Վարդան Օսկանյան. «Մենք ստացել ենք Լիսաբոնյան սկզբունքներ, տվել ենք ինքնորոշման իրավունք»
ՀՅԴ համահայկական խորհրդաժողովի շրջանակներում «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը դիմելով ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանին ասել է, որ ինքը չի կարող հավատալ նրա ասածներին, քանի որ Օսկանյանը տաս տարի եղել է իշխանության ամենավառ դեմքերից մեկը, ով արդարացրել է իշխանության կատարած բոլոր քայլերը, ինչպես նաև մադրիդյան սկզբունքների ճարտարապետներից մեկն է: Արմեն Մարտիրոսյանի կարծիքով այդ տաս տարիների շարունակությունը երևում է այսօր, և նոր իշխանությունները շարունակում են այն արտաքին քաղաքականությունը, որը իրականացրել է Վ.Օսկանյանը:
-Այսօր դուք խոսում եք վստահության, համախմբվածության մասին, մարտի մեկի մասին, երբ ինքներդ էիք մարտի մեկն արդարացնում: Ինչպիսի՞ ելքեր եք ի վերջո տեսնում, որպեսզի մեր հասարակությունը կարողանա համախմբվել,- Վ. Օսկանյանին է դիմել Արմեն Մարտիրոսյանը: Հարցին ի պատասխան, Վարդան Օսկանյանն ասել է, որ յուրաքանչյուր իշխանություն պատասխանատու է իր ժամանակահատվածի համար, և ինքն ամբողջությամբ պատասխանատու է այն տաս տարիների համար, որ ղեկավարել է.
-Համարում եմ, որ ինչ ստացել ենք, դրա վրա ավելացրել ենք և հանձնել ենք: Մենք ստացել ենք Լիսաբոնյան սկզբունքներ, տվել ենք ինքնորոշման իրավունք, ինչը, կարծում եմ դիվանագիտական մեծ առաջընթաց է: Ոչ մի թիզ հող չենք զիջել, Ղարաբաղը հարակից տարածքնրով շարունակում է զարգանալ, դիվանագիտական բավական բարենպաստ պայմաններում ենք հանձնել, Թուրքիայի հետ նման ծանր վիճակում երբեք չենք դրել մենք մեզ և մեր հայրենակիցներին սփյուռքում, չենք արել ապրիլի 22-ի նման հայտարարություններ և մեր ժամանակահատվածի առումով կարող եմ ասել, որ գոհ եմ:
Նա նշել է, որ եթե նոր իշխանություններն անհամաձայն էին ինչ-որ մի բանի հետ, առաջին օրվանից պետք է ասեին:
-Վաղը եթե մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա Ղարաբայան հարցը լուծվի, և «Ժառանգություն» կուսակցությունը չբավարարվի, դրա պատասխանատուն ոչ թե Վարդան Օսկանյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանն են, այլ այսօրվա իշխանությունները: Եթե նոր իշխանություն է գալիս և չի ասում, որ սխալ եք անում, դա իր պատասխանատվությունն է: Եկեք նաև չմոռանանք, որ ժամանակները փոխվում են և կարող է ինչ-որ մի պահի կարիք չլինի նման բան անել, իսկ այսօր այդ կարիքը կա: Մեր տարիներին այսպիսի իրավիճակ չի եղել:
Ինչ վերաբերում է մարտի մեկին, ապա Օսկանյանը նշել է որ ինքը երբեք չի արդարացրել մարտի մեկը, և իր ելույթի ժամանակ մարտի մեկի դեպքերը որպես այդպիսին դեռևս տեղի չէին ունեցել.
-Իմ ելույթը եղել է ժամը 18:00-ին: Ես ՀՀ նախագահին ասել եմ, որ գնում եմ մամուլի ասուլսի մի պայմանով, որ Դուք ինձ համաձայնություն պետք է տաք, որ եթե ես ուժերին հանդարտվելու հայտարարությունն անեմ և ընդդիմությունը համաձայնվի, Դուք պատրաստ եք նստել և խոսել: Նա ասել էր՝ այո: Այդ ելույթը ես համարում եմ իմ պարտավորությունը: Իսկական ղեկավարությունն այն է, որ կարողանում է կանգնել ժողովրդի առջև և բաց տեքստով ասել, որ խնդիրներ ունի:

Мы получили «Лисабонские принципы, дали право на самоопределение»
В рамках всеармянского форума АРФД руководитель фракции «Наследие» Армен Мартиросян, обращаясь к бывшему министру ИД Вардану Осканяну, сказал, что он не может поверить сказанным им словам, поскольку Осканян десять лет был одним из тех ярких лиц власти, который оправдывал все сделанные властями шаги, а также один из архитекторов мадридских принципов. По мнению Армена Мартиросяна, продолжение этих десяти лет видно сегодня, и новые власти продолжают ту внешнюю политику, которую осуществлял В.Осканян.
«Сегодня вы говорите о доверии, сплочении, первом марте, когда сами оправдывали первое марта. Какие выходы, в конце концов, вы видите, чтобы наше общество смогло сплотиться?», - обратился к Осканяну Армен Мартиросян. В ответ на этот вопрос Вардан Осканян сказал, что любая власть ответственна за свой период времени и он целиком ответственен за те десять лет, во время которого руководил.
«Считаю, что все, что получили, к нему добавили и сдали. Мы получили Лисабонские принципы, дали право на самоопределение, что я считаю, является дипломатическим прогрессом. Ни пяди земли не сдали, Карабах с прилегающими территориями продолжает развиваться, достаточно благоприятные дипломатические условия сдали, никогда в подобной тяжелой ситуации мы не ставили себя и наших соотечественников в Диспоре с Турцией, не делали заявлений, подобных 22 апреля, и в плане нашего периода времени могу сказать, что доволен»,- заявил бывший глава внешнеполитического ведомства Армении.
Он отметил, что если новые власти недовольны чем-то, то должны были сказать в первый же день.
«Завтра, если на основе мадридских принципов будет решен вопрос Карабаха и партия «Наследие» будет неудовлетворенна, ответственным за это является не Вардан Осканян или Роберт Кочарян, а сегодняшние власти. Если приходят новые власти и не говорят, что не правильно делаете, то это ее ответственность. Давайте, также не забудем, что времена меняются и, может быть, в один момент не стоит делать подобное, а сегодня эта надобность есть. В наши годы таких ситуаций не было. Что касается первого марта, то Осканян отметил, что он никогда не оправдывал первое марта и во время своего выступления событий 1 марта, как таковых, пока еще не произошли. Мое выступление было в 18 часов. Я сказал президенту, что иду на пресс-конференцию с условием, что Вы должны мне дать свое согласие, что, если я сделаю силам заявление об утихомирении, и оопозиция согласится, то Вы согласны сесть и говорить. Он сказал, что да. Это выступление я считаю своей обязанностью. Настоящее руководство это то, которое может встать перед народом и открытым текстом говорить о том, что имеет проблемы», - сказал Осканян.