Ըստ Լևոն Զուրաբյանի՝ ընդդիմության միասնականությունից կառավարությունը վախեցել է
«Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն ԱԺ այսօրվա ճեպազրույցի ժամանակ ընդգծել է, որ ոչիշխանական 4 խմբակցությունների միասնականությունը թույլ է տալիս հակակշիռ ստեղծել խորհրդարանում և թելադրել օրակարգ։
–Անցյալում այս կեղծ մեծամասնությունն օգտագործում էր իր քանակը՝ թելադրելով ժողովրդի շահերից չբխող օրակարգ։ Բայց ըննդիմության միասնականությունը հնարավորություն է ստեղծում քննարկել արտահերթ օրակարգեր։ ԱԺ–ն վերափոխվել է, լրիվ այլ մթնոլորտ է՝ բուռն քննարկումներ, վեճեր և ամեն օր բացահայտվող ճշմարտություններ,–հայտարարել է Լ. Զուրաբյանը։
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավարի խոսքերով՝ գործ ունենք մի կառավարության հետ, որը որդեգրել է գաղտագողի գործելու և Սահմանադրությունը խախտելու աշխատելաոճ։
–Սա պատահական չէ։ Հենց այն է պատճառը, որ ընդդիմության միասնականությունն ԱԺ–ում մթնոլորտ է փոխել, կառավարությունն այլևս վախենում է օրենքներ բերել ԱԺ և դրանք անցկացնելու համար փնտրում է այլ, այդ թվում՝ հակասահմանադրական ճանապարհներ,–ասել է Լ. Զուրաբյանը։
Նա նաև ավելացրել է, որ ոչիշխանական 4 խմբակցությունների միասնական գործելու քայլերը շարունակական բնույթ են կրելու։

Правительство напугано единством оппозиции – Левон Зурабян
По мнению руководителя парламентской фракции АНК Левона Зурабяна, сплоченность 4 невластных фракций приносит свои плоды.
«В прошлом это псевдобольшинство в использовало свое количественное преимущество, навязывая не исходящую из интересов народа повестку. Однако единство оппозиции предоставляет возможность обсуждать вопросы внеочередной повестки. НС переустроился, и здесь царит совсем другая атмосфера – бурные обсуждения, споры и ежедневно выявляющаяся истина», - заявил в ходе брифинга в парламенте Зурабян.
Руководитель фракции АНК отметил также, что сегодня мы имеем дело с правительством, которое втихаря принимает решения и нарушает Конституцию.
«Это неслучайно. Именно потому правительство и боится вносить в парламент законопроекты, что единство оппозиции изменило в НС атмосферу. Для проведения же своих законопроектов оно начало искать иные, антиконституционные варианты», - заявил Зурабян, добавив, что совместные шаги 4 невластных фракций будут носить постоянный характер.