ԱՄՆ–ը ժամանակավորապես կփակի իր դեսպանատները Մերձավոր Արևելքում
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը որոշում է ընդունել ժամանակավորապես փակել իր դեսպանատներն ու հյուպատոսություները Մերձավոր Արևելքի, Հարավային Ասիայի և Հյուսիսային Աֆրիկայի տարածքներում։
Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ որոշումն այս պայմանավորված է «Ալ-Քայիդայի» սպառնալիքով՝ գրոհելու ԱՄՆ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները մահմեդական երկրներում, գրում է «USA Today»-ը։
Իր հերթին, Պետքարտուղարության մամլո ծառայությունից հայտնել են, որ կիրակի օրը, ելնելով անվտանգության նկատառումներից, մի շարք երկրներում կփակվեն ամերիկյան դեսպանատները, որոնք, որպես կանոն, աշխատում են նաև հանգստյան օրերին։

США временно закроют свои посольства на Ближнем Востоке
4 августа США по соображениям безопасности закроют посольства в ряде стран Ближнего Востока, Южной Азии и Северной Африки, передает «ВВС».
Такую меру Вашингтон принял в ответ на сообщение о существующей угрозе в отношении американских дипломатов. Другие детали не раскрываются.
Официальный представитель Госдепартамента Мари Харф заявила, что распоряжение распространяется на все посольства и консульства США, которые обычно работают по воскресеньям. В мусульманских странах воскресенье является рабочим днем.
По информации «CBS News», дипломатические учреждения США будут закрыты в Бахрейне, Израиле, Иордании, Кувейте, Ливии, Омане, Катаре, Саудовской Аравии, Йемене, Афганистане и Бангладеш.