Ընդդեմ կուտակայինի՝ չի բացառվում նաև համազգային գործադուլը
Ընդդեմ կուտակային կենսաթոշակային համակարգի՝ «Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամները չեն բացառում անգամ համազգային գործադուլը։ Այսօր հրավիրված ասուլիսում նրանք ընդգծել են, որ օրենքի պարտադիր բաղադրիչի դեմ պետք է պայքարել քաղաքացիական անհնազանդության բոլոր միջոցներով։
Նախաձեռնության անդամ, փաստաբան Նորայր Նորիկյանի համոզմամբ՝ փողոց դուրս եկած 80 հազ ցուցարարների պահանջը Սահմանադրական դատարանը հաշվի չառնել չի կարող։
Իսկ օրենքի կիրառումը ժամանակավորապես կասեցնելու մասին ՍԴ–ի՝ հունվարի 24-ի որոշման մեջ նա քաղաքական տարր է տեսնում՝ հասարակական տրամադրութունները ստուգելուն ուղղված։
Պարզ է, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումը ևս լինելու է քաղաքական։ Եվ ՍԴ–ի վերջնական որոշումը մեծ մասամբ պայմանավորված է լինելու նրանով, թե հասարակությունն ի՞նչ վարքագիծ կդրսևորի: Կլինի՞ ադեկվատ ճնշում հասարակության կողմից, ՍԴ-ն կլինի՞ այդ ճնշմանն ադեկվատ,-ավելացրել է Ն. Նորիկյանը։
Նա նաև անհասկանալի է համարում կառավարության կացնային դիրքորոշումն այս օրենքի հետ կապված.
Սույն օրենքով պետական մարմնին նաև տրվում են դատարանի լիազորություններ, ինչը ՀՀ սահմանադրության խախտում է։

Против накопительной пенсионной системы может быть проведена общенациональна забастовка
Члены гражданской инициативы «Я – против», выступающие против внедряемой властями РА обязательной накопительной пенсионной системы, не исключают возможности проведения общенациональной забастовки. Об этом было заявлено в ходе сегодняшней пресс-коференции.
По словам участников инициативы, с обязательной составляющей данной системы нужно бороться всеми возможными методами гражданского неповиновения.
Член инициативы, адвокат Норайр Норикян уверен, что «Конституционный суд не сможет не считаться с мнением вышедших на улицу, например, 80 тыс. граждан».
В решении КС от 24 января о временной приостановке внедрения новой пенсионной системы Норикян видит политическую составляющую, которая преследует своей целью зондирование общественных настроений.
«Понятно, что решение КС тоже будет политическим. Окончательное решение преимущественно будет продиктовано тем, какую линию изберет общество. КС примет адекватное оказанному на него обществом давлению решение», - добавил член инициативы.
Он считает также непонятной «топорную позицию» правительства в связи с этим законом.
«Данным законом государственному органу предоставляется также полномочие суда, что противоречит Конституции РА», - отметил Норикян.