Եվս մեկ «գիշերային» որոշում
Սերժ  Սարգսյանը շարունակում է «հաճելիորեն» զարմացնել Հայաստանի հանրությանն իր «գիշերային» որոշումներ ընդունելու հատկությամբ։ Օգոստոսի 31-ին՝  գիշերը՝ մթության քողի  տակ, մեզ հրամցվեց հերթական փաստաթուղթը, որը «ֆուտբոլային»  տխրահռչակ դիվանագիտության  պտուղ  էր։ Փաստորեն, ՀՀ նախագահն այնքան է ուզում Թուրքիայում տեսնել մեր ֆուտբոլիստների անհաջող խաղն իր սեփական աչքերով, որ պատրաստ է պարբերաբար «քիրվայության պրիստուպներ» ունենալ։ Իրականությունն այն է, որ շախմատասեր և, ինչպես պարզվում է, ֆուտբոլասեր մեր նախագահին ասում են, թե ձեռք ես տվել, պիտի խաղաս, շախմատի օրենք է։
«Նախաձեռնողական» քաղաքականության շրջանակներում թուրքերն այլևս լեգիտիմ հնարավորություն ստացան ուղղակիորեն միջամտելու Արցախի խնդրին,  իսկ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին ֆունդամենտալ հարված է  հասցված, բայց այս անգամ ոչ միայն Թուրքիայի, այլև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած իշխանության կողմից։
Որքան էլ որ Սարգսյանն ու պալատական սազանդար «վերլուծաբաններն» այժմ պնդեն, թե որևէ նախապայման չի եղել, ու Արցախի հարցը կապված չէ հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ, ակնհայտ է, որ սահմանի բացման պարզունակ հարցը թուրք-ադրբեջանական երկյակը կապիտալիզացնում է բոլոր ուղղություններով։ Պատահական չէ, որ հայ-թուրքական արձանագրություններին նախորդել էին Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ղեկավարության ակտիվ շփումները, ինչը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ Ադրբեջանը, իհարկե, ոչ հրապարակավ,  նույնպես մասնակցել է օգոստոսի 31-ին ընդունված արձանագրությունների կազմմանը։
Ստորագրմանը հաջորդող գործընթացները ևս վկայում են, որ թուրքերը սահմանի բացելը կապելու են Արցախի խնդրի հետ։ Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարություններն ու նրա զրույցը ՌԴ արտգործնախարար Լավրովի հետ, երբ նա խնդրել էր ռուսաստանցի իր պաշտոնակցին աջակցել Արցախի խնդրի արագ լուծման հարցում, ցույց են տալիս, թե իրականում ինչ է ներկայացնում հայ-թուրքական «գիշերային» որոշումը։
Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի միջնորդությամբ տարածված Թուրքիայի և Հայաստանի համատեղ  տարածած փաստաթղթի նույնիսկ մակերեսային վերլուծությունը  ցույց է տալիս,  որ Թուրքիան կարողացել է իր նախապայմանները թելադրել հայկական կողմին,  ստանալ շատ առարկայական զիջումներ և փոխարենը ստանձնել միայն սահմանների բացման հիպոթետիկ պարտավորությունը՝ «իշու զատկին» կատարելու խոստմամբ։ Թող չթվա, որ արձանագրությունում նշված երկամսյա ժամկետը կոնկրետություն է մտցնում սահմանի բացման հարցում։ Դրան պետք է նախորդի երկու երկրների խորհրդարանների կողմից փաստաթղթի ընդունման գործընթացը։ Այ այդտեղ թուրքերը պնդելու են, որ հարկավոր է արագ լուծել (հասկանալի է, թե ինչպես և ում օգտին) Արցախի հարցը և հստակ նախապայման են դնելու, որպեսզի մեկ փաթեթի մեջ ներառեն «ֆուտբոլը»։
«Ֆուտբոլային» կոչված դիվանագիտության  ամբողջ ընթացքում Թուրքիան՝  իշխանության ամենաբարձր մակարդակով,  հայտարարում էր   Արցախի  հարցում Ադրբեջանի կողմից իր շահագրգիռ լինելու և գործընթացին անմիջականորեն մասնակցելու մասին։ Օգոստոսի 31-ի   արձանագրության մեջ Թուրքիային հաջողվել է միս ու արյուն տալ այդ հարցի լուծմանը։ «ՀՀ-ն և Թուրքիան, վերահաստատելով իրենց հանձնառությունը տարածաշրջանային և միջազգային վեճերի և հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը, միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների հիման վրա»,- մասնավորապես նշված է արձանագրության մեջ։ Հետաքրքիր է՝ ինչո՞ւ են  Հայաստանն ու Թուրքիան տարածաշրջանային վեճերը և հակամարտությունները կարգավորելու  մասին համատեղ  արձանագրություն ստորագրում։ Այդ ի՞նչ վեճեր ու հակամարտություններ ունեն ՀՀ-ն ու Թուրքիան համատեղ խաղաղ կարգավորելու։ Պարզ է,    չէ՞,  որ  տարածաշրջանային այդ վեճերն ու հակամարտություններն Օսիային կամ Աբխազիային չեն վերաբերելու, այլ Արցախին։ Այս արձանագրությամբ Թուրքիան պաշտոնապես կարողանալու է միջամտել Արցախի հարցում՝ հղում անելով Հայաստանի իշխանության  հետ ձեռքբերված համաձայնությանը։
Ընդունված համատեղ փաստաթղթում շեշտված է  տարածքային ամբողջականության սկզբունքի մասին, և ոչ մի խոսք  ազգերի ինքնորոշման վերաբերյալ։ Դեռ թողնենք այն հարցը, թե ինչ կապ ուներ հայ-թուրքական հարաբերությունների արձանագրությունում տարածքային ամբողջականության կետի ամրագրումը, բայց եթե դա միջպետական փաստաթղթերի ստանդարտի շրջանակներում էր, ապա չէր խանգարի նաև ազգերի ինքնորոշման մասին հիշատակումը, ինչը չի արվել։
Եթե հիշում եք,  Սերժ  Սարգսյանը Գյուլի՝  Երևան այցելության  ժամանակ նշել էր, որ ինքը խնդրել է  Թուրքիայի նախագահին  օժանդակել Արցախի հարցում։ Թուրքերը հիմա այնպես  կօժանդակեն,  որ քիչ չի  թվա։ Եվ  այդ ամենը   Ս. Սարգսյանի՛ «ֆուտբոլի» հետևանքով։
Հաջորդը.   Հայաստանի և Թուրքիայի  միջև նախաստորագրված արձանագրության մեջ Ցեղասպանություն  բառն     ընդհանրապես բացակայում է, և առնվազն կասկածի տակ է դրված Հայոց ցեղասպանության  փաստը. «Հայաստանը և Թուրքիան համաձայնեցին նաև իրականացնել երկու ժողովուրդների միջև  փոխվստահության վերականգնմանն ուղղված պատմական հարթության երկխոսություն, այդ թվում՝ պատմական փաստաթղթերի և արխիվների գիտական, անկողմնակալ ուսումնասիրության միջոցով գոյություն ունեցող խնդիրների հստակեցման ու առաջարկների ձևակերպման համար»,- նշված է   արձանագրության մեջ։ Եթե նկատում եք,  ձևակերպման մեջ անգամ տարեթիվ  նշված չէ, թե ո՞ր ժամանակահատվածի պատմական դեպքերն են ուսումնասիրվելու։ Միգուցե սկսեն շումմերների՞ց կամ սելջուկների՞ց։
Ըստ արձանագրության՝ շատ լղոզված  մի  կառույց է ստեղծվելու՝ «պատմական հարթությամբ   զբաղվող   ենթահանձնաժողով»  անվամբ։ Ի՞նչ  է  նշանակում պատմական փաստաթղթերի և   արխիվների  անկողմնակալ գիտական ուսումնասիրության միջոցով գոյություն ունեցող խնդիրների հստակեցման ու առաջարկների ձևակերպման համար ձևակերպումը։ Այդ ի՞նչ պետք  է հստակեցնել և առաջարկել։ Եվ պետք չէ դեմագոգիայով զբաղվել ու ասել, որ պատմաբանների հանձնաժողով չի ստեղծվել։ Ստեղծվել է, պարզապես այլ անվան տակ։ Այդ ենթահանձնաժողովի գիտնականները ուրանի միջուկի մասնագետներ չեն լինելու։ Նրանք պատմաբան են լինելու, այն էլ՝ գիտնական։ Կարելի է ենթադրել, թե հայկական կողմից ովքեր են լինելու այդ պատմաբանները; Նրանց այս օրերին կարելի է տեսնել՝ մամուլի ակումբից-ակումբ «չարտերային չվերթներ»  իրականացնելիս, ազատ, բայց պատասխանատու հեռուստաեթերը «բռնաբարելիս» ու Սարգսյանի դիվանագիտական «բարեմասնությունները» գովերգելիս։
Այս ամենից զատ ՀՀ իշխանությունները տողատակերում համաձայնել են Կարսի պայմանագրի վավերացմանը։ Սա էլ որպես «գարնիր»։
Եվ  ի՞նչ  է   ստանում Հայաստանն  այս ամենի դիմաց։ Ոչինչ։ Բաց սահմանը «փուչիկ» խոսակցություն է։ Երբ գա սահմանն իբր թե բացելու  պահը, թուրքերը Սարգսյանին դեմ են տալու Արցախի հարցում զիջումների գնալու անհրաժեշտությունը։
Այո՛, լավ կլինի, որ Թուրքիայի հետ սահմանը բացվի, բայց ո՞վ ասեց, որ բաց սահմանի գինը Արցախը մանրադրամ սարքելն ու  Հայոց ցեղասպանության հարցը փաստացի «ջրելն» է։ Թքած այդպիսի բաց սահմանի վրա, որը պետք է լինի Արցախի, այսինքն՝ Հայաստանի անվտանգության հաշվին։  Եթե ՀՀ իշխանությունները հայտարարում են, որ Արցախի հարցը ներառված չէ հայ-թուրքական փաթեթում, ապա ինչո՞ւ չեն պահանջել, որպեսզի Թուրքիան պաշտոնապես հրաժարվի այս ընթացքում արված իր բոլոր այն հայտարարություններից, որտեղ անթաքույց կողմնակալ դիրքորոշում է հայտնվել  հօգուտ Ադրբեջանի։ Թող այդ չարաբաստիկ  արձանագրության մեջ հստակ նշվեր,  որ   հայ-թուրքական  հարաբերությունները  որևէ  կերպ  չեն շաղկապվելու Արցախի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացների հետ,  և  Թուրքիան պաշտոնապես հայտարարում է իր չեզոքության  մասին։
Հիմա Ճիշտ հակառակն է. Թուրքիան տարածաշրջան մտնելու լայն հնարավորություն  է ստացել, և  դա միայն այն պատճառով, որ  Սերժ Սարգսյանն իր ներքին լեգիտիմության  դեֆիցիտն ուզում է լրացնել արտաքին  դաշտում վտանգավոր զիջումներ անելու գնով։
Ամփոփենք. օգոստոսի  31-ին հրապարակված փաստաթուղթ-արձանագրություններով  Թուրքիան բազում դիվիդենտներ շահեց այդ  փաստաթղթի գոյությամբ  իսկ՝  անկախ դրանց կյանքի կոչվելու հանգամանքներից։ Մեր մասով շահեց միայն Սերժ Սարգսյանը, ով իր իշխանության երկարաձգման  ինչ-ինչ հնարավորություններ  ստացավ։
Կրկնեմ. օգոստոսի 31-ին հրապարակված փաստաթուղթն առավելապես   արցախյան  վտանգներ  է պարունակում, և Թուրքիան սահմանը բացելու  խոստման  դիմաց ստացել է  և՛ Հայոց ցեղասպանության  ճանաչման գործընթացն աշխարհում վիժեցնելու, և,՛  որ  ամենամտահոգիչն  է, Արցախի հարցում հայկական կողմից զիջումներ կորզելու հնարավորությունը։ Այլ  կերպ այս փաստաթուղթը մեկնաբանել հնարավոր չէ։
Այժմ  խոսքը քաղաքական ուժերինն է։ Ընդդիմության ազդեցիկ ներկայացուցիչներ համարվող ՀԱԿ-ը,  ՀՅԴ-ն և «Ժառանգությունը» հստակ պետք է  հայտնեն իրենց վերաբերմունքն ընդունված փաստաթղթի մասով։ Լղոզված ձևակերպումները հօգուտ Սերժ  Սարգսյանի   կլինեն։ Պետք է  ամբողջական  գնահատական տրվի։ Ակնհայտ  է,  որ ընդունված փաստաթուղթն իր  մեջ լուրջ  վտանգներ  է  պարունակում նախ և առաջ Արցախի մասով,  և թուրք-ադրբեջանական  տանդեմն  արդեն  իսկ սկսել  է  դիվանագիտական  զուգերգը՝ թատերական նեյնիմությունների զուգորդմամբ։ Հետևաբար, եթե  նշված ուժերից որևէ մեկը  հայտարարի, որ  արձանագրության այս մի քանի կետերը լավն են, իսկ այն մի քանիսը՝ վատ, պարզապես ճիշտ չի լինի։ Ցավոք, այդպիսին էր ՀԱԿ-ի տարածած հայտարարությունը։ «Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ արձանագրությունները զգալի տեղաշարժ են այդ ուղղությամբ»,-նշված է ՀԱԿ հայտարարության մեջ։ Նախ՝ հասկանալի չէ, թե զգալի տեղաշարժ ասելով՝ ՀԱԿ-ում ի՞նչ նկատի ունեն՝ բացասակա՞ն, թե՞ դրական տեղաշարժ։ Իմ տպավորությամբ՝ հայտարարության փլիսոփայությունից բխում է, որ դրական։ Իսկ դա արդեն հակասության մեջ է մտնում ՀԱԿ հայտարության մյուս կետերի հետ, որտեղ մտահոգություն է հայտնվել, ու անընդունելի են համարվել այն գործընթացները, որոնք կապված են Հայոց ցեղասպանության և Արցախի խնդրի հետ։ Այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե ինչո՞ւ ՀԱԿ-ն ամբողջական չի գնահատել փաստաթուղթը։ Չէ՞ որ Արցախի հետ կապված վտանգների մեկ տոկոսանոց հանգամանք արդեն պետք է բավարար լիներ, որպեսզի ընդունված արձանագրությունն ամբողջությամբ բացասական գնահատվեր։ Կամ եթե ՀԱԿ-ի համար սկզբունքային հարց է պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու գաղափարը, ապա գնահատականները հստակ բացասական պետք է լինեին, ինչը չի արվել։ Ինչևէ։
«Ժառանգությունից» այս պահի դրությամբ (սեպտեմբերի 2-ի) դեռ պաշտոնական արձագանք չկա։
Կոշտ էր ՀՅԴ-ի հայտարարությունը, բայց Դաշնակցությունը խնդիր ունի դուրս գալու «կիսահղի» ընդդիմադրի կարգավիճակից։ Նալբանդյանի հրաժարականը պահանջելով՝ շատ առաջ չես գնա։ Բոլորն էլ գիտեն, թե իրականում ով է «սլանյոնոկը»։
Եթե   ՀԱԿ-ը,  ՀՅԴ-ն  և «Ժառանգությունը»  համագործակցության պլատֆորմներ  են առաջարկում միմյանց, որոնք  ավելի շուտ «Չհամագործակցության մասին ցանկություն» են հիշեցնում, ապա այժմ եկել է   ճշմարտության պահը։ Շատ հստակ դաշտ  կա, որի շուրջ կարելի է  համագործակցել՝ դա ապրիլի 22-ին և օգոստոսի 31-ին ընդունված փաստաթղթերի  վտանգների վիժեցման համատեղ գործունեությունն է։
Որպես համագործակցության պատրաստակամություն՝  ցանկալի կլիներ, որպեսզի  ՀԱԿ-ը  և «Ժառանգությունը» լիդերների մակարդակով մասնակցեին այսօր կայանալիք  ՀՅԴ-ի հրավիրած հանրահավաքին, իսկ սեպտեմբերի 18-ին  ՀՅԴ-ն  և «Ժառանգությունը» մաս կազմեին ՀԱԿ-ի հրավիրած հանրահավաքին։ Հավակնությունները պետք է մի կողմ դրվեն, եթե, իհարկե, այս ուժերից որևէ մեկը չի գտնում, որ ողջունելի է ընդունված արձանագրությունը։
Այս երեք ուժերը կարող են հայտարարել, որ  համագործակցությունը  մարտավարական բնույթի  է, և իրենց համագործակցության պլատֆորմը ներառում  է մեկ կետ՝ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության  վիժեցումն իր բոլոր բացասական հետևանքներով հանդերձ։ Հետագա գործընթացներն արդեն ցույց կտան, թե որքանո՞վ  է  հնարավոր  այդ  3 ուժերի միասնական ընթացքը։ Ըստ իս՝ ռազմավարական առումով դա հնարավոր չէ, բայց մարտավարական տեսանկյունից նրանք պարտավոր են նշածս հարցի շուրջ մեկտեղել քայլերը։ Այլապես կստացվի, որ քաղաքական ուժերի պայքարը միայն իշխանության շուրջ է, ինչն արդեն գցում է քաղաքական պայքարի մակարդակը։
Հ.Գ.։ ՀՅԴ-ի տարածած թռուցիկներում նկատեցի, որ նրանք կրկին պահանջելու են արտգործնախարար Է. Նալբանդյանի հրաժարականը։ Դա, կներեք, արդեն սոլիդ չէ։ Մարդը նույնիսկ հարցազրույց տվեց ու ասեց, որ ինքը բան չի որոշում, այլ միայն կատարում է Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությունները։ Վերջ։ Ի վերջո, ՀՀ Սահմանադրությամբ էլ արտաքին քաղաքական ուղեգծի պատասխանատուն ՀՀ նախագահն է։ Այսինքն, պահանջելուց պետք է «բիկա զա ռագա» անել։ Իսկ եթե այս պահին դա ինչ-ինչ պատճառներով նպատակահարմար չէ, ապա ավելի լավ է իզուր փոթորիկ չանել մեկ բաժակ ջրում։ Նալբանդյանը, համոզված եմ, հայ-թուրքական վերջին արձանագրություններին ծանոթացել է «Հայլուրի» եթերից՝ չնայած, որ հայտարարությունը տարածվել էր ԱԳՆ-ի լոգոտիպով։ Հետևաբար, Նալբանդյանի հրաժարականը պահանջելը, ինքներդ եք հասկանում, թե ինչ տպավորություն կթողնի։
Հ.Գ.-2։ Սերժ Սարգսյանի գործողությունների վտանգավորությունն այն է, որ նա իրեն միսիոներ է զգում։ Մարդուն թվացել է, թե ինքը բոլորից տարբերվում է իր խորաթափանցությամբ և ռիսկի դիմելով՝ կարող է փաթեթով լուծել բոլոր կնճռոտ հարցերը։ Սա արդեն «Գորբաչովի կոմպլեքս» կոչվածն է։
ՍՍՀՄ առաջին և վերջին նախագահ Գորբաչովը ծայրագավառից ժամանելով կենտրոն և ստանձնելով պետության ղեկավարի դերը՝ ուզում էր մեկ հարվածով լուծել դարի խնդիրները։ Լուծելը՝ լուծեց, բայց այն երկիրը, որն ինքը կառավարում էր, այլևս չկա։ Գորբաչովին էլ, ինչպես հիմա Սարգսյանին են խոստանում սահման-դռնակը բացել ու «անուշ-անուշ կաթ տալ», խոստացան, որ ՆԱՏՕ-ն կդադարեցնի իր գոյությունը, եթե Վարշավյան պայմանագիրը վերացվի, Բեռլինյան պատը քանդվի, և ՍՍՀՄ-ը գնա մարտագլխիկների միակողմանի կրճատման։ Գորբաչովն ամեն քայլի գնաց, բայց ՆԱՏՕ-ն չդադարեցրեց իր գոյությունը, այլ հակառակը՝ հիմա ընդհուպ մոտեցել է Ռուսաստանի սահմաններին։ Ահա՛ թե ուր կարող է հասցնել «նախաձեռնողականությունը»։

Еще одно «ночное» решение
Серж Саргсян продолжает «приятно» удивлять общественность Армении своим свойством принимать «ночные» решения. 31 августа, ночью, он под покровом темноты преподнес нам очередной документ, который является плодом печально известной «футбольной» дипломатии". Фактически, президент РА настолько хочет видеть в Турции неудачную игру наших футболистов своими собственными глазами, что готов периодически иметь «приступы кирваутюна» (кумовства). Действительность такова, что любителю шахмат, и как выясняется, любителю футбола, нашему президенту говорят, что закон шахмат «тронул надо играть».
В рамках «инициативной» политики турки отныне получили легитимную возможность просто вмешиваться в вопрос Арцаха, а процессу признания независимости Армянского геноцида нанесен фундаментальный удар, но на этот раз не только со стороны Турции, но и властей, возглавляемого президентом РА Сержем Саргсяном.
Как бы дворцовые сазандары-«аналитики» ныне не утверждали, что какого- либо предусловия не было, и вопрос Арцаха не связан с армяно-турецкими отношениями, очевидно, что элементарный вопрос открытия границ турецко-азербайджанский тандем капитализирует по всем направлениям. Не случайно, что армяно-турецким протоколам предварялись активные контакты руководства  Азербайджана и Турции, что дает основание предположить, что Азербайджан, конечно, не публично, также участвовал в составлении принятых от 31 августа протоколов.
Процессы, последующие подписанию, также свидетельствуют о том, что турки открытие границ также будут связывать с проблемой Арцаха. Заявления министра иностранных дел Турции и его беседа с министром иностранных дел РФ Лавровым, где он просил своего русского коллегу поддержать в вопросе быстрого решения Арцахской проблемы, показывают, что на самом деле из себя представляет армяно-турецкое «ночное» решение.
Даже поверхностный анализ совместного документа, распространенного Арменией и Турцией при посредничестве Федерального департамента иностранных дел Швейцарии, показывает, что Турция смогла свои предусловия диктовать армянской стороне, получить предметные уступки и взамен взять на себя лишь гипотетическое обязательство по открытию границ с обещанием  «когда рак на горе свистнет». Пусть не покажется, что в протоколе двухмесячный срок вносит конкретность в вопросе открытия границ. Этому должен последовать процесс ратификации парламентов двух стран. Вот здесь турки будут настаивать, что необходимо быстро решить (понятно как и в чью пользу) вопрос Арцаха и поставят четкое предусловие, чтобы в один пакет включить «футбол».
В течение всей так называемой «футбольной» дипломатии Турция, на самом высоком уровне власти, заявляет о своей заинтересованности и непосредственном участии в вопросе Арцаха. В протоколе от 31 августа Турции удалось претворить в жизнь решение этого вопроса.  «РА и Турция, подтверждая свою приверженность мирному урегулированию региональных, межнациональных конфликтов на основании принципов Международного права», - в частности, отмечается в протоколе. Интересно, а зачем Турция и Армения подписывают совместный протокол об урегулировании региональных споров и конфликтов? Что это за споры и конфликты имеют Армения и Турция для совместного мирного урегулирования? Не понятно, что эти региональные споры и конфликты не будут относиться к Осетии или Абхазии, а к Арцаху? Этим протоколом Турция официально сможет вмешаться в вопрос Арцаха, ссылаясь на достигнутую с властями Армении договоренность.
В совместно принятом документе подчеркнуто о принципе территориальной целостности, и ни слова о самоопределении наций. Пока оставим в стороне тот вопрос, какую связь имело закрепление пункта о территориальной целостности с протоколом об армяно-турецких отношений, но если это в рамках стандарта межгосударственных документов, то не помешало бы и упоминание принципа права наций на самоопределение, что не было сделано.
Если помните, Серж Саргсян в ходе визита Гюля в Ереван отметил, что он просил президента Турции содействовать в вопросе Арцаха. Турки теперь так будут содействовать, что мало не покажется. И всё это вследствие «футбола» Саргсяна.
Следующее: В предварительно подписанном протоколе Армении и Турции слово Геноцид отсутствует и как минимум поставлен под сомнение факт Армянского геноцида. «Армения и Турция согласились реализовать диалог в исторической плоскости между двумя народами, направленный на восстановление взаимного доверия, в том числе с помощью научного беспристрастного изучения исторических документов и архивов для уточнения имеющихся проблем и формулирования предложений»,- отмечено в протоколе. Если заметили, в формулировке даже не отмечена дата, что какого периода времени исторические события будут изучены. Может быть, начать с шумеров и сельджуков?
Согласно протоколу будет создана одна размытая структура под названием «комиссия, занимающаяся исторической плоскостью». Что означает формулировка «с помощью научного беспристрастного изучения исторических документов и архивов для уточнения имеющихся проблем и формулирования предложений».  А что это надо уточнять и предлагать? И не надо заниматься демагогией и говорить, что не создана комиссия историков. Создана, просто под другим названием. Ученые этой подкомиссии не будут специалистами по использованию ядра урана. Они будут историками, да еще учеными. Можно предположить, кто будут эти историки с армянской стороны. Их в эти дни можно видеть при осуществлении «чартерных рейсов» с одного пресс-клуба в другой, при «изнасиловании» свободного, но ответственного телеэфира и восхвалении дипломатических «прелестей» Саргсяна.
Помимо всего этого власти РА между строк согласились на ратификацию Карского договора. Это в качестве «гарнира».
И что получает Армения взамен всего этого? Ничего. Но граница это «мыльный» разговор. Когда придет момент якобы открытия границы, турки выставят перед Саргсяном необходимость идти на уступки в вопросе Арцаха.
Да, было бы хорошо, если бы граница с Турцией открылась, но кто сказал, что цена открытой границы сделать разменной монетой Арцах и фактическое «игнорирование» Армянского геноцида? Плевать на такую открытую границу, которая должна быть за счет безопасности Арцаха, то есть Армении. Если власти Армении заявляют, что вопрос Арцаха не включен в армяно-турецкий пакет, то зачем не потребовали, чтобы Турция официально отказалась бы от всех сделанных за это время тех заявлений, где выразила неприкрыто субъективную позицию в пользу Азербайджана. Пусть в этом злополучном протоколе четко отмечалось бы, что армяно-турецкие отношения каким-либо образом не будут увязываться с происходящими вокруг Арцаха процессами и Турция официально заявляет о своей нейтральности.
Теперь прямо противоположное - Турция получила широкую возможность войти в регион и это лишь по той причине, что Серж Саргсян дефицит своей внутренней легитимности хочет решить ценою осуществления опасных уступок на внешнем поле.
Подытожим: по документам-протоколам, опубликованным 31 августа, Турция выиграла множество дивидендов лишь наличием этого документа, независимо от обстоятельств претворения его в жизнь.  По нашей части выиграл лишь Серж Саргсян, который получил какие-то возможности для продления своей власти.
Повторю: опубликованный 31 августа документ преимущественно содержит арцахские опасности и Турция взамен обещания открыть границу, получила возможность по срыву процесса признания в мире Армянского геноцида, и что беспокоит больше всего, извлечения уступок от армянской стороны в вопросе Арцаха.  Иначе комментировать этот документ невозможно.
Теперь слово за политическими силами. Считающими влиятельными представителями оппозиции АНК, АРФД и «Наследите» должны четко выразить свое отношение относительно принятого документа. Размытые формулировки в пользу Сержа Саргсяна будут. Необходимо дать целостную оценку. Очевидно, что принятый документ содержит в себе серьезные опасности, прежде всего, по части Арцаха, и турецко-азербайджанский тандем уже начал дипломатический дуэт, сопровождая это  театральной клоунадой. Следовательно, если какая-либо из отмеченных сил объявит, что эти несколько пунктов протокола хорошие, а эти несколько - плохие, просто будет неверно. К сожалению, таковым было распространенное АНК заявление. «Протоколы об установлении дипломатических отношений между Арменией и Турцией и развитии двусторонних отношений являются значительным продвижением в этом вопросе», - отмечено в заявлении АНК. Прежде всего, непонятно, говоря значительное продвижение, что имеют в виду в АНК - отрицательное или положительное продвижение? По моему впечатлению, из философии заявления вытекает, что положительное. А это уже входит в противоречие с другими пунктами заявления АНК, где выражается озабоченность и считаются неприемлемыми те процессы, которые связаны с Армянским геноцидом и проблемой Арцаха. В этом случае возникает вопрос, почему АНК целиком не оценил документ? Ведь даже однопроцентное обстоятельство, связанное с опасностями Арцаха, было бы уже достаточным, чтобы принятый протокол полностью был бы оценен отрицательным. Или, если для АНК идея создания комиссии историков является принципиальным вопросом, то оценки должны были быть четко отрицательными, что не было сделано. Как бы то ни было.
От «Наследия» на данный момент (2 сентября) не было официального отклика.
Жестким было заявление АРФД, но Дашнакцутюн имеет проблему выхода из статуса «полубеременной» оппозиции. Требуя отставки Налбандяна, далеко не пойдешь. Все знают, кто на самом деле «слонёнок».
Если АНК, АРФД и «Наследие» предлагают платформу сотрудничества друг другу, которые, скорее всего, напоминают «Желание о несотрудничестве», то ныне пришел час истины. Есть очень четкое поле, вокруг которого можно сотрудничать - это совместная деятельность по срыву опасностей документов, принятых 22 апреля и 31 августа.
Как готовность к сотрудничеству было бы желательно, чтобы АНК и «Наследие» на уровне лидеров приняли бы участие в состоявшемся сегодня митинге, созванном АРФД, а 18 сентября АРФД и «Наследие» стали бы участниками митинга, созванном АНК. Надо амбиции отбросить в сторону, если, конечно, какая-либо сила из этих трех не считает, что надо приветствовать принятый протокол.
Эти три силы могут объявить, что сотрудничество носит стратегический характер и что их платформа сотрудничества включает один пункт - срыв «футбольной» дипломатии со всеми ее отрицательными последствиями. Дальнейшие процессы уже покажут, насколько возможна объединенная поступь этих 3 сил. По-моему, в стратегическом плане это невозможно, но с тактической точки зрения они обязаны согласовать свои шаги вокруг отмеченного вопроса. Иначе получится, что борьба политических сил идет лишь вокруг власти, что уже снижает уровень политической борьбы.
P. S. В распространенных АРФД листовках я заметил, что они снова будут требовать отставки министра иностранных дел Э. Налбандяна. Это, простите, уже не солидно. Человек даже интервью дал и сказал, что он ничего не решает, а лишь исполняет поручения Сержа Саргсяна. Всё.  В конце концов, и по Конституции РА ответственным за внешнеполитический курс является президент РА. То есть, требуя, нужно «брать быка за рога». А если в данный момент по каким-то причинам это нецелесообразно, то лучше не делать зря бури в стакане воды. Уверен, что Налбандян узнал о последних армяно-турецких протоколах из эфира «Айлура», несмотря на то, что заявление распространилось с логотипом МИД. Следовательно, требование отставки Налбандяна, сами понимаете, какое оставит впечатление.
P. S.-2 Опасность действий Сержа Саргсяна в том, что он чувствует себя миссионером. Человеку показалось, что он отличается от всех своей проницательностью и, прибегнув к риску, может в пакете решить все запутанные вопросы. Это уже так называемый «комплекс Горбачева».
Первый и последний президент СССР, прибыв из провинции в центр и, взяв на себя роль руководителя государства, хотел одним ударом решить проблемы века. Решить-то решил, но той страны, которой он руководил больше нет. Подобно тому, как сейчас Саргсяну обещают границу-дверцу отворить и «сладко-сладко молоком напоить», Горбачеву обещали, что НАТО прекратит свое существование, если Варшавский договор будет ликвидирован, Берлинская стена разрушена, и СССР пойдет на одностороннее сокращение боеголовок. Горбачев пошел на все меры, но НАТО не прекратило свое существование, а наоборот, сейчас вплотную приблизилась к границам России. Вот к чему может привести «инициативность».