Արևելյան Եվրոպայում հեղեղումներն ուժգնանում են
Երեկ Էլբայի ջրի մակարդակը չորս անգամ գերազանցեց ծավալը՝ հասնելով 7 մ 44 սմ–ի: Կենտրոնական Եվրոպայում ջրհեղի պատճառը հորդառատ անձրևներն են:
Աղետը Արևելյան Եվրոպայում խլել է նվազագույնը 15 մարդու կյանք, վերականգնողական աշխատանքները կարժենան մի քանի միլիարդ եվրո:
Վիճակը ծայրահեղ ծանր է Բուդապեշտում, որտեղ սպասվում է, որ այս շաբաթվա վերջին ջրի մակարդակը Դանուբում կհասնի ռեկորդային ծայրակետին՝ 8,5 մետրի, ինչը կարող է հանգեցնել երկրի պատմության մեջ ամենաաղետալի ջրհեղեղին:
Դանուբի երկայնքով մեկ Բուդապեշտում մեձափնյա վրանային ճամբարներ են հիմնվել, որտեղ փրկարարները, երկրի բնակիչները, զինվորականները և կալանավայրերից ազատվածները հեղեղումներից խուսափելու հույսով հազարավոր ավազե պարկերով արգելապատնեշներ են ստեղծում: Այս պահին ջրհեղեղի դեմ պատնեշները բարձրությունը 9,5 մետրի է հասնում:

Наводнения в Европе набирают новую силу
В воскресенье вода в Эльбе достигла уровня 7 метров 44 см и прорвала дамбу у города Магдебург в восточной Германии. Это в четыре раза больше обычного, сообщает «ВВС».
Из-за угрозы затопления 23 тысячи жителей были эвакуированы. Подача электричества в городе прекращена. Президент Германии Йоахим Гаук посетил городок Халле в окрестностях Магдебурга, который сильно пострадал от наводнения, и выразил поддержку местным жителям.
Тем временем, в Восточной Европе стихия унесла жизни по крайней мере 15 человек. На восстановительные работы придется потратить несколько миллиардов евро. В Будапеште водные ограждения пока сдерживают напор воды.
Местные жители, добровольцы и осужденные из тюрем работали у берегов Дуная протяженностью более 700 км, укрепляя существующие ограждения и сооружая новые из мешков с песком. На данный момент укрепления возведены до высоты 9,5 м.