Թուրքագետ. «Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև տնտեսական մերձեցումը բավական սերտ է»
-Թուրքական հասարակության մեջ ռուսները նույնպես ընկալվում են որպես խորթ և թշնամու կերպարով։ Սակայն, եթե թուրք-ռուսական տնտեսական և այլ տիպի համագործակցությունը երկուստեք ձեռնտու լինի, ապա որևէ հիմք չունենք կասկածելու, թե այդ համագործակցությունը չի լինի,- «Փաստարկ» մամուլի ակումբում ասել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը։
Ինչ վերաբերում է նրան, թե  ռուս-թուրքական մերձեցումն ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ  Հայաստանի վրա, ապա, թուրքագետի կարծիքով, մենք պետք է կարողանանք ճիշտ կողմնորոշվել և, որպես անկախ պետություն, նոր ստեղծվելիք իրավիճակում ունենանք մեր դիրքը։
-Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև տնտեսական մերձեցումը բավական սերտ է։ Սա ևս մեկ նոր մարտահրավեր է և զգոնության ազդակ կարող է լինել հայ քաղաքական մտքի համար,- ավելացրել է բանախոսը։
«Հնարավո՞ր է, որ վերոնշյալ մերձեցումն ինչ-որ հետևանքներ ունենա արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման վրա» հարցին  Ռ. Մելքոնյանը պատասխանել է.
-Իրավական տեսանկյունից ղարաբաղյան հակամարտության արդյունավետ լուծում ունենալու հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ի զօրու է որևէ դեր ունենալ, որի մեջ Թուրքիան, բարեբախտաբար, չկա։ Ռուս-թուրքական մերձեցումը չեմ ուզում  կապել ղարաբաղյան հարցի հետ, քանի որ նա «դե-յուրե» որևէ ազդեցություն չունի բանակցություններում։
Անդրադառնալով Թուրքիայում նոր ատոմակայանի կառուցմանը՝ բանախոսն ասել է, թե այն կարող է մրցակցություն առաջացնել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև. «Քանի որ մեր «փոքր»  տարածաշրջանում ատոմակայանի հիմնական մենաշնորհը Հայաստանին է պատկանում, ապա դա կարող է մենաշնորհին հարվածել։ Սակայն հայկական տնտեսությունը և Հայաստանը պետք է պատրաստ լինեն մրցակցության»։

Тюрколог: «Экономическое сближение между Россией и Турцией достаточно тесное»
«Среди турецкой общественности русские также воспринимаются как чужеродные и в образе врага. Однако, если турецко-российское и другого типа сотрудничество выгодно обеим, то у нас нет какого-либо основания сомневаться, что это сотрудничество не состоится»- в пресс-клубе «Пастарк» сказал тюрколог Рубен Мелконян.
Что касается того, какое влияние может иметь турецко-российское сближение на Армению, то, по мнению тюрколога, мы должны правильно сориентироваться и, как независимое государство, в новосозданной ситуации должны иметь свою позицию.
«Экономическое сближение между Турцией и Россией достаточно тесное. Это также новый вызов и может быть сигналом к бдительности для армянской политической мысли», - добавил выступающий.
На вопрос «возможно ли, чтобы данное сближение имело бы какие-то последствия на урегулирование арцахской проблемы» Р.Мелконян ответил: «С правовой точки зрения в вопросе наличия эффективного решения карабахского конфликта  Минская группа ОБСЕ в состоянии иметь какую-то роль, в которой, к счастью, Турции нет. Российско-турецкое сближение не хочу увязывать с карабахским вопросом, поскольку он «де-юре» не имеет какое-либо влияния на переговоры».
Касаясь строительства новой атомной станции в Турции, тюрколог сказал, что оно может вызвать конкуренцию между Арменией и Турцией. «Поскольку в нашем  «маленьком» регионе монополия принадлежит Армении, то это может ударить по монополии. Однако армянская экономика и Армения должны быть готовыми к конкуренции», - сказал он.