Գարնան գալուստով սկսվում են Հայաստանի ու Վրաստանի սահմանային վիճելի հին խնդիրներ
Մինչ Հայաստանն ու Վրաստանը նախագահաների մակարդակով ջերմ խոսքեր են փոխանակաում, երկու երկրների սահմանային շրջաններում, հատկապես Բավրայի հատվածում, հողային վեճերը բավական լուրջ խնդիրներ են առաջացնում ՀՀ քաղաքացիների համար: Հայաստանն ու Վրաստանն ունեն սահմանային վիճելի հին խնդիրներ, որոնց մասին ամեն հարմար առիթի դեպքում բարձրաձայնում են սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները: Ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովը դեռ չի հստակեցրել նաև՝ հին Բավրա գյուղի տարածքն այսօր Հայաստանի՞, թե՞ Վրաստանի սահմանում է: Խոսքը 130 հա արոտավայրերի և 500 հա անտառածածկույթի մասին է: Առայժմ հիշյալ տարածքները համարվում են վիճելի կամ այսպես ասած միջին գոտի, որ վերահսկվում են հայ և վրացի սահմանապահների կողմից: Գյուղացիների խոսքերով իրենք խնդիրների պատճառով ոչ միայն նյությական մեծ վնասներ են կրում, այլ նաև ոտնահարվում է նրանց ինքնասիրությունը և հավատը, քանզի վրացիներն արդեն փորձում են սեփականացնել հայկական եկեղեցիները։
-Բավրայի գերեզմաններից ընդամենը երեսուն մետր հեռավորությամբ չակերտավոր սահմանն է: Դրանից առաջ սահմանը չորս հարյուր մետր հեռու էր. էդքան առաջ են եկել: Մեր եկեղեցին էդ հողերի մեջն է, այսինքն եկեղեցի գնալու համար Թբիլիսիից պետք է թույլտվություն ստանանք,-ասել է Բավրայի նախկին համայնքապետ Կոյրուն Սումբուլյանը:
Բավրացիների խոսքերով՝ գարանան գալուստով սկսվում են իրենց խնդիրները վրաց սահմանապահների հետ, որոնք ամենևին էլ բարեկամաբար չեն տրամադրված բավրացիների նկատամամբ։ «Սահմանապահները կանգնած են, չեն թողնում անասուն արածացնել, մեզ չեն թողնում հանկարծ մի ոտ անենք, բռնում-ասում են՝ Թիֆլիս ենք տանելու: Անասուները, որ անցնում են էն կողմ, չեն թողնում բերենք»,-ասել է Բավրա գյուղի վաթսունամյա բնակիչ Գրիգոր Ոսկանյանը։

С приближением весны начинаются старые армяно-грузинские приграничные споры
В то время как Армения и Грузия на уровне президентов обмениваются теплыми словами, в приграничных районах двух стран, особенно в районе села Бавра, земельные споры создают для граждан РА достаточно серьезные проблемы. Между Арменией и Грузией существуют старые территориальные споры, о которых жители приграничных сел бьют тревогу при каждом удобном случае. Созданная межведомственная комиссия еще не определила принадлежность территории села Бавра. Речь идет о 130 га пахотных земель и 500 га лесных угодий. До сих пор указанные территории считаются спорными или, так сказать, нейтральной зоной, которая контролируется пограничниками обеих стран. По словам жителей села, из-за данных проблем они не только несут большие материальные убытки, но и нарушаются их права и свободы, поскольку грузины пытаются «приватизировать» армянские церкви.
«Граница находится всего в тридцати метрах от кладбища Бавры, а раньше она проходила на расстоянии 400 метров. Наша церковь тоже оказалась на их территории, то есть, чтобы пойти в церковь, нужно получить разрешение из Тбилиси», - сказал бывший сельский староста Бавры Корюн Сумбулян.
По словам жителей Бавры, с приближением весны начинаются старые армяно-грузинские приграничные споры, причем грузинские пограничники относятся к жителям села вовсе не дружелюбно.
«Пограничники не пускают пасти скотину, одной ногой переступить не пускают. Ловят и говорят, что отвезут в Тбилиси. Когда животные переходят на ту сторону, они не пускают забрать их обратно», - рассказал житель села Григор Восканян.