Մեկնարկել է ՀՀՇ հիմնադիր համագումարը (ֆոտոռեպորտաժ)
Քիչ առաջ «Կոնգրես» հյուրանոցում մեկնարկել է «Հայոց համազգային շարժում» կուսակցության հիմնադիր համագումարը։ Այն վարում են նախաձեռնող խմբի անդամներ Արարատ Զուրաբյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Կարապետ Ռուբինյանը և Հովհաննես Իգիթյանը։
Հրավիրվածների թվում են «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը, Սուրեն Աբրահամյանը, «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Պետրոս Մակեյանը, «Պահպանողական կուսակցոււթյան» նախագահ Միքայել Հայրապետյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության անդամներ Ռուբեն Հակոբյանը և Արմեն Մարտիրոսյանը։
ՀՅԴ կուսակցությանը հրավեր ուղարկվել է, բայց նրանցից որևէ մեկը համագումարին ներկա չէ։
–Զուտ տեխնիկական պատճառով համագումարին չեն մասնակցում Ստեփան Դեմիրճյանը և ՀՅԴ–ի ղեկավար կազմը, ովքեր բացակայում են Երևանից,–ասել է Ա. Արզումանյանը։
ՀՀԿ–ին, ՕԵԿ–ին, ԲՀԿ–ին և ՀԱԿ–ին հրավեր չի ուղարկվել։
Նշենք, սակայն, որ «Հայոց համազգային շարժում» անվամբ Հայաստանում արդեն գործում է հասարակական կազմակերպություն։ Այսինքն, կուսակցության գրանցման հարցում ՀՀ արդարադատության նախարարությունն օրենքի տառին հավատարիմ մնալու խնդիր է ունենալու։

Стартовал учредительный съезд АОД
Немногим ранее в отеле «Конгресс» стартовал учредительный съезд партии «Армянское общенациональное движение», который проводят члены инициативной группы Арарат Зурабян, Александр Арзуманян, Карапет Рубинян и Ованнес Игитян.
Среди приглашенных на мероприятие председатель партии «Республика» Арам Арутюнян, глава партии «Демократическая отчизна» Петрос Макеян, Сурен Абрамян, председатель Консервативной партии Микаэл Айрапетян, члены партии «Наследие» Рубен Акопян и Армен Мартиросян.
На учредительный съезд была приглашена и АРФД, однако ни один из представителей партии в мероприятии не участвует.
«По чисто техническим причинам в съезде не участвуют Степан Демирчян, которого нет в республике, и АРФД, руководящий состав которой отсутствует в Ереване», - отметил Александр Арзуманян.
РПА, «Оринац еркир», ППА и АНК приглашены не были.
Отметим также, что в Армении уже действует общественная организация под названием «Армянское общенациональное движение», и при регистрации партии с таким названием министерство юстиции РА должно будет пойти против буквы закона.