Թուրքիայի կառավարությունը մտադիր չէ հրաժարվել իր ծրագրից
Երեկ աֆրիկյան երկրներում շրջագայությունից վերադառնալիս հանդիպելով օդանավակայանում իրեն դիմավորող մոտ 10 000 կողմնակիցների հետ՝ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պահանջել է դադարեցնել ցույցերը՝ հայտարարելով. «Դրանք այլևս չեն համապատասխանում դեմոկրատական նորմերին և վերածվել են վանդալիզմի»:
Էրդողանը հայտարարել է, որ կառավարությունը մտադիր չէ հրաժարվել Թաքսիմի հրապարակն ու Գեզի պուրակը վերակառուցելու իր ծրագրերից, ապա հավելել, որ ցույցերը կազմակերպվում են ծայրահեղականների կողմից, իսկ ձերբակալվածների մեջ շատ արտասահմանցիներ կան:
Էրդողանը նաև դիմելով վճռականորեն տրամադրված և «Էրդողան, մենք մեռնում ենք քեզ համար», «Ջախջախենք Թաքսիմը» կարգախոսներ վանկարկող իր կողմնակիցներին՝ կոչ է արել զերծ մնալ հակակառավարական ցույցերի մասնակիցների հետ բախումներից՝ հայտարարելով. «Մինչ օրս մեզ հաջողվել է պահպանել հանգստությունն ու բանականությունը, եկեք ցրվենք տներով»:
Հիշեցնենք, որ յոթ օր շարունակվող հակակառավարական ցույցերի ընթացքում զոհվել է 4 մարդ, հազարավորները ստացել են վնասվածքներ, կան հարյուրավոր ձերբակալվածներ։

Правительство Турции не намерено отказываться от своих планов – Эрдоган
Вернувшись в Турцию после турне по странам Северной Африки, премьер-министр страны Реджеп Эрдоган потребовал прекратить охватившие страну антиправительственные протесты, сообщает «ВВС». Встречать самолет Эрдогана в стамбульском аэропорту собралось около 10 тысяч человек.
«Я призываю немедленно прекратить демонстрации, они перестали соответствовать демократическим нормам и превратились в вандализм», - заявил премьер Турции, обращаясь к собравшимся.
В частности, он заявил, что правительство не намерено отказываться от планов по застройке стамбульского парка Гези, добавив, что протесты в Турции «были организованы экстремистами».
Эрдоган обратился к своим сторонникам, выкрикивавшим лозунги «Мы умрем за тебя» и «Сокрушить Таксим», призвав их не вступать в стычки с антиправительственными демонстрантами:
«До сих пор вам удавалось сохранить спокойствие и здравый смысл. Давайте разойдемся по домам».
Отметим, что за неделю протестов в Турции уже погибли 4 человека, сотни людей пострадали, есть тысячи задержанных.