Երվանդ Բոզոյան. «Հայաստանի իշխանություններն օգտագործել են Զորի Բալայանին» (տեսանյութ)
Քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը վստահ է, որ Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի քայլը քաղաքական, այլ ոչ տնտեսական է։
Մաքսային միության մեջ ինտեգրվելը պարտադրված քայլ էր: Հայաստանի իշխանությունները չկարողացան մանևրել, որպեսզի և՛ Ռուսաստանի, և՛ Եվրոպայի հետ հարաբերությունները համաչափ զարգանան։ Մենք զոռով մեզ մտցրեցինք այս ճանապարհի մեջ։ Մենք չունենք գրագետ քաղաքական վերնախավ,–այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Ե. Բոզոյանը։
Ինչ վերաբերում է ՌԴ նախագահին ուղղված Զորի Բալայանի նամակին, քաղաքագետը կարծում է, որ Հայաստանի իշխանությունները նրան օգտագործել են։
–Իշխանությունն ամեն քայլի դիմում է, որպեսզի վերականգնի վստահությունը։ Բայց սա ճիշտ հաշվարկված քայլ չէր՝ հանրության շրջանում այն բացասական արձագանք ունեցավ, և իշխանությունները կարող են վատ դրության մեջ հայտնվել։

Ерванд Бозоян: «Власти страны использовали Зори Балаяна»
Политолог Ерванд Бозоян уверен, что решение о вступлении Армении в Таможенный союз было не экономическим, а политическим шагом.
«Интеграция с Таможенным союзом была вынужденным шагом. Власти Армении не смогли добиться того, чтобы отношения с Россией и Европой развивались пропорционально. Мы сами себя силком затащили на этот путь. У нас нет грамотной политической элиты», - заявил во время пресс-конференции политолог.
Что касается письма Зори Балаяна президенту РФ, то, по словам Бозояна, первый был попросту использован властями страны.
«Власти идут на любые шаги, лишь бы восстановить утраченное доверие. Однако этот шаг был плохо просчитан – данное письмо вызвало негативный резонанс в армянском обществе, и власти могут оказаться в тяжелом положении», - считает Бозоян.