Ասիմետրիկ դիվանագիտություն
ՀՀ իշխանությունների «նախաձեռնողական» արտաքին քաղաքականությունը բավական տարօրինակ դրսևորումներ ունի։ Պարզվում է, որ «նախաձեռնողականությունը»' բոլորին «Այո» ասելու մեջ է. Թուրքիան առաջարկում է ապրիլի 22-ին համատեղ հայտարարել «Ճանապարհային քարտեզի» մասին՝ խնդրեմ, «Մայնդորֆյան»  հռչակագիր  են «դեմ» տալիս՝ խնդրեմ, ստիպում են Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին չմասնակցել՝ հարց չկա, պաշտոնական Վրաստանը Ջավախքում, փաստացի, հայաթափման քաղաքականություն է վարում և Սաակաշվիլու Հայաստան այցից երկու օր առաջ ՀՀ ԱԺ պատգամավորին թույլ չի տալիս իր սահմանն անցնել՝ էլի հարց չկա ու ձեն-ծպտուն էլ չկա, և դեռ մի բան էլ Վրաստանի նախագահին պետական բարձրագույն մեդալի ենք արժանացնում և այդպես շարունակ։
Այսինքն ստացվում է, որ «նախաձեռնողականությունն»  այն է, երբ դրսում քեզ հետ ինչպես ուզում վարվում են, իսկ դու դրան չես պատասխանում՝ մտածելով, որ կարժանանաս նրանց բարձ գնահատականին ու բոլորը քեզ կասեն՝ «Օ՜, ի՜նչ խաղաղասերն է»։ Իրականում՝ նմանատիպ «խաղաղասիրությունը» կոնֆլիկտի ու թշնամական հարաբերությունների պատճառ կարող է դառնալ։ Եթե Վրաստանի հետ Ջավախքի հարցով բաց խոսակցություն չվարես, ապա այդկերպ ոչ թե Ջավախքում վիճակը կլավանա, այլ՝ ընդհակառակը։ Եթե Թուրքիան, Էրդողանի շուրթերով, ագրեսիվ հայտարարություններ է անում, իսկ դու դրան համարժեք չես պատասխանում, ապա հայ-թուրքական սահմանը հաստատ չի բացվի և հարաբերությունները չեն բարելավվի, այլ՝ ընդհակառակը։ Նախագահն, իմ տպավորությամբ, այլ կերպ է մտածում և դա «գորբաչովյան սինդրոմի» վառ ապացույց է, որի մասին ես արդեն գրել եմ իմ նախորդ հոդվածներից մեկում։ Ինչևէ։
Մենք, փաստորեն, այժմ ունենք դրսին՝ «Այո», իսկ ներսին «Ոչ» ասող իշխանություն։ Ժողովրդի լեզվով ասած. «Դուրսը՝ քահանա, ներսը՝ սատանա»։ Իսկ երբ գործը հասնում է դրսին «Ոչ» ասելուն կամ դիմացինի հնչեցրած կոշտ հայտարարությանը համարժեք պատասխան տալուն՝ «նախաձեռնողականությունը» դառնում է  անատամ և «ջայլամային»։
«Ֆուտբոլային դիվանագիտության» ողջ ընթացքում Թուրքիայի վարչապետը բազմիցս հայտարարում էր, թե մինչև Ղարաբաղից հայկական զորքերը դուրս չբերվեն՝ ոչ մի խոսք չի կարող լինել սահմանները բացելու մասին։ Հայկական կողմի պատասխանը միայն «Մենք պատրաստ ենք հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ՝ առանց նախապայմանների»  ձևակերպումն էր, և վերջ։
Նույնն է վիճակը նաև Ադրբեջանի մասով։ Հուլիսի 17-ին կայանալիք Սարգսյան-Ալիև հանդիպումից առաջ Ալիևը,  հավատարիմ մնալով իր ոճին, ագրեսիվ հատարարություններով է հանդես գալիս։ Մերոնք, երևի, երկար մտածել էին ու որոշել, որ Ալիևի «պորտը» տեղը պետք է դնի ոչ այլ ոք, քան Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, ով նախագահություն անելուց հետո շտապել էր լքել Ստեփանակերտը և միջին կարգի պաշտոն վարել Երևանում։ Թողնենք այն հարցը,   թե որքանով է ճիշտ, որ ԼՂՀ պաշտոնաթող նախագահը դառնում է  գումարներ բաշխող մի հիմնադրամի երկրորդ էշելոնի պաշտոնյա։ Մեզ այլ հարց է հետաքրքրում։ Ինչու՞ է պաշտոնական Երևանը «կուլ տալիս» Ալիևի ռազմատենչ հայտարարությունը և արձագանքում դրան ասիմետրիկ ձևով։ Հուլիսյան   հանդիպումից առաջ ճիշտ կլիներ, որ անձամբ Սերժ Սարգսյանը հակադարձեր Ի. Ալիևին։ Այլապես ստացվում է, որ արտաքին քաղաքականության համար  պատասխանատու  ՀՀ նախագահը միայն թուրքերի հետ «ֆուտբոլ» խաղալով է զբաղված, իսկ «մանր- մունր» գործերը թողնում է  պաշտոնաթող մարդկանց։
Անշուշտ, Արկադի Ղուկասյանի հայտարարությունն իր  բովանդակությամբ բավականին կոշտ էր, հստակ և համարժեք։ Բայց այստեղ «կալիբրների» խնդիր կա։ Եթե   Սերժ Սարգսյանն ուզում է, այնուամենայնիվ, խաղաղասեր երևալ, ապա կարող է գոնե արտգործնախարարին «բազե» սարքել և կոշտ հայտարարությունները նրա շուրթերով  հայտնել։ Բայց, ինչպես երևում է, Է. Նալբանդյանը բացի «Առանց նախապայմանների» «լեվըլից» այն կողմ  դեռ չի անցել։ Դրա համար էլ Ղուկասյանին «պեղեցին» ու նրա միջոցով փորձեցին «վախեցնել» Ադրբեջանի «կռվարար» նախագահին։ Իսկ դա այնքան էլ ճիշտ մոտեցում չէ։
Նույնիսկ մարզիկները մրցամարտից առաջ միմյանց հասցեին  կոշտ (նաև կոպիտ) արտահայտություններ են անում։ Բանը հասնում է անգամ ձեռնամարտի։ Դա «դուխ»  հավաքելու և դիմացինին «կոտրելու» յուրօրինակ քաղաքականություն է։ Բնականաբար որևէ մեկը չի առաջարկում Սերժ Սարգսյանին, պաշտոնական հանդիպումից առաջ, ձեռնամարտի կամ  առմռեսլինգի բռնվել իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ։ Դիվանագիտության մեջ այլ կանոններ են գործում։ Հենց այդ կանոնների շրջանակում էլ անհրաժեշտ է  սիմետրիկ դիրք գրավել և  հակակշռել դիմացինի ագրեսիան։ Թե չէ «նախաձեռնողականությունը» դառնում է  տեղի-անտեղի դրսևորվող «Այո-մարդու» վարքաբանություն։  Չմոռանանք, որ  քաղաքականությունը նաև «Ոչ» ասելու արվեստ է։ «Ոչ»-ն այստեղ լայն իմաստով պետք է ընկալել։
Հ.Գ.։ Հարգելի՛ ընթերցող, «7օր» կայքէջի շրջանակներում ստեղծվել է «Բլոգ»։ Ձեր կարծիքները և  մեկնաբանությունները կարող եք on-line ռեժիմով թողնել սկսած այսօրվանից։ Ակնկալում եմ, որ կլինի բաց բանավեճ՝ հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր թեմաների շուրջ։ Հուսով եմ, որ  քննարկումները կանցնեն պարկեշտության և փոխադարձ հանդուրժողականության մթնոլորտում։ Միշտ պետք է հիշել, որ անձնական վիրավորանքի միջոցով սեփական ճշմարտացիությունն  ապացուցելը՝ փաստարկների բացակայության նշան է։ Կուզենայի, որ «7օր»-ի բլոգն աչքի ընկներ մասնակիցների ակտիվությամբ և դառնար բազմակարծության հարթակ։

Ассиметричная дипломатия
«Инициативная»  внешняя политика властей РА имеет достаточно странные проявления. Выясняется, что «инициативность» заключается в том, чтобы всем сказать «Да».  Турция предлагает 22 апреля совместно заявить о «Дорожной карте» - пожалуйста, подставляют «Майндорфскую» декларацию - пожалуйста, заставляют не участвовать в военных учениях НАТО в Грузии - нет проблем, официальная Грузия, фактически, ведет политику по выдворению армян из Джавахка  и за два дня до визита Саакашвили в Армению депутату НС РА не разрешают пересечь границу - опять, нет проблем, и никто даже не пикнет по этому поводу, да еще и удостаиваем президента Грузии высшей государственной награды и так далее.
То есть, получается, что «инициативность» это то, что извне как хотят с тобой обращаются, а ты им не отвечаешь, думая, что удостоишься их высокой оценки, и все скажут: «О, какой ты миролюбивый!».  На самом деле «миролюбие» может стать причиной конфликта и враждебных отношений. Если с Грузией по вопросу Джавахка не будешь вести открытого разговора, то тем самым ситуация в Джавахке не только  не улучшится, а наоборот. Если Турция устами Эрдогана делает агрессивные заявления, а ты им равноценно не отвечаешь, то армяно-турецкая граница точно не откроется и отношения пока не улучшатся, а наоборот. Президент, по моему впечатлению, думает иначе и это является ярким свидетельством «горбачевского синдрома», о чем я уже писал в моих прежних статьях. Как бы то ни было.
Мы, фактически, ныне имеем власти, говорящие «Да» внешнему миру, и «Нет» внутреннему. Говоря народным языком, «На языке мед, а на сердце лед» . А когда дело доходит сказать «Нет» внешнему миру или дать равноценный ответ озвученному жесткому заявлению, то «инициативность» становится беззубой и «страусиной».
За все время «футбольной дипломатии» премьер-министр Турции не раз заявлял, что пока из Карабаха войска не будут выведены, какого-либо слова не может быть  об открытии границ. Ответом армянской стороны была лишь формулировка «Мы готовы установить отношения с Турцией без предварительных условий» и всё.
Та же ситуация и по части с Азербайджаном. Перед встречей Саргсян-Алиев Алиев, оставаясь верным своему стилю, выступает с агрессивными заявлениями.  Наши, наверное, долго думали и решили, что Алиева «на место поставит»  никто не другой, как бывший президент НКР Аркадий Гукасян, который после президентства поспешил покинуть Степакерт и занять должность среднего калибра в Ереване. Оставим в стороне вопрос, насколько верно, чтобы ушедший в отставку президент НКР становился бы должностным лицом второго эшелона одного фонда, распределяющего суммы. Нас интересует другой вопрос. Почему официальный Ереван «проглатывает» воинственное заявление Алиева и реагирует на него ассиметричным образом. Перед июльской встречей было бы верным, если б лично Серж Саргсян ответил Алиеву. Иначе получается, что ответственный за внешнюю политику президент РА занят лишь игрой в «футбол» с турками, а «мелкие» вопросы оставляет на отставных лиц.
Несомненно, заявление Аркадия Гукасяна по своему содержанию было достаточно жестким, четким и равноценным. Однако, здесь есть вопрос «калибров» . Если, тем не менее, Серж Саргсян хочет показаться миролюбивым, то может хотя бы министра иностранных дел сделать «ястребом» и сообщать жесткие заявления его устами. Но, как видно, Э.Налбандян дальше «левела» «Без предусловий» не идет. Потому и Гукасяна  «раскопали» и посредством его попытались «вспугнуть» «драчуна»-президента. А это не такой уж и правильный подход.
Даже спортсмены перед боем в адрес друг друга делают жесткие (также грубые) заявления. Дело доходит даже до рукопашной. Это своеобразная политика собраться  «духом» и «сломать» напротив стоящего. Естественно никто не предлагает Сержу Саргсяну перед официальной встречей кинуться врукопашную или сразиться в армрестлинг со своим азербайджанским коллегой. В дипломатии действуют другие каноны. Именно в рамках этих канонов необходимо занять симметричную позицию и противостоять агрессии, исходящей с противоположной стороны. А то «инициативность» становится нормой поведения  «человека-да», проявляемая к месту и ни к месту.  Не забудем, что политика - это также искусство сказать «нет». Здесь «нет» необходимо воспринять в широком смысле слова.
P.S. Уважаемый читатель, в рамках вебстраницы «7or» создан «Блог». Ваши мнения и комментарии можете оставить в режиме on-line, начиная с сегодняшнего дня. Ожидаю, что будет открытая дискуссия вокруг различных тем, представляющих общественный интерес. Надеюсь, что обсуждения пройдут в атмосфере благопристойности и взаимной терпимости. Всегда надо помнить, что доказать собственную правду путем личного оскорбления - это признак отсутствия доводов. Хотел бы, чтобы блог «7or» выделялся активностью участников и стал бы ареной плюрализма.