Ազատության և ստրկության սահմանագիծը
Մենք հիմա գտնվում ենք համակարգային անցման նախաշեմին։ Գործողն ունի արտաօրենսդրական խաղի կանոններով կարգավորվող պսևդոժողովրդավարական-ֆեոդալական-հետադիմական բնույթ։ Նման համակարգը երկար կյանք չի կարող ունենալ. կամ պետք է բարեփոխվի, կամ՝ ինքնաոչնչացման ենթարկվի։ Երկրորդ տարբերակն ի սկզբանե պետք է բացառել ոչ թե նրա համար, որ իրական կյանքում այն չի լինի, այլ այն պատճառով, որ ցանկալի չէ, քանի որ նշանակում է պետականության կորուստ։
Այս տիպի պետությունները երկար չեն կարող գոյատևել, այն պարզ պատճառով, որ  դրա համար ռեսուրսներ են պահանջվում գազի և նավթի տեսքով։ Մեզ դա չի «սպառնում», իսկ մեր հիմնական ռեսուրս մարդը չի կարող զարգանալ և զարգացնել պետությունը, եթե մեզանում գործի տնտեսաքաղաքական փակ համակարգ։ Ակտիվ մարդիկ պարզապես կլքեն հայրենիքը կամ էլ կդառնան ներսում գործող մարգինալներ։ Իսկ եթե որևէ պետության մեջ մտածելու ու գործ անելու (ցանկացած բնագավառում) ընդունակ անհատները դառնան մարգինալ, ապա այդ պետությունը լուրջ հեռանկար չի կարող ունենալ։
Շատ ինդիկատորներ կան, որոնք ցույց են տալիս, որ Հայաստանում հանրային դիմադրություն կա ստեղծված իրավիճակին։ Ճիշտ է, այդ դիմադրությունը դեռ ապակենտրոնացված բնույթ ունի և առայժմ արտահայտվում է «ինտելեկտուալ կրակոցների» ու «խոհանոցային դեբատների» տեսքով, սակայն դա այդպես էլ պետք է լիներ. սկզբում՝ խոսք, հետո՝ գործ։ Հարցն այն է, թե որքան կտևի խոսքից գործի անցնելու պահը։ Դա կախված է ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին գործոններից, որոնցից ես կկարևորեի ներքինը։ Արտաքինի ազդեցությունը տոկոսային առումով շատ փոքր է և ոչ որոշիչ։
Շատ սխալ տեսակետ կա, թե իբր դրսում՝ ինչ-որ մի տեղ, խելոք և ամենակարող «ձյաձյաները» կամ «ծյոծյաները» որոշում են, և մենք շարժվում ենք նրանց նախանշած ուղով՝ «Ախպե՛ր, ռուսները լրիվ սրանց են պահում, մենք ի՞նչ կարանք անենք», կամ «Ամերիկացիք ոնց որ էսսրանց վրա են «ստավկա» անում, ուրեմն լուծված ա հարցերը»  «վերլուծություններով» հանդերձ։
«Ղարաբաղը կստիպեն, որ տանք», «Էսինչին Պուտինը «դաբրո» ա տվել, ու ինքը կդառնա նախագահ», «Մեդվեդևին ա հանդիպել, ուրեմն դրսից «պադձեռժկա» ունի, ուրեմն «վսյո», ինքը կրած ա», «Բուշի «վարսավիրին» ա հանդիպել, աչքիս ռևալյուցիայի «դաբրոն» ունի» և նմանատիպ այլ նախադասություններ, հավանաբար, շատ լսած կլինեք։ Ասեմ, որ հենց քաղաքական գործիչներն են առաջին հերթին տարածում դրանք, քանի որ գիտեն, թե ինչ մոգական ազդեցություն են գործում բազմաչարչար և լյումպենացված ընտրողների վրա այդ անհեթեթությունները։ Կարծում եք պատահակա՞ն էր, որ Սերժ Սարգսյանը նախագահական ընտրություններից անմիջապես հետո մեկնեց Մոսկվա ու հեռուստաէկրանների առաջ ժամերով անհարմարության աստիճանի հասնող շնորհակալություն էր հայտնում ՌԴ թանկագին նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևից, որ իրենք օգնեցին ՀՀ շախմատի ֆեդերացիայի նախագահին, պետական համալսարանի կառավարման խորհրդի նախագահին ու էլի շատ ու շատ պաշտոններ ու տիտղոսներ ունեցող Սարգսյանին նախագահ ընտրվելու հարցում։ Իրականում ոչ մի օգնություն էլ չի եղել և չէր էլ կարող լինել։ Պարզապես իշխանությունը գիտի, որ Ռուսաց թագավորին նամակ գրել սիրող մեր ժողովրդի մի ստվար հատվածի վրա՝ նման էժանագին քարոզչական հնարքներն ազդում են ու շտապում է թատրոն ցույց տալու։
Եթե Մեդվեդևի հրաշագործ ազդեցությունը լիներ, հրեն Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հիմա Բաղրամյան 26 հասցեում պետք է աշխատեր։ Չէ՞ որ Տեր-Պետրոսյանի թիմն ու ՀՀ առաջին նախագահին աջակցող մամուլը տարածում էին, թե նախագահական ընտրությունների նախօրեին Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է Մեդվեդևին։   Ենթադրենք՝ հանդիպել էր (չնայած այդ հանդիպման փաստը հավաստող որևէ իրական ապացույց այդպես էլ չներկայացվեց, բացի «Ապե՛, դե որ ասում են՝ ուրեմն հանդիպած կլինի էլի...» բազմանշանակ հիմնավորումից)։ Հետո՞։ Ոչ մի բան։ Տեր-Պետրոսյանն ինչպես հանրահավաք էր անում այդ հանդիպումից առաջ, նույնը շարունակում է հիմա։ Սա՛ է իրականությունը;
Դրսի մոգական ազդեցության մասին հյուսվող առասպելները համատարած մոլորություն են և ստրկամտության վառ դրսևորում, որի շրջանակներում շատերը մտածում են, թե մեզ մոտ ոչինչ չի փոխվի, քանի դեռ դրսից մի բան չեն արել։ Չե՛ն անելու։ Այդպիսի բան չկա։ Պետք է դադարել «դաբրոյով» ապրելուց ու «դաբրոներով» առաջնորդվելուց։ Մեր հարցերը լուծվում են ներսում, իսկ դրսինները փորձում են օգտվել դրանից։ Այսքան բան։
Եվ ուրեմն, որպեսզի դրական փոփոխություններ լինեն մեր կյանքում, պետք է հոգեբանորեն դրան պատրաստ լինել։ Ազատությունը հեշտ բան չէ։ Երբ ժամանակին ստրուկներին ազատություն շնորհեցին, նրանցից ոմանք, քիչ անց, վերադարձան իրենց նախկին տիրոջ մոտ ու ասացին, թե չեն ուզում ազատ լինել, քանի որ չեն կարողանում իրենց գլխի ճարը տեսնել։ Ժամանակ էր պետք, որպեսզի այդ ստրուկները համակերպվեին իրենց ազատ կարգավիճակի հետ։
Եթե մենք՝ հասարակ քաղաքացուց մինչև քաղաքական գործիչ կոչվածը, առաջնորդվենք «Մեկ ա մենք բան չենք կարա փոխենք, քանի դեռ դրսի «պապաները» մի բան չեն արել» սկզբունքով, ապա երբեք էլ հաջողության չենք հասնի։ Հաղթանակի և պարտության բանալիները ներսում են. մե՛ր զինվորն ու հրամանատարն են հաղթել Արցախի պատերազմում,  մե՛ր քաղաքացիներն ու ուժայիններն են համատեղ կեղծել գրեթե բոլոր մակարդակների ընտրությունները հետանկախական փուլում, մե՛ր շախմատիստներն են չեմպիոն դարձել, մե՛ր դատավորներն են կաշառք վերցնում և այլն։ Բոլորը մենք ենք։ Կոնդոլիզա Ռայսն ու Սարկոզիի կինն այստեղ կապ չունեն։ Ոչ մեկը մեզանից չի կարող խլել Արցախը, եթե մենք այն կամովին չհանձնենք։ Ոչ մեկը չի կարող ստիպել մեզ ընտրակեղծիքներ անել, եթե մենք դա չանենք։ Դրսից կազմակերպված «դավադրությունների տեսությանը»  պետք չէ լուրջ վերաբերվել։
Հետևաբար, ներսից մեր Տունը մաքրելով, պետք է այնպես անենք, որ դուրսն իր ձեռքերը չշփի՝ օգտվելով հարմար առիթից։

Грань свободы и рабства
Мы сейчас находимся на пороге системного перехода. Действующая система имеет псевдодемократическо-феодально-регрессивный характер, которая регулируется внезаконодательными канонами игры. Подобная система не может иметь долгой жизни - или реформироваться, или подвергнуться самоуничтожению. Второй вариант надо изначально исключить, не из-за того, что в реальной жизни его не будет, а по той причине, что нежелательно, поскольку означает потерю государственности.
Государства такого типа не могут долго существовать по той простой причине, что для этого нужны ресурсы в виде нефти и газа. Нам это «не угрожает», а наш основной ресурс, человек, не может развиваться и развивать государство, если у нас будет действовать закрытая политико-экономическая система. Активные люди просто покинут страну или станут внутри действующими маргиналами.  А если в какой-либо стране лица, способные думать и творить дела (в любой сфере), станут маргиналами, то это государство не может иметь серьезной перспективы.
Есть много индикаторов, которые показывают, что в Армении есть общественное сопротивление создавшейся ситуации. Правда это сопротивление пока имеет децентрализованный характер и пока выражается в виде «интеллектуальных выстрелов» и «кухонных дебатов». Однако это так и должно быть - сначала слово, потом дело. Вопрос лишь в том, насколько продлится этот момент перехода к делу после слова. Это зависит как от внутренних, так и от внешних факторов, из коих я бы выделил внутренний. Влияние внешнего фактора в процентном плане очень маленькое и не определяющее.
Есть очень ошибочная точка зрения, что якобы за пределами страны, в каком-то месте, всезнающие  и всемогущие «дяди»  и «тёти» решают,  и мы двигаемся по начертанному пути с «анализами» типа «Братан, русские полностью поддерживают их, что мы можем сделать» или «Американцы как будто делают «ставку» на этих, значит вопросы решены».
Вероятно, вы часто слышали предложения «Карабах заставят, чтобы отдали», «Такому то Путин дал добро, и он станет президентом»», «Встретился с Медведевым, значит имеет «поддержку» извне, значит «всё», он победивший», «Встретился с «парикмахером Буша», чую, имеет «добро» на революцию» и подобного типа фразы. Скажу, что именно политические деятели в первую очереди распространяют их, поскольку знают, какое магическое воздействие имеют эти нелепости на многострадального и люмпенизированного избирателя. Думаете, случайно, что Серж Саргсян сразу после президентских выборов направился в Москву и перед телеэкранами часами выражал доходящую до степени неловкости благодарность дорогому президенту РФ Дмитрию Медведеву, что они помогли президенту федерации шахмат РА, председателю совета управления государственным университетом и имеющего еще множество других должностей и регалий Саргсяну в вопросе избрания президентом.  На самом деле никакой помощи не было и не могло быть. Просто власть хорошо знает, что подобные дешевые уловки влияют на значительную часть нашего народа, любящего писать письмо царю всей Руси, и она спешит показать театр.
Если бы было чудодейственное влияние Медведева, то Левон Тер-Петросян сейчас должен был работать по адресу Баграмян 26. Ведь команда Тер-Петросяна и поддерживающая первого президента РА пресса распространяли, что накануне президентских выборов Тер-Петросян встречался с Медведевым. Предположим, встречался (хотя какого-либо реального доказательства, подтверждающего эту встречу,  так и не было представлено, кроме многозначительного обоснования «Браток, ну если говорят, значит встречался...»). Ну а дальше? Ничего. Тер-Петросян как проводил митинг перед этой встречей, так и продолжает то же самое сейчас. Реальность такова.
Легенды, слагаемые о магическом воздействии извне, являются массовым заблуждением и ярким проявлением раболепства, в рамках которого многие думают, что у нас ничего не поменяется, пока извне ничего не сделали. Не будут делать. Такого нет. Надо перестать жить, получив «добро» и руководствоваться этими «добро». Наши вопросы решаются изнутри, а находящиеся извне пытаются пользоваться этим. Вот и всё.
И значит, чтобы были положительные перемены в нашей жизни, необходимо  психологически к нему быть готовым. Свобода нелёгкая вещь. Когда в свое время рабам дали свободу, некоторые из них спустя некоторое время вернулись к своему прежнему хозяину и сказали, что не хотят быть свободными, поскольку не могут о себе позаботиться. Необходимо было время, чтобы эти рабы свыклись со своим свободным статусом.
Если мы, от обыкновенного гражданина до так называемого политического деятеля, будем придерживаться принципа «Все равно мы не можем что-либо поменять, пока «папы» извне что-нибудь не сделали», то никогда успеха не добьемся. Ключи победы и поражения внутри и наши солдат и командир победили в Арцахской войне, наши граждане и силовики совместно сфальсифицировали в постнезависимый период выборы почти всех уровней, наши  шахматисты стали чемпионами, наши судьи берут взятки и т.д. Всё это мы. Кондолиза Райс и супруга Саркози здесь непричастны. Никто не может заставить нас делать фальсификации на выборах, если мы не сделаем. Не надо серьезно относиться к «теории заговоров», организованных извне.
Следовательно, почистив наш Дом внутри, надо сделать так, чтобы за его пределами не потирали руки, пользуясь удобным случаем.