Իսպանիայի վարչապետը մեղադրվում է կոռուպցիայի մեջ
Իսպանիայի վարչապետ Մարիաոն Ռախոյը խոստացել է երկրի խորհրդարանում հանդես գալ պարզաբանումներով՝ ի պատասխան իր հասցեին հնչող կոռուպցիոն մեղադրանքների, որոնք սպառնում են տապալել նրա գլխավորած կառավարությունը:
Ռախոյը նաև հայտարարել է, որ առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում պատգամավորներին կներկայացնի լիարժեք հաշվետվություն և բոլոր անհրաժեշտ պարզաբանումները:
Նշենք, որ վարչապետին կոռուպցիայի մեջ է մեղադրել իշխող Ժողովրդական կուսակցության նախկին գանձապետ Լուիս Բարսենասը, որը դատվում է կոռուպցիայի և խարդախությունների մեղադրանքով: Իշխող կուսակցության նախկին գանձապետը հայտարարել է, որ վարչապետը նույնպես մասնաբաժին է ունեցել ստացվող ապօրինի գանձումներից:
Ռախոյը հերքում է նախկին գանձապետի կողմից իրեն ներկայացվող մեղադրանքները, սակայն իսպանական լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ 2011-2013թթ. վարչապետը նախկին գանձապետի հետ եղել է «անմիջական և մշտական» կապի մեջ:
Իսպանական ընդդիմությունը սպառնում է կառավարությանն անվստահության քվեարկություն նախաձեռնել, եթե Ռախոյը սպառիչ բացատրություններ չտա կոռուպցիոն մեղադրանքների կապակցությամբ:

Премьер-министр Испании ответит на обвинения в коррупции
Премьер-министр Испании Мариано Рахой пообещал выступить с обращением к парламенту страны по поводу звучащих в его адрес обвинений в коррупции, которые угрожают отставкой кабинета, сообщает «ВВС».
Рахой заявил, что даст депутатам полный отчет и предоставит все необходимые объяснения в течение следующих двух недель.
Отметим, что обвинения в получении премьер-министром Рахоем незаконных платежей высказал бывший казначей правящей Народной партии Луис Барсенас, который в настоящее время ожидает суда по обвинениям в мошенничестве и взяточничестве.
Сам Рахой категорически отвергает эти обвинения, однако, по данным испанских СМИ, премьер поддерживал «прямой и постоянный» контакт с бывшим казначеем, по крайней мере, с мая 2011 по март 2013 года.
Ранее испанская оппозиция угрожала вынести на голосование вотум недоверия правительству Рахоя, если премьер-министр не даст исчерпывающих объяснений по этому поводу.