Լևոն Զուրաբյան. «Ապօրինի կերպով են վավերացրել համաձայնագիրը»
Րոպեներ առաջ ԱԺ–ի դիմաց ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը ելույթով հանդես եկավ՝ նշելով, որ ԱԺ 77 պատգամավորներն ապօրինի կերպով են վավերացրել «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ–ի բաժնետոմսերի առքուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագիրը։
Լևոն Զուրաբյանը պարզաբանել է՝ եթե քվեարկությունն ընթանում է ոչ էլեկտրոնային եղանակով՝ ձեռքերի միջոցով, իսկ Հաշվիչ հանձնաժողովի 7 անդամներից 4-ն ընդդիմության ներկայացուցիչներ էին, որոնք բոյկոտել են քվեարկությունը, ուստի Հաշվիչ հանձնաժողովի 3 անդամները լիազորված չէին՝ անցկացնելու քվեարկությունը:
Պատգամավորն անդրադարձել է նաև իրենց հետագա քայլերին։ Այս պահին ԱԺ 4 խմբակցությունները մշակում են հետագա գործողությունները:
ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն իր ելույթում հավելել է. «Ձեր շնորհիվ չորս խմբակցություններ միասնականացան։ Եթե ուզում եք ինչ–որ հարց լուծել, այդ չորս խմբակցությունները պետք է լինեն միասնական։ Մենք ձեզ հետ ենք։ Չորս խմբակցությունները հիմա համատեղ ասուլիս են անելու առ այն, որ քվեարկություն չի կատարվել, հանձնաժողովի նիստ քվեարկությամբ տեղի չի ունեցել»։

Левон Зурабян: «Соглашение ратифицировали незаконно»
77 депутатов от РПА и «Оринац еркир» ратифицировали Соглашение между правительствами Армения и России об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности ЗАО «АрмРосгазпром» незаконно. Об этом заявил руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян, выступая перед собравшимися около здания НС протестующими.
Он пояснил, что в случае невозможности электронного голосования подсчет голосов должен проводиться Счетной комиссией, которая состоит из 7 членов и 4 из которых являются представителями оппозиции. Как известно, невластные партии бойкотировали голосование, поэтому оставшиеся 3 члена не были уполномочены проводить подсчет голосов.
По словам Зурабяна, 4 фракции НС сейчас разрабатывают план дальнейших шагов.
Секретарь фракции АНК Арам Манукян, в свою очередь, добавил: «Благодаря вам 4 фракции объединились. Если хотите решить какой-либо вопрос, то эти фракции должны сплотиться. Мы стоим рядом с вами. Скоро будет дана совместная пресс-конференция, в ходе которой 4 фракции заявят о недействительности голосования».