то, что мы пережили за время карабахской войны. Делать это надо, прежде всего, ради наших детей. Растут дети, которые во многом, благодаря лжепатриотам, воспитываются в атмосфере ненависти друг к другу. Это совершенно недопустимо. Потому, что таким образом сознание еще несколько поколений будет отравлено.
- Как и во время первого визита, ваша вторая поездка также сопровождается упреками, обвинениями в предательстве национальных интересов. Как вы прокомментируете это обстоятельство?
- Предательством было и есть сдача земель, зачастую в обмен на деньги, о чем свидетельствуют множество фактов и даже следственных материалов. Вот это называется предательство национальных интересов. Дело в том, что в роли наших обвинителей зачастую выступают люди, которые непосредственно повинны в том, что Азербайджан потерял 20% своих территорий. Я думаю, что рано или поздно, азербайджанское общество поднимет вопрос об ответственности тех людей, которые это допустили. Я далек от мысли обвинять простых людей, которые бежали, спасая свою жизнь и жизни своих детей. Но, в каждом районе функционировали различные государственные структуры, возглавляемые конкретными должностными лицами, которые каким-то таинственным образом, смогли вывести даже свою мебель.
Я говорю об ответственности административных персон, которые должны были по своему предназначению, стоять насмерть. В неписанном кодексе чести моряков, есть один суровый, но справедливый принцип - если капитан гибнущего корабля, к своему несчастью, выживает, то он виновен в любом случае. А писанное морское право гласит, что только суд может определить степень вины или невиновность выжившего капитана утонувшего судна.
Это правило не было применено к тем, кто своим действием, или бездействием способствовал оккупации. В юриспруденции есть понятие, что бездействие тоже приводит к уголовному наказанию.
Прежде чем разглагольствовать и выступать против мирного процесса, думаю, что этим людям надо хорошенько вспомнить свою деятельность в те годы, когда поочередно сдавались наши крупные города.
Для меня самое главное, что предложенный формат одобрен президентами трех стран. И конечно основополагающее мнение - мнение президента Азербайджана. Президенты Армении и России также поддерживают этот формат, который способствует сближению позиций именно на уровне гражданского общества. Вот это и может помочь после заключения всеобъемлющего политического договора, людям жить рядом друг с другом. Мы ни в коем случае, не претендуем на некую исключительность.
Наоборот, думаю, важно, чтобы кроме нас ездили журналисты, депутаты, политологи и бизнесмены. И совсем не обязательно, чтобы каждый раз в составе группы были послы. Пока, что мы вынуждены ездить в одной связке, так как ездить очень сложно.
Нужно разминировать линию соприкосновения, куда еще надо добраться, а оттуда почти три часа в Ханкенди, потом или на вертолете вылететь в Ереван или же ехать на машине через Лачинскую дорогу, потратив 5-6 часов. Потом следует перелет в Баку. Причем необходимо получать специальное разрешение, поскольку между нашими странами отсутствует воздушное сообщение. А также необходимо согласовать между сторонами составы делегаций. Все это требует тщательной организации, учитывающей мельчайшие детали.
- А почему подготовка поездки выглядела как детектив. Нельзя ли было сделать процесс более прозрачным.....
- Вопрос прозрачности на сегодняшний день не стоит, так как есть силы, которые заинтересованы в том, чтобы этих визитов не было. Есть также и третьи страны, которые не заинтересованы в установлении мира в нашем регионе.
Речь идет о жизни людей. В Азербайджане есть очень печальный опыт передвижения на вертолете. Наше поколение прекрасно помнит, как в одном вертолете погибло много замечательных людей, вместе с Тофиком Исмайловым. В том числе тогдашний первый секретарь Шуши - Вагиф Джафаров, и другие яркие, функциональные фигуры тогдашней элиты Азербайджана. Так, что извините, но мы жизнью рискуем. На линии соприкосновения снайперы и с той и с другой стороны, вибрационные мины. Мы проходим линию фронта под наблюдением представителей ОБСЕ.
Сотрудники ОБСЕ с белыми флагами, в бронежилетах и касках, обеспечивают наш проход. Если кому-то это кажется съемками фильма, то они ошибаются - там может реально пролиться кровь. Но, честно говоря, никто из нас даже не думает об этом во время всего процесса.
Так, что именно поэтому время и детали визита держаться в секрете. То есть закрытость это вынужденная мера безопасности в целях исключения возможных провокаций...
Ко мне было много обращений от известных деятелей Азербайджана, с просьбой подключить их к процессу. Так, что подлинные патриоты понимают и поддерживают наши визиты.
Сегодня другого пути нет! Тому свидетельство события в Югославии и совсем недавно в Грузии. Мы маленькая страна и нам следует трезво осознавать и оценивать процессы, происходящие в мире и вокруг нашего региона.
Раз появилась такая возможность, то мне кажется, что гражданское общество должно со всей активностью включится в этот процесс. Если мы идем по пути примирения, то считаю, что армянские и азербайджанские журналисты должны отказаться от пропаганды неприязни друг - к другу. Нам же жить вместе....