Բեռնար Շալանդ. «Տղաները պայքարեցին, փորձեցին, բայց...»
Գերմանիա-Հայաստան հանդիպումից հետո տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Բեռնար Շալանդի մամուլի ասուլիսը.
- Պարոն Շալանդ, 1:1 հաշվի ժամանակ Դուք ցանկանում էիք Արթուր Սարկիսովին դուրս բերել ասպարեզ, սակայն 4-րդ պաշտոնյան չթողեց: Ի՞նչ էր պատահել:
- Ծիծաղելի իրավիճակ էր, կարծես կրկես լիներ: Գուլպաների հետ կապված միլիմետրերի խնդիր կար, ընդամենը միլիմետրերի: Բայց ինձ համար պարզապես ծիծաղելի էր այդ ամենը: Բայց դա չէ պարտության պատճառը: Մենք մեծ հարգանքով ենք վերբավերում Գերմանիային, սակայն այդ դրվագն ինձ հունից հանեց. դա անթույլատրելի է ֆուտբոլում:
Մենք այդ ժամանակ նոր ուժերի կարիք ունեինք, սակայն չորրորդ պաշտոնյան չթույլատրեց փոփոխություն կատարել:
- Կա՞ր հավաքականում այսօր ֆուտբոլիստ, ով ըստ Ձեզ պատրաստ չէր նման խաղի կամ սպասվածից վատ խաղաց:
- Սա ընդհանուր խնդիր է, կոլեկտիվ խնդիր է: Տղաները պայքարեցին, փորձեցին: 1:1 հաշվի ժամանակ ինչ-որ անհասկանալի պահ ստեղծվեց, ապա Գերմանիայի հավաքականն ավելի մեծ ուժեր ներդրեց, իսկ մենք հոգնած էինք և լավ փոփոխություններ կատարելու հնարավորություն չունեինք: Պաշտպանական եւ միջին գծի բավարար քանակությամբ խաղացողներ չունենք:
- Կենտրոնական պաշտպաններից վերջին երեք խաղերում խաղալու հնարավորություն չստացավ միայն Խաչատուրովը: Արդյո՞ք նա դեռ պատրաստ չէ՝ հանդես գալ հավաքականում:
- Մարզումների ժամանակ մենք նրան դիտել ենք, փորձարկել ենք եւ արդյունքները լավը չէին:
- Դուք նշել էիք, որ ցանկանում եք եւս մեկ ընկերական հանդիպում անցկացնել՝ մինչեւ Դանիայի հետ սեպտեմբերին կայանալիք հանդիպումը: Արդյոք դա հնարավո՞ր է՝ հաշվի առնելով այն, որ ՖԻՖԱ-ի օրացույցում ազատ տեղ չի մնացել:
- Ցանկություն կա, սակայն ՖԻՖԱ-ի օրացույցի հետ կապված խնդիր կա: Մեզ մնում է միայն բավարարվել ներքին ինչ-որ հանդիպումով:

Бернар Шалланд: «Ребята боролись, старались, но…»
После товарищеского матча Германия-Армения, завершившегося крупным поражением нашей сборной со счетом 1:6, главный тренер армянской команды Бернар Шалланд дал пресс-конференцию, передает «armsport.am».
- Г-н Шалланд, при счете 1:1 Вы попытались выпустить на поле Артура Саркисова, но резервный арбитр не разрешил это сделать. Почему?
- Это была смешная ситуация, цирк. Проблема была связана с гетрами, причем там был вопрос миллиметров! Но для меня все это было просто смешно. Но причина поражения не в этом. Мы с большим уважением относимся к Германии, но этот эпизод вывел меня из себя. Такое недопустимо в футболе. В тот момент мы нуждались в новых силах, но резервный судья не разрешил сделать замену.
- В составе сборной Армении был такой футболист, который, по-вашему мнению, не был готов к такой игре или сыграл слабее ожидаемого?
- Это общая, коллективная проблема. Ребята боролись, старались, но при счете 1:1 произошло что-то непонятное. Сборная Германии приложила больше сил, а мы уже были уставшими и не имели возможности делать хорошие замены. У нас не было достаточного числа футболистов защитной и средней линии.
- Из центральных защитников в последних матчах не сыграл только Артем Хачатуров. Он не готов пока выступать в сборной?
- Мы испытали его во время тренировок, но результаты были не удовлетворительными.
- Вы отметили, что до старта отборочного этапа хотите провести еще один спарринг. Но возможно ли это, учитывая, что в календаре ФИФА не осталось игровых дней?
- Желание есть, но действительно присутствует проблема с календарем ФИФА. Нам остается только довольствоваться каким-то внутренним матчем.