Ֆյուլեի խոսնակ. «ԵՄ-ն տեղեկացված չի եղել ՄՄ-ին անդամակցելու բանակցությունների մասին»
iLur.am-ի հետ զրույցում ասում է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի խոսնակ Պիտեր Ստանոն
-Պարո՛ն Ստանո, հայտնի է դարձել, որ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի` 04.12.2012թ. N 1204-Ա որոշմամբ՝ դեռ 2012թ. դեկտեմբերին ստեղծվել է աշխատանքային խումբ Մաքսային միությանը ՀՀ անդամակցության հնարավորությունների ուսումնասիրման նպատակով: Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում այդ հանգամանքը:
-Մենք տեղեկացված չենք կառավարության՝ 2012 թվականի դեկտեմբերին ընդունած որոշման մասին, որը դուք հիշատակեցիք: Մենք գիտեինք, որ Հայաստանի կառավարությունն ուսումնասիրում է Մաքսային միության հետ առավել ինտենսիվ համագործակցության տարբերակները, որը չի ենթադրելու անդամակցություն: Հայաստանը շարունակեց բանակցությունները ԱՀ/ԽՀԱԱՊ շուրջ, որը մենք այս տարվա ամռանը հաջողությամբ ավարտին հասցրինք 3,5 տարվա բանակցություններից հետո:
-Արդյոք ԵՄ-ն տեղյա՞կ է եղել, որ ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի վերաբերյալ քննարկումներին զուգահեռ՝ 2012թ. դեկտեմբերից էլ նման բանակցություններ են ընթացել ՌԴ-ի հետ:
-Նորից, որքան մեզ է հայտնի, անցած տարի որևէ պաշտոնական բանակցություն չի եղել Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ, այլ միայն խորհրդատվություններ Մաքսային միության հետ Հայաստանի համագործակցության ակտիվացման հնարավոր ուղիների շուրջ:

Пресс-секретарь Фюле: «ЕС не было известно о переговорах Армении по вступлению в ТС»
Интервью помощника комиссара ЕС по вопросам расширения и политике соседства Штефана Фюле – Питера Стано – сайту «iLur.am»
-Господин Стано, стало известно, что решением премьер-министра РА Тиграна Саркисяна (№ 1204-Ա от 04.12.2012г.) еще в декабре 2012 года была создана рабочая комиссия по изучению возможности вступления РА в Таможенный союз. Как бы Вы это прокомментировали?
-Нам не было известно об упомянутом вами решении правительства. Мы знали, что правительство Армении изучало варианты более интенсивного сотрудничества с Таможенным союзом, не предполагающего членства в этой организации. Армения продолжила переговоры вокруг Соглашения об ассоциации и зоне глубокой и всеобъемлющей свободной торговли с ЕС, и после 3,5 лет они успешно завершились этим летом.
-Было ли ЕС известно, что, параллельно консультациям по ассоциативному соглашению, с декабря 2012 года шли переговоры с РФ по Таможенному союзу?
-Насколько нам было известно, в прошлом году официальных переговоров насчет членства Армении в ТС не было, и всего лишь проводились консультации по вопросу возможности активизации сотрудничества РА с Таможенным союзом.