Լևոն Զուրաբյան. «Կառավարությունը պետք է ինքնահրկիզվի»
Այսօր հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ԱԺ Հայ ազգային կոնգրես խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը մատնանշել է, թե ինչ պետք է անի ՀՀ կառավարությունը կոռուպցիան վերացնելու համար։
–Կառավարությունը պետք է ինքնահրկիզվի։ Հայաստանում կոռուպցիայի բուրգի գլխին կանգնած է Հայաստանի ղեկավարությունը,–շեշտել է նա։
Նա նաև նշել է ՀԱԿ–ի կողմից այժմ հանրահավաքներ չանելու պատճառները՝ 3 իրար հաջորդող ընտրություններից հետո ժողովրդի մոտ հիասթափություն և ապատիա է։ Թեև այս վիճակը Լ. Զուրաբյանը ժամանակավոր է համարում, քանի որ վստահ է՝ քաղաքական գործընթացներն ապագայում ակտիվանալու են։
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավարը զուր է համարել իրենց իբր ազատ հռչակած իշխանական ԶԼՄ-ի ջանքերը, թե Հայաստանում այսօր միայն քաղաքացիական հասարակությունն է «կենդանի»։
–Մենք համախմբված ենք հասարակության հետ։ Իշխանություններին չի հաջողվի խոչընդոտել մեր համատեղ նախաձեռնությունները,–ընդգծել է Լ. Զուրաբյանը՝ որպես օրինակ բերելով կուտակային կենսաթոշակային համակարգի 5% վճարման պարտադիր բաղադրիչի դեմ վերջերս ծավալված պայքարը.
Իրենց նպատակը այս 2 բաղադրիչների մեջ սեպ խրելն ու իրարից անջատելն է: Բայց մեր ուժը համախմբման մեջ է: Հասարակությունը հանդես է գալիս իր շահերին առնչվող նախաձեռնություններով, և դրանք զուգորդվում են խորհրդարանական 4 խմբակցությունների համատեղ գործունեությամբ։ Սա բանալին է մինչև հեղափոխությունը: Իշխանությունն ամենաշատը վախենում է հենց սրանից՝ ակտիվ աշխատանք փողոցում և խորհրդարանում,-ասել է Լ. Զուրաբյանը:

Левон Зурабян: «Правительство должно пойти на самосожжение»
В ходе сегодняшней пресс-конференции руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян указал на меры, необходимые правительству РА для устранения коррупции.
«Правительство должно пойти на самосожжение. На вершине коррупционной пирамиды стоят действующие в страны власти», - подчеркнул Зурабян.
Он рассказал также о причинах того, почему в последнее время не проводилось митингов АНК. По его словам, после 3-х последних выборов народ переживает разочарование и апатию. Однако данную ситуацию Зурабян считает временной, поскольку уверен в предстоящей активизации политических процессов.
Усилия же провозгласивших себя якобы независимыми СМИ касательно преподнесения гражданского общества Армении в качестве единственно «живой» организации руководитель фракции АНК считает напрасными.
«Мы сплочены с обществом. Властям не удастся сорвать наши совместные инициативы», - подчеркнул Зурабян, приведя в качестве примера развернувшуюся в последние дни борьбу с обязательной 5-процентной составляющей накопительной пенсионной системы.
«Власти хотят вбить между нами клин и отделить нас друг от друга. Однако наша сила в сплоченности. Общество выступает с касающимися его самого инициативами, и они сочетаются с совместной деятельностью 4 парламентских фракций. Это ключ к революции. Власти больше всего боятся именно этого – активной работы на улице и в парламенте», - отметил Зурабян.