Բաց և փակ համակարգեր
Քաղաքակրթությունների զարգացման ընթացքում պետություններն ունեցել են կառավարման բաց կամ փակ համակարգեր։ Բաց համակարգերը  բնորոշ են արևմտյան տիպի ժողովրդավարություններին, իսկ փակերը՝ մնացածներին։
Մարդկության զարգացման պատմությունը ցույց է տալիս, որ ժողովուրդները պայքարում են հանուն բաց հասարակության։ Այդ պայքարի ընթացքում լինում է նաև հետընթաց, բայց, միևնույն է,  շարժման վեկտորն ուղղված է դեպի մարդու  ազատությունների ընդլայնումը։
Բաց համակարգի  պարագայում հնարավորինս արդյունավետ լուծված է մարդու և պետության փոխհարաբերությունների խնդիրը։ Ճիշտ է,  ամեն ինչ կատարյալ չէ,  բայց դրա այլընտրանքը  դեռ չկա։
Այլ է պատկերը փակ համակարգում։ Այստեղ պետությունն իր «թաթն»  ուզում է դնել ամեն ինչի վրա և վերահսկել մարդկանց մասնավոր կյանքը՝ որքան որ դա հնարավոր է։
Ի տարբերություն բաց համակարգերի, ուր ընդունված է  ժողովրդավարական  արժեհամակարգը, փակ հասարակությունները ներկայացված են  տոտալիտար և ավտորիտար ռեժիմների տեսքով։
Ազատականության տեսաբան և բաց հասարակության ջերմեռանդ պաշտպան Կառլ Ռայմոնդ Պուպերն իր հայտնի աշխատության մեջ քննադատելով բաց հասարակության գաղափարական թշնամիներին (այդպիսիք նա համարում էր Պլատոնին,  Հեգելին, Մարքսին)՝ նշում էր, թե փակ  համակարգերի հիմնական առանձնահատկությունն այն է,  որ այնտեղ իշխանությունը չի կարողանում հանդուրժել մասնավոր սեփականությունը, և այդ ամենը ներկայացվում է որպես սոցիալական հավասարության հասնելու ձգտում։
Նույն  դպրոցի ներկայացուցիչ Լյուդվիգ  ֆոն  Միզեսն  իր «Լիբերալիզմ» աշխատության մեջ գրում է. «Մասնավոր սեփականությունն  ազատության և խաղաղության համանիշն է»։ Ասել է, թե բաց և ազատական հասարակության հիմքում նա ևս տեսնում է մասնավոր սեփականության ինստիտուտի գերակայությունը։
Ակնհայտ է, որ բաց և փակ համակարգերի պայքարը քաղաքակրթական և գաղափարական բնույթ ունի։ Առաջիններն ամեն ինչից  վեր դիտարկում են մարդուն, իսկ  երկրորդները՝ պետությունը (բայց իրականում՝ իշխանավորին և նրա նեղ շահերը)։
Ելնելով վերը նշված   ձևակերպումներից՝  հստակ է, որ  Հայաստանում մենք գործ ունենք կառավարման փակ համակարգի հետ։ Ճիշտ է,  որպես սովետական փակ  համակարգին հաջորդած  միավոր՝  մեզանում գործողը համեմատաբար բաց է,  բայց, միևնույն է, բովանդակությունը նույնն է մնացել։ Այսինքն,  հետադիմական ուժերը կարողանում են իրենց խաղի կանոնները թելադրել հասարակությանը։ Թե որքա՞ն դա կտևի, կախված է  հասարակության  դիմադրողականության աստիճանից և,  ամենակարևորը, քաղաքական ուժերից։ Եթե հանրային տրամադրությունները կազմակերպող, ուղղորդող և կառավարող քաղաքական սուբյեկտներ չլինեն, մարդկանց  դժգոհությունները և գործելու պատրաստակամությունը կմնան խոհանոցային  քննարկումների մակարդակին։ Ընդ  որում, մարդկանց փողոց դուրս գալը  փակ համակարգի դեմ պայքարի անհրաժեշտ, բայց ամենևին էլ  ոչ բավարար պայման է։ Եթե  ծրագրանպատակային ուղին հայտնի է,  հստակ և ընդունելի հասարակության  լայն շերտերի համար, ապա կապ չունի՝ նրանք տա՞նն են, թե՞ փողոցում։
Մեկ բան ակնհայտ է. Հայաստանը չունի փակ համակարգը երկար ժամանակ հանդուրժելու  ռեսուրս։ Մենք այնպիսի բարդ տարածաշրջանում ենք ապրում,  որ միայն բաց համակարգի պայմաններում կկարողանանք լուծել մեր ազգային-պետական խնդիրները՝ հիմքում ունենալով մարդու բարեկեցությունը, արժանապատվությունն ու  ազատություններն ապահովելու հրամայականը։

Открытые и закрытые системы
В течение развития цивилизаций государства имели открытые или закрытые системы управления.  Открытые системы присущи демократиям западного типа, а закрытые - для остальных.
История развития человечества  показала, что народы ведут борьбу во имя открытых обществ. В ходе этой борьбы бывает также регресс, но все равно, вектор движения направлен на расширение свобод человека.
При открытых системах по возможности эффективно решен вопрос  взаимоотношений человека и государства.  Правда, не все идеально, однако альтернативы ему пока нет.
Иная картина при закрытой системе. Здесь государство хочет положить «лапу» на всё и контролировать  частную жизнь людей, насколько это возможно.
В отличие от открытых систем, где принята система демократических ценностей, закрытые общества представлены в виде  тоталитарных и авторитарных режимов.
Теоретик либеральных свобод и рьяный защитник открытых обществ Карл Раймонд Поппер в своем известном труде, критикуя идеологических противников открытого общества (такими он считал Платона, Гегеля, Маркса), отмечал, что основной особенностью закрытых обществ является то, что там власть не может смириться с частной собственностью, и всё это представляется как стремление достичь к социальному равенству.
Представитель той же школы Людвиг фон Мизес в своем труде «Либерализм» пишет: «Частная собственность - это синоним свободы и мира». То есть, в основе открытого и свободного общества он также видит верховенство института частной собственности.
Очевидно, что борьба открытых и закрытых обществ носит цивилизационный и идеологических характер. Первые независимо от всего рассматривают человека, а вторые - государство (но на самом деле носителя власти и его узкие круги).
Исходя из вышеотмеченных формулировок, ясно, что в Армении мы имеем дело с закрытой системой управления. Правда, как последующая единица закрытой советской системы, у нас действующая система сравнительно открыта, но все равно содержание осталось тем же. То есть, регрессивные силы могут свои правила игры диктовать обществу. А сколько это продлится - зависит от уровня сопротивляемости общества и, самое главное, от политических сил.  Если не будут политические субъекты, организующие, направляющие и управляющие общественными настроениями, то недовольства людей и готовность действовать останутся на уровне кухонных обсуждений.   При этом, выход людей на улицы для борьбы с закрытой системой необходимое, но отнюдь не достаточное, условие. Если программно-целевой путь известен, четок и приемлем для широких слоев общества, то это не имеет значения - они дома или на улице.
Одно очевидно, Армения не имеет ресурс долгого смирения  с закрытой системой. Мы живем в таком сложном регионе, что лишь в условиях открытой системы сможем решить наши национально-государственные задачи, имея в основе благополучие человека, достоинство и веление обеспечения свобод.