Հարցազրույց «Armenianhouse.org» էլեկտրոնային գրադարանի տնօրեն Կարեն Վրթանեսյանի հետ
-Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման փոխզիջումային տարբերակին՝ Հայաստանի քաղաքական և փորձագիտական շրջանակները տևական ժամանակ քննարկում են, թե որքան տարածք պետք է հանձնենք՝ հի՞նգ, երե՞ք, և այլն։ Նման դիտարկումները, ըստ Ձեզ, ինչպե՞ս են անդրադառնում մեր հասարակության բարոյահոգեբանական վիճակի և մտածելակերպի վրա։
-Դա նախ խիստ բացասական ազդեցություն է ունենում հենց ազատագրված տարածքներում ապրող բնակչության վրա։ Եթե դու ապրում ես մի հողի վրա, որը նույնիսկ տեսականորեն կարող են հանձնել, ապա առաջանում է մի իրավիճակ, երբ դու քեզ կապված չես զգում այդ հողին, չես ցանկանում այնտեղ ինչ-որ բան անել, զարգացնել և մտածում ես, թե ինչպես ավելի հեշտ ու արագ հեռանաս։ Հաճախ այդ փոխզիջումնրը կամ զիջումները, կարգավորման ինչ-որ մոդելներ քննարկելիս՝  հետևյալ փաստարկն են բերում՝ դա դիվանագիտություն է, իրականում ոչ մի հող էլ չի հանձնվելու։ Սակայն ուղերձը, որ ոչ մի հող էլ չի հանձնվելու, ցավոք սրտի, ժողովուրդը չի ստանում, և ընկալում է այն, ինչը որ ասվում է։ Իսկ ասվում է, որ հանձնելու ենք։ Եվ այս դեպքում՝ ինչո՞ւ պետք է մարդիկ այնտեղ ապրեն, տեղավորվեն, օջախ ստեղծեն։ Այսպիսով մի իրավիճակ է ստեղծվում, երբ իրենից մեծ ռեսուրս ներկայացնող տարածքները չեն բնակեցվում և չեն օգտագործվում։
-Ոչ ոք պատերազմ չի ցանկանում։ Սակայն, եթե, Աստված չանի, այն վերսկսվի, մենք հոգեբանորեն պատրա՞ստ ենք դրան։
-Ո՛չ, մենք դրան բացարձակապես պատրաստ չենք։ Ասեմ ավելին՝ նույնիսկ եթե պարզվի, որ սա դիվանագիտական խաղ է, և վաղը իրավիճակը սրվի ու երկրի ղեկավարությունն էլ կոչ անի, թե՝ ժողովո՛ւրդ, զարթնե՛ք, կռվելու ժամանկն է և այլն, ժողովրդի պատասխանը կլինի՝ բայց ո՞նց կռվենք, չէ՞ որ ասում էիք, թե հարևաններ ենք, պետք է միասին ապրենք։ Այսօր բոլոր մակարդակներով ինչ-որ ծրագրեր են անցկացնում, հատկապես՝ երիտասարդության շրջանում, որտեղ փորձում են ինչ-որ երկխոսություն հաստատել, ինչ-որ կամուրջներ գցել և այլ նման բաներ։ Արդյունքում՝ վաղը նույն երիտասարդը կասի՝ ես չեմ ուզում կռվել, իմ ընկերներն են այնտեղ, մեզ նման մարդիկ են։ Մեր հասարակությունն այսօր չի ընկալում, որ կան պետական շահեր, և Ադրբեջանի պետական շահերը ոչ այնքան ժպտադեմ են, որքան ներկայացնում են Ադրբեջանի նույն երիտասարդները։
-Իսկ որքանո՞վ է պետական շահի ընկալումը տեսանելի իշխանության գործողություններում։
-Ցավոք սրտի, այսօր, կարծես, իշխանություններն էլ են աջակցում նման գործողությունների։ Թուրք և ադրբեջանցի քարոզիչները, տարբեր դիմակների տակ՝ լրագրողի, քաղաքագետի, փորձագետի, նույնիսկ՝ մշակութային գործչի, գալիս և առանց որևէ արգելքի՝ իրենց քարոզչությունը տարածում են մեր երիտասարդության մեջ։ Սա շատ բարոյալքող ազդեցություն է ունենում ժողովրդի վրա։
-Գործի բերումով մենք հետևում ենք, թե ինչպես է աշխատում Ադրբեջանի քարոզչամեքենան։ 15 տարում նրանց հաջողվեց ձևավորել մի հասարակություն, որը համոզված է, թե իրենց բոլոր դժբախտությունների պատճառը միայն ու միայն հայերն են։ Մենք ի՞նչ ենք արել ու անում։
-Մեզ մոտ բավական շերտավորված է վերաբերմունքը ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ։ Մի շերտը համարում է, որ թուրքը մնում է թուրք, ինչը ես նույնպես սխալ եմ համարում։ Պետք է հասկանալ, որ այսօրվա թուրքը երեկվա թուրքը չի, այն առումով, որ նա շատ ավելի զարգացած է, շատ ավելի լավ է տիրապետում քարոզչության, համոզման մեթոդներին և շատ ավելի վտանգավոր ախոյան է, քան 15 տարի առաջ էր։ Խոսքը ադրբեջանցիների մասին է։ Նույնը վերաբերում է Թուրքիային։ Ունենք նաև հակառակ ծայրահեղությունը. դա հիմնականում այն մարդկանց խումբն է, ովքեր սնվում են դրսից եկող գրանտների հաշվին և ասում են՝ ոչ մի խնդիր չկա, անձնական մակարդակում շփվում ենք, շատ նորմալ մարդիկ են՝ անտեսելով, որ դա ադրբեջանցիների և թուրքերի շատ փոքր շերտ է։ Իսկ նրանց հասարակությունների իրական տրամադրությունները բավական ուրիշ են։ Այնպիսի տպավորություն է, թե մեր երիտասարդության վրա ավելի շատ են աշխատում, քան նույն ադրբեջանցիների։ Այսօր բոլորը, նույնիսկ ադրբեջանցիները, ընդունում են, որ ատելության մթնոլորտը շատ ավելի բարձր է Ադրբեջանում։ Բայց, չգիտես, թե ինչու՝ այդ հաշտարար աշխատանքը հիմնականում տարվում է Հայաստանի տարածքում, հայկական լսարանի համար։ Այսպիսով, մենք ունենք բազմակարծիք ինչ-որ խմբեր, և այս խմբերից որոշների համար ցանկացած պատերազմական գործողություն դեպքում առաջին ամիսները պարզապես շոկային են լինելու։ Այսինքն, այդ մարդկանց, որպես զինվորների, շարքից հանում են։
-Ըդունո՞ւմ եք այն տեսակետը, թե նրանք, ովքեր այսօր, որպես փոխզիջում,  համաձայն են հանձնել թեկուզ մեկ ազատագրված տարածք, ակամայից Հայաստանը տանում են դեպի պատերազմ, քանի որ Ադրբեջանը, ստանալով ինչ-որ բան ,անխուսափելիորեն փորձելու է պատերազմով ձեռք բերել մնացածը։
-Միանգամայն համաձայն եմ այդ կարծիքին։ Այդպես են ասում մարդիկ, ովքեր իրականում պատկերացում չունեն, թե ինչպես է կառուցված մեր պաշտպանության համակարգը, թե դա ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ Արցախի և Սյունիքի բնակչության վրա։ Այդպիսի մարդիկ շարժվում են ինչ-որ տեսական բանաձևերով, որոնք միգուցե կիրառելի են Գլենդելի կամ Բևեռլի Հիլզի պայմաններում, բայց ոչ՝Հայաստանի։ Այդ մարդիկ հայկական իրականությունից կտրված են։ Նրանց ես խորհուրդ կտայի այցելել ազատագրված տարածքներ, խոսել մարդկանց հետ, եթե պետք լինի, այցելել դիրքեր։ Նրանք պետք է հասկանան, որ նույնիսկ մեկ շրջանի հանձնումն ունենալու է անդառնալի հետևանքներ Արցախի, Սյունիքի, ի վերջո՝ Հայաստանի անվտանգության համար՝ հարցականի տակ դնելով հայկական պետականությունը։
-Փաստորեն, եթե Հայաստանի իշխանությունն այս տրամաբանությամբ է շարժվում, ապա ստացվում է, որ այն ակամայից գնում է պատերազմի՝ հարցականի տակ դնելով մեր պետականությո՞ւնը։

Интервью с директором электронной библиотеки «Armenianhouse.org» Кареном Врданесяном
-Обращаясь к варианту урегулирования Карабахского конфликта на основе взаимных уступок, политические и экспертные круги Армении долгое время обсуждают, сколько территорий мы должны сдать - пять, три или др. По-вашему, как подобные наблюдения отражаются на морально-психологическом состоянии и мышлении нашего народа?
- Прежде всего, это оказывает негативное влияние как раз  на проживающее на освобожденных территориях население. Если ты живешь на земле, которая даже теоретически может быть сдана, то возникает такая ситуация, когда ты не ощущаешь себя привязанным к этой земле, тебе не хочется делать на ней что-либо, развивать ее и думаешь о том, как легче и быстрее покинуть ее. Часто, обсуждая эти компромиссы или просто уступки, какие-то модели урегулирования, приводятся следующие доводы: это дипломатия, в действительности никакие земли сданы не будут. Однако мессиджа насчет того, что никакая земля сдана не будет народ, к сожалению,  не получает, и воспринимает то, что говорится.  А говорится, что мы сдадим. И почему  в таком случае люди должны здесь жить, размещаться, создавать очаг? Таким образом, создается такая ситуация, когда территории, представляющие из себя большой ресурс,  не заселяются и не используются.
-Никто не хочет войны. Однако, если, не дай Бог, она возобновится, готовы ли мы к ней психологически?
-Нет, к ней мы абсолютно не готовы. Даже более того, если станет ясно, что это дипломатическая игра и завтра ситуация обострится, и руководство страны будет призывать: наро´д, просни´тесь, время драться и др.,  то народ ответит: «А как нам драться, ведь вы говорили, что мы соседи, должны жить вместе?».  Сегодня на всех уровнях проводятся программы, в особенности среди молодежи, где пробуют установить некий диалог, провести мосты и подобные вещи. В результате, завтра тот же представитель молодежи скажет, что он не хочет драться, здесь мои друзья, они такие же как и я люди. Наше общество сегодня не воспринимает, что есть государственные интересы, и они у Азербайджана не такие уж и радужные, как их представляет молодежь Азербайджана.
-А насколько обозрим государственный интерес в действиях властей?
-К сожалению, сегодня, кажется, и власти оказывают поддержку подобным действиям. Турецкие и азербайджанские пропагандисты под разными масками: журналиста, политолога, эксперта и даже деятеля культуры приходят и без каких-либо  запретов распространяют свою пропаганду среди молодежи. Это оказывает сильное деморализующее воздействие на народ.
-По делу мы следим за тем, как работает азербайджанская пропагандистская машина. За 15 лет им удалось сформировать  такое общество, которое уверено, что причиной всех их бед являются только и только армяне. А что мы сделали и делаем?
-У нас достаточно расслоено отношение к Карабахскому конфликту. Одни считают, что турок остается турком, что я также считаю неправильным. Необходимо понять, что сегодняшний турок не тот же, который был вчера, в том смысле, что он намного более развит, он лучше владеет пропагандой, методами убеждения и он более опасный враг, чем это было 15 лет назад. Речь идет об азербайджанцах. Это касается и Турции. У нас есть также другая крайность, это в основном та группа людей, которые кормятся за счет идущих из-за границы средств и говорят, что никаких проблем нет, что они общаются с ними на личностном уровне, и последние достаточно нормальные люди. Они пренебрегают тем, что это лишь  очень небольшой слой азербайджанцев и турок. А реальные настроения их обществ достаточно отличаются. Такое впечатление, что над нашей молодежью работают больше, чем над теми же азербайджанцами. Сегодня все, даже азербайджанцы, принимают, что атмосфера ненависти сильнее в Азербайджане. Но, неизвестно почему, это политика по примирению в основном проводится на территории Армении, для армянской аудитории. Таким образом, мы имеем какие-то группы со множеством мнений, и для некоторых из них в случае любого военного действия первые месяцы попросту будут шоковыми. То есть, этих людей, как солдат, выводят из строя.
-Принимаете ли Вы ту точку зрения, что те, кто сегодня в качестве взаимной уступки готовы сдать хотя бы одну освобожденную территорию, невольно ведут Армению к войне, так как Азербайджан, получив что-то, неминуемо будет пытаться взять остальное войной.
-Я однозначно согласен с этим. Так говорят люди, которые на самом деле не имеют представления, как построена наша оборонительная система, какое воздействие это может оказать на население Арцаха и Сюника. Подобные люди руководствуются, исходя из каких-то теоретических формул, которые, быть может, применимы  в условиях Глендела или Беверли Хиллз, но не Армении. Подобные люди оторваны от армянской действительности. Им я бы посоветовал посетить освобожденные территории, поговорить с людьми, если будет необходимо, навестить посты. Они должны понять, что даже сдача одного района будет иметь  необратимые последствия для Арцаха, Сюника и, наконец, безопасности Армении, поставив тем самым под вопрос армянскую государственность.
-Фактически, если власти Армении руководствуются данной логикой, то получается, что они невольно идут к войне, ставя под вопрос нашу государственность?