Տիգրան Առաքելյանին դատարանի դահլիճից ազատ արձակեցին. «Երբեք ինձ անազատ չեմ զգացել» (տեսանյութ)
Քիչ առաջ Վերաքննիչ քրեական դատարանը հրապարակեց ՀԱԿ ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանի, Սարգիս Գևորգյանի,Դավիթ Քիրամիջյանի և Արտակ Կարապետյանի գործով դատավճիռը։
Դատարանը բոլոր 4–ին էլ մեղավոր ճանաչեց, սակայն Տիգրան Առաքելյանի և Արտակ Կարապետյանի նկատմամբ կիրառեց համաներում, Տիգրան Առաքելյանին ազատեց պատժի կրումից, խափանման միջոց կալանավորումը վերացրեց և դատական նիստի դահլիճից ազատ արձակեց։
Սարգիս Գևորգյանի և Դավիթ Քիրամիջյանի նկատմամբ էլ դատարանը որոշեց նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառել՝ սահմանելով փորձաշրջան։
Տիգրան Առաքելյանը դատարանի դահլիճից դուրս եկավ ներկաների «Տիգ–րա՛ն, Տիգ–րա՛ն» բացականչությունների ներքո։ Դատարանի դահլիճից դուրս հավաքված բազմաթիվ աջակիցների հետ ողջագուրվելուց հետո Տ. Առաքելյանը հայտարարեց.
–Հաղթում է կա՛մքը. պայքա՛ր, պայքա՛ր մինչև վերջ։
Նա նաև ընդգծեց, որ երբեք իրեն անազատ չի զգացել, թեկուզ և եղել է քրեակատարողական հիմնարկում։
–Ինչպես ապօրինի բռնել էին, այնպես էլ ապօրինի բաց թողեցին։ Իրական հասարակական ճնշում կար իշխանությունների վրա, դրա համար իրենք մի քայլ հետ գնացին։ Սրանից հետո ավելի ակտիվ եմ լինելու,–ասաց Տ. Առաքելյանը։
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ ընդգծեց, որ իրենց պայքարը պսակվեց հաջողությամբ։
–Մեր բոլոր 4 տղաները գտնվում են ազատության մեջ և շարունակելու են իրենց պայքարը։ Այս վճռից մենք ուրախանալու բան չունենք։ Դատավորը տղաներին մեղավոր ճանաչեց, մեզ այսպիսի արդարադատություն պետք չի։ Մենք այսպիսի արդարադատությունը համարում ենք դատապարտված,–հայտարարեց Լ. Զուրաբյանը։

Тиграна Аракеляна амнистировали (видео)
Немногим ранее Апелляционный уголовный суд огласил вердикт по делу активистов АНК Тиграна Аракеляна, Саркиса Геворгяна, Давида Кирамиджяна и Артака Карапетяна.
Суд признал всех виновными, однако Артак Карапетян и Тигран Аракелян были амнистированы. Последний был освобожден прямо в зале суда. Саркис Геворгян и Давид Кирамиджян получили условные сроки с испытательным периодом в один год.
Тигран Аракелян покинул зал суда под скандирования присутствовавших «Тигран, Тигран!». После объятий с собравшимися перед зданием суда Аракелян заявил:
«Побеждает воля. Борьба, борьба до конца!».
Он также подчеркнул, что никогда не чувствовал себя несвободным, хотя и находился в неволе.
«Как незаконно арестовали, так незаконно и выпустили. На власти оказывалось реальное общественное давление, поэтому они и отступили. Впредь мы будем еще активнее», - отметил Аракелян.
Руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян, в свою очередь, заявил, что их борьба увенчалась успехом.
«Все наши четверо парней находятся на свободе, и продолжат свою борьбу. Мы не радуемся вынесенному приговору. Судья признал ребят виновными – нам не нужно такое правосудие. Мы считаем подобное правосудие обреченным», - отметил Зурабян.