Լեհաստանը կոչ է անում ԱՄՆ–ին ձերբազատել նախախորհրդային երկրները ՌԴ ճնշումից
«ԱՄՆ–ը պետք է օժանդակի Արևելյան համագործակցության երկրներին, որոնք ենթարկվում են Ռուսաստանի ճնշմանը»,– հայտարարել է Լեհաստանի փոխարտգործնախարար Կատաժինա Պելչինսկայա–Նալենչը Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ռոսբալտ.ռու»–ն։
«Ամերիկացիները պետք է ցույց տան իրենց քաղաքական ակտիվությունը ոչ միայն բառերով, այլև գործով՝ օրինակ՝ նախքան Արևելյան համագործակցության գագաթաժողովը այցելեն այդ երկրներ»,–հայտարարել է փոխարտգործնախարարը։
Կատաժինան ընդգծել է, որ չնայած ԱՄՆ–ում Սիրիայի և այլ խնդիրների առկայությանը՝ Արևելյան համագործակցությունը լուրջ ուշադրության է արժանի։ Ըստ նրա՝ ակնհայտ կապ կա Ռուսաստանի հետ Սիրիայի հարցում համաձայնության գալու և Արևելյան Եվրոպան հարվածի տակ դնել պատրաստվելու հարցում։
Դիվանագետը հիշեցրել է, որ այսօր ԱՄՆ–ն ունի ՌԴ–ի կարիքը Սիրիայի քիմիական զենքի հարցում։
«Ռոսբալտ.ռու»–մ այնուհետև նշվում է. «Հիշեցնենք, որ Հայաստանը, Մոլդովան և Ուկրաինան նախատեսում են ասոցացման համաձայնագիր ստորագրել Եվրամիության հետ Արևելյան համագործակցության երկրների գագաթաժողովում։ Սեպտեմբերին Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժոզե Մանուել Բարոզուն մեղադրեց ՌԴ–ին Ուկրաինայի վրա ճնշում գործադրելու համար։ Եվրոպայում կարծում են, որ ՌԴ–ն առևտրային ծածուկ պատերազմ է սկսել նախկին ԽՍՀՄ երկրների հետ նրանց հարաբերությունները Եվրամիության հետ խզելու համար»։

Польша призывает США защитить постсоветские страны от давления России
США должны поддержать страны «Восточного партнерства», подвергающиеся давлению со стороны России. Об этом, как передает «Росбалт», накануне заявила заместитель министра иностранных дел Польши Катажина Пелчинская-Наленч после встречи в Вашингтоне с представителями Госдепартамента США.
«Мы склоняем американцев к тому, чтобы они показали свою большую политическую активность не только на словах, но чтобы, например, поехали туда перед саммитом «Восточного партнерства» на высоком уровне», — заявила заместитель руководителя МИД Польши.
Она подчеркнула, что, несмотря на конфликт в Сирии и другие проблемы, которые сегодня есть у США, «Восточное партнерство» заслуживает внимания. «Есть очевидная связь между необходимостью договориться с Россией в деле Сирии и готовностью ставить на острие ножа вопрос Восточной Европы», — подчеркнула польский дипломат.
Она признала, что несколько недель назад ситуация выглядела бы несколько по-другому, но сегодня США нуждаются в России, чтобы найти решение в деле химического оружия в Сирии.