ԱՄՆ-ը Սիրիայի ապստամբներին զենք կմատակարարի
Երեկ երեկոյան ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Բեն Ռոդսը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է. «Այժմ մեր հետախուզական ծառայությունները մեծ վստահությամբ նշում են, որ Սիրիայում Ասադի վարչակարգի կողմից փոքր չափաբաժիններով քիմիական զենք է կիրառվել»:
Սպիտակ տան ներկայացուցիչը հիշեցնելով նախկինում նախագահ Օբամայի արած հայտարարությունը, թե քիմիական զենքի կիրառումը կամ ահաբեկչական խմբավորումներին փոխանցումը ԱՄՆ-ի համար կարմիր գիծ կլինի՝ հայտարարել է, որ նա որոշում է ընդունել մեծացնել ապստամբներին մինչ այժմ հատկացվող օգնությունը, այդ թվում՝ ռազմական:
Հիշեցնենք սակայն, որ մարդու իրավունքների խախտումների ՄԱԿ-ի հանձնաժողովի անդամ Կառլա դել Պոնտոն մայիսի սկզբին հայտարարել էր, թե Կազմակերպությունը, հիմնվելով հակամարտությունից տուժած ականատեսների վկայությունների վրա, մեծ հավաստիությամբ կարող է խոսել ապստաբների կողմից զարին գազը որպես քիմիական զենք կիրառելու մասին:
ՄԱԿ-ի ամենավերջին հետազոտությունների համաձայն՝ երկու տարի տևող Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում այդ երկրում արդեն 93 հազ. մարդ է զոհվել: Այս թիվը 30 հազ.–ով գերազանցում է 2012թ. նոյեմբերին ՄԱԿ-ի տված գնահատականներին: ՄԱԿ-ի զեկույցում մասնավորապես նշվում է, թե անցյալ տարվա հուլիսից սկսած՝ ամեն ամիս Սիրիայում 5000 մարդ է զոհվել: Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ իրական թվերը կարող են ավելի մեծ լինել, քանի որ շատերը նախընտրում են զոհերի մասին լռել: Համաձայն ՄԱԿ-ի փորձագետներրի զեկույցի՝ զոհերի 80 տոկոսը տղամարդիկ են, սպանվածների մեջ կա մինչև 10 տարեկան, այդ թվում նաև նորածին, 1700 երեխա։

США увеличат военную помощь сирийской оппозиции
Барак Обама принял решение увеличить военную помощь сирийской оппозиции. Об этом как передает «ВВС», заявил советник президента США Бен Родс.
По словам советника, «теперь у нашего разведывательного сообщества имеется оценка с высокой степенью уверенности в том, что химическое оружие применялось в малых масштабах режимом Асада».
Он не пожелал вдаваться в детали, ограничившись замечанием о том, что это «будет другая по масштабам помощь, отличная от той, которую мы оказывали до этого».
«Президент ясно заявлял, что применение химического оружия, либо его передача террористическим группировкам, станет красной линией для США», - добавил советник Барака Обамы.
Напомним, что член комиссии ООН по расследованию нарушений прав человека в Сирии Карла дель Понте в начале мая заявила, что у организации есть весьма веские причины говорить о применении зарина силами повстанцев на основании свидетельств жертв конфликта.
Согласно только что опубликованным ООН данным, в Сирии за два года гражданской войны было убито не менее 93 тысяч человек. Это на 30 тысяч превышает предыдущие оценки ООН, относившиеся к периоду до ноября 2012 года. По сведениям авторов доклада, опубликованного ООН, с июля прошлого года в Сирии гибли по 5 тысяч человек ежемесячно. В документе отмечается, что эти цифры могут быть занижены, так как нередко о смертях никто не сообщает. Около 80% убитых - мужчины, однако в докладе содержатся также документальные данные о гибели более 1700 детей в возрасте до 10 лет.