«Սա իշխանական էլիտայի ոչ ադեկվատության մասին է խոսում» (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն այսօր լրագրողներին հայտնել է, որ իրենց խմբակցության՝ կառավարության և ԱԺ–ի կողմից մերժված օրինագծերը կրկի՛ն դնելու են շրջանառության մեջ։
Նա նաև հավելել է, որ ՀՀ գործող կառավարությունը պետական պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացման օրինագիծը ներկայացնելու բարոյական իրավունք կունենար միայն, երբ կատարած կլիներ իր խոստումները։
–Իսկ այսօր քաղաքացիներն ուղղակիորեն մատնված են սովի։ Քաղաքացիները աշխատել են ուզում, բայց աշխատատեղ չկա,–ընդգծել է Ն. Զոհրաբյանը,–տվյալ պարագայում այս օրինագիծն իշխանական էլիտայի ոչ ադեկվատության մասին է խոսում։ ԲՀԿ-ն միանշանակ դեմ է քվեարկելու այս օրինագծին։
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վահե Հովհաննիսյանն էլ հավելել է, որ պետական պաշտոնյաների աշխատավարձերը բարձրացնելու մասին նախագիծը ներկայացնում է մի կառավարություն, որը վերջին տարիներին տապալել է երկրի տնտեսական քաղաքականությունը։
–Երկրի ծանր սոցիալ-տնտեսական և արտագաղթի այս պայմաններում նման օրինագիծ ներկայացնելը բարոյական չէ։ Սահմանամերձ գյուղերում մարդիկ օրվա հացի փող չունեն, իսկ քաղաքական էլիտայի աշխատավարձերը կտրուկ բարձրացնում են։ Սա ուղղակի անթույլատրելի է։ Տպավորություն է՝ իշխանական էլիտան ադեկվատությունը կորցրել է, և չի տիրապետում երկրում առկա իրավիճակին,–նշել է նա։

«Это говорит о неадекватности правящей элиты» (видео)
Законопроекты фракции ППА, которые были отклонены правительством и парламентом, будут снова представлены на рассмотрение Национального собрания. Об этом в ходе сегодняшнего брифинга в НС заявила секретарь фракции ППА Наира Зограбян.
По ее словам, правительство имело бы моральное право на представление законопроекта о повышении зарплат государственным чиновникам лишь в том случае, если бы выполнило свои обещания.
«Сегодня же граждане попросту обречены голодать. Они хотят работать, но нет рабочих мест, - подчеркнула Зорабян. – В данном случае этот законопроект говорит о неадекватности правящей элиты. ППА однозначно проголосует против данного проекта закона».
Депутат от ППА Ваге Ованнисян, в свою очередь, добавил, что проект повышения зарплат государственным чиновникам представляет то правительство, которое за последние годы полностью провалило экономическую политику страны.
«Выдвигать подобные законопроекты в этих социально-экономических условиях попросту безнравственно. В приграничных селах у людей нет денег на хлеб, а зарплаты представителей политической элиты резко повышаются. Это недопустимо. Такое ощущение, будто властная элита потеряла адекватность и не владеет ситуацией в стране», - отметил Ованнисян.